חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
דניאל קרייג. קיבל מענק שחרור מכובד מהסדרה המצליחה | צילום: Shutterstock
דניאל קרייג. קיבל מענק שחרור מכובד מהסדרה המצליחה | צילום: Shutterstock

אייקון הוליוודי: מה הפך את ג'יימס בונד לסדרת הסרטים הרווחית בהיסטוריה?

כ-60 שנה עברו מאז הסרט הראשון בסדרה הפופולרית יצא לאקרנים וסחף מיליוני צופים ברחבי העולם. מהו סוד הקסם הכלכלי של הסוכן החשאי המוכר בעולם?

בשנת 1962 יצא לאקרנים הסרט הראשון בסדרה המצליחה והאיקונית ג'יימס בונד. באותה תקופה, עלות כרטיס לקולנוע בארה"ב הייתה 70 סנט בלבד. כיום, כ-60 שנה לאחר מכן, עם יציאת הסרט ה-25 בסדרה, "אין זמן למות", מחיר ממוצע לכרטיס קולנוע עומד על 9 דולר.

במשך השנים הסדרה המשיכה לצבור פופולריות רבה, ולמשוך עוד ועוד צופים לאולמות הקולנוע. בנוסף, נמכרו מוצרים נלווים כמו מארזי סרטים, מיניאטורות של הדמויות ועוד, שגם הם תרמו להצלחה הכלכלית של הסדרה, שהפכה לאייקון תרבותי של ממש.

24 הסרטים הקודמים בסדרת הסרטים האהובה גרפו סכום כולל של כ-7 מיליארד דולר באופן גלובלי, מה שהופך את הסדרה לרווחית ביותר בהיסטוריה של הוליווד, כך לפי ניתוח רשת CNBC. הסרט המצליח ביותר בסדרה היה 'סקייפול' משנת 2012, בכיכובו של ג'יימס בונד הנוכחי – השחקן דניאל קרייג. הסרט גרף 1.11 מיליארד דולר בקופות ברחבי העולם והיה הסרט הראשון בסדרה שהצליח לחצות את רף מיליארד הדולר מבחינת רווחים.

באופן טבעי, הסרט שגרף את הרווח הנמוך ביותר הוא הסרט הראשון בסדרה – 'ד"ר נו' שיצא בשנת 1962, בכיכובו של שון קונרי כסוכן 007. כאמור, הסיבה לרווחים הנמוכים שהסתכמו ב-57 מיליון דולר בלבד, היא סיבה משולבת התלויה גם במחיר הכרטיסים הנמוך וגם בעובדה שהסדרה הייתה חדשה ועוד לא צברה את הפופולריות האדירה לה היא זוכה היום.

חילופי דורות

שני השחקנים שהצליחו להביא את מספר הצופים הרב ביותר לבתי הקולנוע במסגרת תפקידם כסוכנים החשאיים הם דניאל קרייג ושון קונרי. במהלך תקופתו של קונרי בנעליו של בונד, בין השנים 1962 ל-1983, הסדרה גרפה רווח כולל של 100 מיליון דולר. עם זאת, יש לציין שבתקופה זו מחירי הכרטיסים נעו בין 2-2.5 דולר בלבד.

בשנת 2006, עם כניסתו של דניאל קרייג לתפקיד הנחשק, הסדרה חוותה זינוק משמעותי מבחינת הפופולריות והן מבחינת היקף ההכנסות מהקרנות הסרט, שעמדו על 600 מיליון דולר.

עד אז, הסרט "עין הזהב" משנת 1997, בכיבובו של פירס ברוסנן כג'יימס בונד, היה הסרט הרווחי ביותר בסדרה עם רווח כולל של 356 מיליון דולר ממכירת כרטיסים בלבד, בלי לחשב את רווחי המוצרים הנלווים, מארזי הסרטים ועוד.

סדרת ג'יימס בונד. סדרת הסרטים הרווחית ביותר בהוליווד | צילום: Shutterstock
שחקני ג'יימס בונד לדורותיהם. כך הפכה הסדרה הפופולרית לסדרת הסרטים הרווחית ביותר בהוליווד | צילום: Shutterstocka

מענק שחרור מכובד

דניאל קרייג מככב בתפקיד מזה 15 שנה, בארבעה סרטים שונים בסדרה. לאורך השנים קרייג השמיע ביקורת רבה כלפי גורמי ההפקה וציין בראיונות שונים כי בכוונתו לתלות את חליפת סוכן 007 שלו ולהעביר את השרביט לשחקן הבא בתור. למרות הסתייגותו, הצלחתו של קרייג שבאה לידי ביטוי בקופות, ככל הנראה גרמה למפיקים להציע לו סכומים נכבדים כדי להישאר בתפקיד. הסרט 'לא זמן למות' הוא סרט הפרידה של קרייג מהתפקיד, ונראה כי הוא הולך לגרוף ממנו מענק שחרור מכובד.

ארבעת סרטי ג'יימס בונד האחרונים בכיכובו של קרייג גרפו כ-3 מיליארד דולר מהקרנות ברחבי העולם לצד מכירות של מוצרים נלווים. קרייג שידרג את מעמדו כשחקן מוביל והצליח אף להגדיל את שכרו פי 8 לאורך התקופה. עבור הסרט הראשון בסדרה, 'קזינו רויאל', קרייג הרוויח 3.2 מיליון דולר, סכום שנחשב צנוע יחסית לשכר המקובל לשחקנים מהשורה הראשונה בהוליווד.

בסרט השני – 'קוואנטום של נחמה', קרייג כבר הכפיל את שכרו לסכום כולל של 7.2 מיליון דולר. בסרט השלישי – 'סקייפול' – קרייג חתם על חוזה גדול משמעותית בסך 17 מיליון דולר, ובסרט הרביעי – 'ספקטר' -קרייג העלה את שכרו ל-25 מיליון דולר, סכום שנותר זהה גם בחוזה הנוכחי.

בנוסף לשכר הבסיס, השחקן זכה לבונוסים כספיים לאחר ההקרנות בסכום כולל של 30 מיליון דולר. נכון להיום, הסרט החדש בסדרה הספיק לגרוף 20 מיליון דולר בקופות ברחבי העולם. היות ומדובר בשבוע הראשון להקרנה, לא ברור מה יהיה סכום הבונוס הנוכחי לשחקן, אך ניתן לשער כי מדובר בסכום נכבד.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן