Forbes Israel Logo

על רקע הלחץ הבינלאומי הגובר – מגעים לעסקת חטופים: השבוע ה-24 למלחמה

ספינת סיוע סמוך לחופי עזה | צילום: דובר צה"ל
ספינת סיוע סמוך לחופי עזה | צילום: דובר צה"ל
במקביל לעלייה במתיחות ובכוננות הביטחונית שנרשמה בכל הגזרות על רקע השבוע הראשון של חג הרמדאן המוסלמי, נמשכים המאמצים לקידום עסקה - עד כה ללא הצלחה. לראשונה בכירים בארה״ב מותחים ביקורת ישירה על ההנהגה הישראלית אך לא מטילים וטו מוחלט על פעולה צבאית ברפיח. צה״ל ממשיך לרשום הישגים צבאיים בפירוק תשתיות טרור וחיסול בכירים בחמאס

לאחר שבועות ארוכים של המתנה, בחמישי העביר ארגון הטרור חמאס את תשובתו למתווה העסקה באמצעות המתווכות קטאר ומצרים ואת רשימת דרישותיו לשחרור חטופים – דרישות אותן הגדירה ישראל כ״לא מציאותיות״. על פי דיווח אשר פורסם באל-ג׳זירה, כלי התקשורת שבסיסו בקטאר ומזוהה עם חמאס, ההסכם לשחרור החטופים צפוי לכלול שלושה שלבים – כל שלב יימשך 42 ימים בהם יוסכם על הפוגה בלחימה.

בשלב הראשון דורש ארגון הטרור את נסיגת הכוחות הישראליים מרחובות אל-ראשיד וסלאח אל-דין – שני עורקי תחבורה חשובים החוצים את הרצועה מצפון לדרום. בשלב זה ישוחררו נשים, חיילות, ילדים מבוגרים וחולים הזקוקים לטיפול רפואי – תמורתם דורש חמאס את שחרורם של 700 עד 1000 אסירים פלסטינים, ביניהם לפחות 100 מחבלים עם דם על הידיים, המרצים עונשי מאסר עולם, כך על פי דיווח ברויטרס.

נתניהו והרמטכ"ל הלוי. תקף את הקהילה הבינלאומית: "שכחתם את ה-7 באוקטובר" | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בהנהגת חמאס, שהכריזה מלחמה על ישראל ב-7 לאוקטובר ופתחה במתקפת טרור רצחנית שגבתה את חייהם של 1200 ישראלים, דורשים כעת לפני יישום השלב השני הפסקת אש קבועה ומוחלטת. רק לאחריה, טוענים שם, ייערכו חילופי חיילים שבויים. בשלב השלישי דורש הארגון את שיקום הרצועה ואת ״הסרת המצור״ של ישראל.

בהודעת תגובה שפרסמה בשישי לשכת ראש הממשלה נאמר כי ״חמאס ממשיך להיאחז בדרישות לא מציאותיות״, עם זאת אושרה יציאתה לקטאר של משלחת ישראלית בראשות ראש המוסד דויד ברנע, במטרה להמשיך את המשא ומתן להשגת עסקה שתביא להפוגה במלחמה ולשחרור החטופים, המוחזקים בשבי חמאס כבר למעלה מ-163 ימים. במקביל ליציאת המשלחת אישר ראש הממשלה נתניהו את התוכניות האופרטיביות שהציג צה״ל לפעולה ברפיח – בה שוהים כעת על פי ההערכות כ-1.4 מיליון פלסטינים. ״אמרתי לכוחותינו בשטח: בשעה שאתם וצה"ל נערכים להמשך הלחימה, יש לחצים בינלאומיים למנוע מאיתנו מלהיכנס לרפיח ולהשלים את המלאכה״, פרסם נתניהו ברשת החברתית X בשישי. ״כראש ממשלת ישראל, אני הודף את הלחצים האלה – אמשיך להדוף את הלחצים ואנחנו ניכנס לרפיח, נשלים את חיסול יתר גדודי החמאס, נחזיר את הביטחון ונביא את הניצחון המוחלט לעם ישראל ולמדינת ישראל״, הכריז ראש הממשלה.

״אנחנו צריכים לראות תוכנית שתוציא את האזרחים מסכנה אם יהיה מבצע צבאי ברפיח״, הבהיר מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן בתצהיר לתקשורת. ״עדיין לא ראינו תוכנית כזו״.

הנשיא ביידן. חילוקי דעות על היום שאחרי | צילום: אדם שולץ, הבית הלבן

בשבועות האחרונים נרשמה מתיחות רבה וחילוקי דעות ״קולניים״ בין ארה״ב לישראל לגבי פעולה צבאית אפשרית ברפיח, המעוז האחרון של חמאס אליו נמלטו מחבלים רבים מאזורים עליהם השתלט צה״ל. יחד עם זאת לאחרונה מסתמנת דווקא התגמשות בעמדה האמריקנית הקשוחה. על פי דיווח שפורסם בפוליטיקו ארה״ב לא אומרת כעת לא מוחלט והעבירה מסרים באמצעות בכירים בממשל כי תתמוך במהלך שכזה בתנאי ויהיה ממוקד וימנע מפגיעה באזרחים.

על פי הדיווח ממשל ביידן יתמוך בתוכנית פעולה הדומה יותר לפעולות סיכול טרור מאשר לחימה רחבה אשר תצמצם את האפשרות לפגיעה באזרחים ותמנע תמונות של הרס וחורבן נרחב אשר יגבירו את הלחץ על הנשיא ויפגעו בתמיכה לה זוכה ישראל ממשלות במערב. עוד נאמר כי החשיבות של פעולה ברפיח – העיר השוכנת על הגבול הדרומי עם מצרים, בה מרוכזים כעת 4 הגדודים האחרונים של חמאס – ברורה לאמריקנים כשלב חיוני במטרה הסופית של מיטוט ארגון הטרור וסילוקו מהשלטון ברצועה.

על רקע חילוקי הדעות בנוגע ל״אסטרטגיית היום שאחרי״, בכיר במפלגה הדמוקרטית מותח ביקורת גלויה ונוקבת נגד המדיניות אותה מוביל נתניהו. הסנאטור צ׳אק שומר,  הנחשב לאורך שנים ארוכות תומך נלהב של ישראל, נשא בחמישי האחרון נאום תקיף בסנאט, בו טען כי ראש הממשלה הישראלי ״איבד את הדרך״ וקרא להקדים את הבחירות בישראל. שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט והיהודי הראשון שמחזיק בתפקיד החשוב, תקף את נתניהו וטען כי הוא ״מהווה מכשול לשלום״ וכי הוא מעדיף את טובתו האישית על פני טובת ישראל. דבריו של הבכיר הדמוקרטי, הביקורת הגלויה והנוקבת ביותר שנשמעה מוושינגטון כלפי הממשלה בירושלים מאז ה-7 באוקטובר, זכו לתמיכתו של הנשיא ביידן שטען כי הסנאטור ״נשא נאום טוב והביע את חששם של אמריקנים רבים״.

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה בראשון בבוקר האשים נתניהו גורמים בקהילה הבינלאומית כי הם מנסים לעצור את המלחמה, לטענתו על ידי הטחת האשמות נגדו, נגד צה״ל ונגד ממשלת ישראל, זאת ״על ידי מאמץ להביא לבחירות עכשיו, בעיצומה של המלחמה״. ״לידידינו בקהילה הבינלאומית אני אומר: הזיכרון שלכם כל כך קצר? כל כך מהר שכחתם את ה-7 באוקטובר, את הטבח הנורא ביותר שבוצע נגד יהודים מאז השואה? כל כך מהר אתם מוכנים לשלול מישראל את הזכות להגן על עצמה נגד מפלצות החמאס? כל כך מהר איבדתם את המצפון המוסרי שלכם?״, תקף ראש הממשלה.

צ'אק שומר. ראש הממשלה הישראלי ״איבד את הדרך״ | צילום: Shutterstock

בתוך כך, סקר שפורסם לפני ימים אחדים בחדשות 12 מצביע על רוב גדול בציבור הישראלי בעד הקדמת הבחירות. על פי הסקר 64% מהציבור בישראל רוצה בהקדמת הבחירות כאשר 30% מהנשאלים טענו כי יש לקיים את הבחירות בהקדם האפשרי ועוד 34% השיבו כי יש לקיים בחירות מיד עם סיום המלחמה. בסקר זוכה מנהיג מפלגת ״המחנה הממלכתי״, בני גנץ, יריבו הפוליטי של נתניהו ושותפו לקבינט המלחמה, ל- 41% תמיכה – זאת לעומת 29% תמיכה לראש הממשלה המכהן, המחזיק ברסן השלטון ב-13 וחצי מתוך 15 השנים האחרונות. 

בהמשך להגברת זרם הסיוע ההומניטרי לרצועה, ספינה סיוע ראשונה עגנה סמוך לחופי עזה עם מאות טונות של ציוד. הספינה שהגיעה בשישי האחרון למרחב הימי של עזה הכילה 130 משטחים של ציוד הומניטרי ו- 115 טון מזון ומים. המשלוח הימי שהגיע דרך המסדרון הימי החדש שנפתח מנמל לרנקה בקפריסין לעזה, הועבר ל-12 משאיות של ארגון המזון העולמי (WCK), משם יועד לחלוקה לאוכלוסייה בצפון רצועת עזה – זאת כחלק מהמאמץ ההומניטרי הרחב בהובלת איחוד האמירויות, המתנהל בתיאום עם ישראל.

בחמישי אבטחו כוחות צה"ל מעבר של 31 משאיות סיוע הומניטארי המכילות מזון ואספקה שיועדו לחלוקה לעזתים בצפון רצועת עזה. זמן קצר לפני הגעת שיירת הסיוע למסדרון ההומניטרי, זוהו חמושים פלסטיניים יורים בסביבת אזרחים עזתים שחיכו לשיירה. עם כניסת המשאיות, ירו החמושים בזמן שההמון החל לבזוז את המשאיות. על פי דובר צה״ל זוהו אזרחים שנפגעו מדריסה על ידי המשאיות. בניגוד לפרסומים לא מאומתים שהופצו בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס – תחקיר ראשוני מעמיק שביצע צה"ל מצא כי לא בוצע אף ירי של הכוחות הישראלים בשטח לעבר ההמון העזתי.

בתוך כך צה״ל ממשיך לפעול במרכז רצועת עזה ובאזור חאן יונס. במהלך הפעילות המבצעית לפירוק התשתיות הצבאיות של חמאס ופירוז הרצועה, התמקדו כוחות צה״ל בשכונת חמד היוקרתית בחאן יונס אשר הוקמה במימון קטארי ב-2017 ומאז שמשה רבים מבכירי חמאס לפעילות טרור. במקביל למאה תקיפות אוויריות שבוצעו במרחב, פשטו כוחות רגליים על מבנים רבי קומות בשכונה, חיסלו מאות מחבלים ועצרו עוד עשרות נוספים. המחבלים שנכנעו והסגירו עצמם לידי צה״ל, ביניהם מפקד בכוח נוח׳בה (הכוחות המיוחדים של ארגון הטרור חמאס) מסרו מודיעין חשוב על תשתיות טרור בשכונה, מיקומי פירים, מלכודים והימצאות מחבלים נוספים באזור.

במקביל לוחמי יחידות מיוחדות ללוחמה בטרור פעלו בעומק העיר חאן יונס. הכוחות ביצעו משימות מיוחדות וממוקדות בלב השטח הבנוי, פשטו על דירות מסתור ומעוזים צבאיים של חמאס. במהלך הסריקות איתרו הכוחות אמצעי לחימה רבים, ביניהם, טילים וחומרי נפץ שהוסתרו בחדרי שינה ומשגרי טילים ורקטות בסמוך לבית ספר.

גוברות ההערכות כי רמטכ״ל חמאס חוסל בתקיפת צה״ל. נכון לעכשיו חמאס לא הגיב לטענות על חיסול הבכיר. בשני שעבר עדכן דובר צה״ל כי בלילה שבין שבת לראשון (שעון ישראל) תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי מתחם תת-קרקעי של בכירי חמאס, במרכז רצועת עזה במחנה הפליטים נוסיראת. בעת התקיפה שהו ככל הנראה במתחם שניים מהבכירים ביותר בארגון הטרור הפלסטיני – מרואן עיסא, הנחשב כרמטכ״ל חמאס ומי שמשמש כסגנו של מוחמד דף ראש הזרוע הצבאית של ארגון הטרור וע'אזי אבו טמאעה אשר שימש בעבר כמפקד חטיבת מחנות המרכז והיום כאחראי על כלל אמצעי הלחימה של חמאס בעזה.  

כעת, כשבוע לאחר התקיפה מתגברות ההערכות כי הם חוסלו בזכות פעולת מודיעין משותפת של ארגון הביון הישראלי השב״כ וצה״ל.שני הבכירים היו ממתכנני הטבח של ה-7 באוקטובר ועל פי הערכות גורמי המודיעין הישראליים נוסף אליהם שהו במתחם מחבלים נוספים מארגון הטרור שלקחו חלק במתקפת הטרור הרצחנית. ״לפי כל האינדיקציות המודיעיניות שבידינו לא היו במרחב חטופים ישראלים״, הבהיר דובר צה״ל, תת אלוף דניאל הגרי, ״אנחנו נמשיך לרדוף את מנהיגי חמאס, ואת כל מי שהיה מעורב בטבח בשבעה באוקטובר, ולא רק בעזה. יש לנו הרבה מאוד נחישות ויש לנו גם אורך רוח – חיסול בכירים של החמאס הוא מאמץ מרכזי במלחמה״, הדגיש הקצין הישראלי הבכיר.

ראש הממשלה נתניהו לקח אחריות ישראלית רשמית על חיסול בכיר חמאס סאלח אל-עארורי מלפני חודשיים ורמז לחיסולו של רמטכ״ל ארגון הטרור. זמן קצר לאחר פרסום המבצע הצבאי בעזה, פרסם ראש הממשלה סרטון ווידאו בו הודה לראשונה באחריותה של ישראל למבצע חיסולו של בכיר חמאס סאלח אל-עארורי אשר חוסל בתקיפה אווירית מדויקת בביירות לפני כחודשיים. ״אנחנו בדרך לניצחון המוחלט. בדרך לניצחון הזה, חיסלנו כבר את מספר 4 בחמאס״, הכריז נתניהו בווידאו שהעלה לרשת החברתית X . ״3, 2, ו-1 בדרך. כולם בני מוות, אנחנו נגיע לכולם״, איים ראש הממשלה.

בניגוד ללחימה ברצועת עזה המתנהלת בעצימות נמוכה באופן משמעותי מבעבר, הלחימה מול חיזבאללה נמשכת ואף מסלימה כאשר לכל אורך השבוע האחרון נמשכות ההתכתשויות בגבול ישראל-לבנון. בשבוע האחרון שיגר ארגון הטרור חיזבאללה מאות רקטות אל עבר מוצבים צבאיים, ישובים ומרחבים עירוניים בישראל. צה״ל תקף עשרות מבנים ומטרות צבאיות של חיזבאללה.

בשני שיגר חיזבאללה מטח כבד של 100 רקטות אל עבר שטחים ברמת הגולן ובגליל, בצפון ישראל. בארגון הטרור טענו כי המטח – הכבד ביותר ששוגר מלבנון מאז בחר חיזבאללה להצטרף ללחימה – בוצע ״כתגובה להתקפות הישראליות על עמנו״.

בתגובה לשיגורים תקף חיל האוויר הישראלי שתי מפקדות צבאיות, מבנים צבאיים ותשתיות טרור של חיזבאללה בעומק לבנון – מרחק כ-100 ק״מ (60 מייל) מהגבול. ״התקיפות בוצעו בתגובה לשיגורים שביצע ארגון הטרור חיזבאללה לעבר צפון הארץ הבוקר״, נמסר מדובר צה״ל. על פי דיווח של רשת Sky News Arabia במהלך התקיפות נהרגו שני פעילי חיזבאללה.

על פי נתונים שפרסם דובר צה״ל בחמשת חודשי הלחימה האחרונים תקפו כוחות צה״ל כ-4,500 מטרות של חיזבאללה, כשיותר מ-300 פעילי טרור של הארגון חוסלו. במהלך חודשים אלו יותר מ-1,200 מטרות הותקפו מהאוויר ויותר מ-3,100 מטרות הותקפו מהיבשה – כולן מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה אשר מוקמו בשטחי לבנון וסוריה. בין המטרות שהותקפו היו מחסני אמצעי לחימה, מבנים צבאיים שיועדו לפעילות התקפית של חיזבאללה ומפקדות מבצעיות בהן שהו מחבלים. עוד פורסם כי כתוצאה מהתקיפות אשר מוקדו ביעדים צבאיים של ארגון הטרור נהרגו יותר מ-300 מחבלים ונפצעו יותר מ-750 –  ביניהם 5 מפקדים בכירים. כמו כן הותקפו עשרות חוליות מחבלים אשר כיוונו או ביצעו ירי נ"ט ורקטות לעבר מדינת ישראל.

בעולם

על רקע המשך תקיפות החות׳ים על נתיבי הסחר, ארה״ב העבירה מסר לאיראן: רסנו את ארגון הטרור התימני. על פי דיווח של ה׳Financial-Times׳ בחודשים האחרונים התקיימו שיחות חשאיות, בלתי ישירות, בין גורמים בכירים אמריקאיים לבין גורמים איראניים. בשיחות אשר על פי הדיווח הובלו על ידי בכיר בבית הלבן, היועץ לביטחון לאומי, ברט מקגורק, נעשה ניסיון לשכנע את המשלחת האיראנית בראשות סגן שר החוץ עלי באגרי קאני, לנצל את השפעתה של טהראן על המיליציה החות׳ית במטרה להביא להפסקה הפעילות העוינות וההתקפות הבלתי פוסקות וההרסניות על נתיבי הסחר. למרות ההשפעה הקריטית של המשטר האיראני על החות׳ים, אשר מספק לארגון הפרו-שיעי סיוע בטחוני, צבאי, מדיני וכלכלי בהיקפים אדירים לאורך העשור האחרון, השיחות הסתיימו ללא ההצלחה.

זינוק בפעילות הטרור באירופה. על הכוונת יעדים ישראליים ויהודים. מאז ה-7 באוקטובר מדווחות רשויות רבות באירופה על גידול מדאיג ומהיר בהתראות הביטחוניות ובהיקף האיומים עמם מתמודדים כוחות הבטחון, כך על פי דיווח שפורסם בוול סטריט ג׳ורנל. האיומים מוכוונים בעיקר כנגד מטרות ישראליות ויהודיות כאשר על פי הדיווח מספר רשויות באירופה הודיעו כי הצליחו לסכל מזימות טרור, במה שמהווה אינדיקציה מדאיגה לקצב הולך וגדל של איומים מצד קיצוניים. מי שעומד מאחורי הניסיונות להוציא אל הפועל פעולות טרור על אדמת אירופה הם גורמים טרוריסטים המזוהים עם המשטר האיראני, חיזבאללה וחמאס כאשר רק לאחרונה נעצרו קבוצות של פליטים אפגנים וסורים על ידי גורמי אכיפת החוק באוסטריה ובבוסניה – ברשותן נמצאו כלי נשק ותחמושת, כולל רובי סער ואקדחים.

טכנולוגיה

רכישת ענק נוספת בסייבר הישראלי אשר ממשיך להפגין ביצועים חזקים על רקע המלחמה המתמשכת. בחמישי שעבר הודיעה ענקית הסייבר האמריקאית Zscaler על רכישת חברת הסייבר הישראלית Avalor תמורת 350 מיליון דולר. חברת Avalor, אשר פיתחה טכנולוגיית Data Fabric לסיווג, זיהוי וניתוח מידע, הוקמה רק לפני שנתיים, על ידי רענן רז, מנכ"ל החברה, וכפיר תשבי, המשמש כסמנכ"ל טכנולוגיות ראשי ומאז הקמתה הספיקה לגייס 30 מיליון דולר מקרנות ההשקעה  Salesforce Ventures, Cyberstarts, TCV, ו-Jibe Ventures. נכון להיום מעסיקה החברה כ-80 עובדים ולאחר הרכישה הודיעה כי תפעל כיחידה עצמאית ב-Zscaler ותגייס עוד עשרות עובדים נוספים.

זוהי הרכישה השלישית שמבצעת ענקית הסייבר האמריקאית Zscaler בישראל והגדולה ביותר עד כה. בשבועיים האחרונים דווח על שתי רכישות גדולות נוספות בסקטור הסייבר הישראלי – Flow Security שנרכשה עבור 200 מיליון דולר על ידי CrowdStrike, ודקהקורן הסייבר – Wiz שהודיעה על רכישת Gem Security תמורת 350 מיליון דולר.

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.