חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
השקעות חכמות. ג'וש קושנר | צילום: Jamel Toppin
השקעות חכמות. ג'וש קושנר | צילום: Jamel Toppin

כוכב עולה: העסקאות המוצלחות של האח הצעיר לבית משפחת קושנר

בעוד שג'ארד קושנר סוגר בימים אלה השקעות הייטק בין סעודיה לישראל, מתברר כי דווקא האח הצעיר, ג'וש, הוא כוכב ההייטק המשפחתי שנכנס לרשימת עשירי פורבס עם הון מוערך של שני מיליארד דולר

השנה, בפעם הראשונה, בן משפחת קושנר המפורסמת התברג לרשימת העשירים של פורבס. ג'וש קושנר חי זמן רב בצל אביו צ'ארלס, איל נדל"ן שבילה שנתיים בכלא, ואחיו הגדול ג'ארד, חתנו ויועצו של נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ. ג'ארד, שהוביל את הסכמי אברהם, מגבש בימים אלה השקעות סעודיות בחברות הייטק ישראליות. הוול סטריט ג'ורנל דיווח, כי ההשקעות הסעודיות יבוצעו באמצעות קרן ההון סיכון של קושנר Affinity Partners.

האח הצעיר ג'וש קושנר בן ה־36 הגיע לראשונה לשווי מוערך של כשני מיליארד דולר הודות להשקעות חכמות שביצע בשלב מוקדם ומכירת נתח מ־Thrive Capital – קרן ההון סיכון המצליחה שלו.

קרן הפרייבט אקוויטי, Petershill Partners, של גולדמן־זאקס השקיעה במאי האחרון סכום של 120 מיליון דולר ב־Thrive בתמורה לנתח מוערך של 3% – השקעה אשר גזרה שווי של 3.6 מיליארד דולר לחברה של ג'וש. קושנר הצעיר מחזיק בבעלותו שני שלישים מהון המניות הכולל. החזקה זו מקנה לו, על פי פורבס, שווי נקי אישי של 1.9 מיליארד דולר (לפי הערכה שמרנית שמנכה 20% משווי החזקות בחברה פרטית).

הערכה שמרנית

כמי שנוהג לרכוש נתח משמעותי בחברות בהן הוא משקיע ולקחת חלק פעיל בניהולן, קושנר, שהקים את Thrive ב־2010, בנה לעצמו מוניטין של משקיע ״hands־on״. תכונה זו סייעה לו לזכות בכניסה להשקעה בכמה מהסטארט־אפים הכי מבוקשים בעשור האחרון, כמו Airtable ,Robinhood ,Spotify ,GitHub ,Slack ,Fanatics Plaid ,Twitch ,Warby Parker ומותג ההלבשה התחתונה של קים קרדשיאן Skims.

ג'וש קושנר ובת זוגו קרלי קרוס. רכשו אחוזה במיאמי ביץ' בשכנות לאח ג'ארד | צילום: Shutterstock

עוד בדצמבר 2016, רגע אחרי שחמיו של ג'ארד נבחר לנשיא, העריך פורבס שכל שבט קושנר שווה לא יותר מ־1.8 מיליארד דולר. יותר ממחצית מההון הזה היה קשור לנכסי הנדל"ן של Kushner Companies, כולל החזקות ב־666 Fifth Avenue ובמטה לשעבר של מגדל Jehovah’s Witness על קו המים בברוקלין.

בתחילת אותה שנה העריך פורבס את שוויו של ג'ארד קושנר בקצת יותר מ־320 מיליון דולר, כאשר חלק גדול מהונו היה קשור בבניינים המסחריים ובדירות להשכרה של אימפריית הנדל״ן המשפחתית. 

ג'וש, באותה תקופה, הוערך בכ־500 מיליון דולר בהתבסס על החזקותיו ב־Thrive (240 מיליון דולר) וב־׳OscarHealth׳ (243 מיליון דולר) – סטארט־אפ ביטוח הבריאות שייסד היזם הליברלי ב־2013.

אגב, מדובר בהערכה שמרנית לגבי הונו. למרות שסביר להניח שג'וש קיבל, או יקבל בעתיד, נתח מפורטפוליו השקעות הנדל"ן של המשפחה, ההערכות של פורבס לגבי הונו אינן כוללות ירושה פוטנציאלית.

החלטה משתלמת

מה שכן ידוע הוא שג'וש מעולם לא מילא תפקיד פעיל בחברת הנדל״ן המשפחתית שעברה לג'ארד לאחר שאביהם, צ'ארלס, נידון למאסר של שנתיים אחרי שהואשם ב־18 סעיפים של העלמת מס, תרומות בלתי חוקיות והדחת עדים.

באותה תקופה היה ג'וש עדיין סטודנט באוניברסיטת הרווארד ועסק בהקמת מספר סטארט־אפים משלו – כמו פלטפורמת הלוואות הסטודנטים Unithrive או חברת משחקי הסושיאל Vostu. לאחר שסיים את לימודיו ב־2008 הוא בילה שנה בדסק הפרייבט אקוויטי של בנק ההשקעות גולדמן־זאקס (והתמקד במהלך המשבר הפיננסי בנכסי חוב הנמצאים בחדלות פירעון). לאחר מכן נרשם לבית הספר למינהל עסקים של הרווארד, ובזמן שרוב חבריו לספסל הלימודים עבדו כמתמחים, קושנר הצעיר כבר החל לבצע השקעות אנג'ל בחברות כמו Kickstarter ו־GroupMe, בזכות הרווחים שגרף מעבודתו בגולדמן.

איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר | צילום: Shutterstock

החלטה זו התגלתה מאוחר יותר כמשתלמת במיוחד. הוא משך את תשומת לבו של ג'ואל קטלר, מייסד שותף של קרן ההון סיכון General Catalyst Partners. הוא שיכנע את ג'וש להקים קרן משלו ואף העמיד לו ערבויות וביטחונות. קטלר ו־General Catalyst הזרימו 5 מיליון דולר בסבב הגיוס הראשוני של Thrive כבר ב־2010, והם גם המליצו על ג'וש בפני משקיעים אחרים.

"אמרתי לכולם שאם הם לא נותנים לבחור הצעיר הזה כסף, הם מטורפים", אמר קטלר לפורבס ב־2017. "ואם זה לא היה מצליח, הייתי מכסה את זה". שנה מאוחר יותר גייס ג׳וש 40 מיליון דולר נוספים בעיקר מאוניברסיטת פרינסטון. ב־2012 נכנס לסבב גיוס B של אינסטגרם לצד קרנות הון סיכון מובילות כמו Sequoia Capital, והשקיע בחברה לפי שווי של 500 מיליון דולר.

כמה ימים לאחר מכן, פייסבוק רכשה את אפליקציית שיתוף התמונות תמורת מיליארד דולר, והשיגה לקרן של ג'וש תשואה מהירה של 100%.

קווין סיסטרום, המייסד המשותף של אינסטגרם, מעיד כי ג'וש הרוויח ביושר את העסקה הזו. "הוא השקיע זמן באינסטגרם כשנה לפני שהוא שם את הכסף", אמר לפורבס ב־2017. "האופי והחשיבה האסטרטגית שלו היו חשובים הרבה יותר מכל אילן יוחסין מוצק".

"לא מפחד ללכלך את הידיים"

ואכן המוניטין שלו כמשקיע אקטיבי ומעורב עזר לו לצרף מייסדים אחרים נוספים בעלי פרופיל גבוה כמו מנכ"ל Spotify, דניאל אק, למשל. "ג'וש לא מפחד לעבוד קשה וללכלך את הידיים כשצריך. הוא מבין לעומק את מהלך החיים של חברה. מייסדים אוהבים את זה, ולראיה הוא מצליח להיכנס לעסקאות מבוקשות מאוד", אמר אק בעבר לפורבס.

דניאל אק. לא היה לי מושג שההשפעה של ספוטיפיי מבחינה תרבותית וכלכלית יהיה גדול כל כך" | צילום: גורין בלאסק
דניאל אק. "ג'וש לא מפחד לעבוד קשה וללכלך את הידיים כשצריך" | צילום: גורין בלאסק

אחת מהעסקאות הללו הגיעה בדצמבר 2014 כאשר Thrive הובילה סבב גיוס של 70 מיליון דולר שהעריך את חברת התשלומים הדיגיטליים Stripe ב־3.6 מיליארד דולר. שנה לאחר מכן, השותף הכללי לשעבר של Thrive, וויל גאיבריק, הצטרף ל־Stripe כמנהל הכספים (כיום הוא משמש כמנהל מוצר ראשי). שש שנים מאוחר יותר, במרץ 2021, כבר הוערכה חברת הפינטק הפרטית בלא פחות מ־95 מיליארד דולר. בעסקת סקנדרי חצי שנה מאוחר יותר הגיעה כבר לשווי של 152 מיליארד דולר בעסקת סקנדרי. פורבס מעריך כי קרן ההון סיכון של ג׳וש מחזיקה בפחות מ־1% ממניות Stripe.

אך המסלול לפסגה לא היה חלק ולווה בלא מעט מהמורות בדרך. סטארט־אפ ביטוח הבריאות של ג'וש, Oscar, שהוערך ב־2.7 מיליארד דולר בפברואר 2016 לפני שג'ארד קושנר נכנס לבית הלבן עם חותנו, יצא להנפקה ציבורית לפי שווי של 7.3 מיליארד דולר במרץ 2021. בשנה שחלפה מאז, שווי השוק של אוסקר צנח ל־1.7 מיליארד דולר, כאשר לאורך התקופה Thrive שמרה על נתח של 20% מהבעלות שלה בחברה המדשדשת.

המשקיעים לא נרתעו מהנפילה הנדירה של Thrive. ולא רק Petershill Partners פתחה את פנקס הצ'קים שלה לאחרונה. בפברואר האחרון, הקרן השמינית והגדולה של Thrive עד כה, גייסה 3 מיליארד דולר, שנה לאחר שהחברה גייסה 2 מיליארד דולר לקרן השביעית שלה.

500 מיליון דולר מכל קרן ישמשו להשקעות בשלבים מוקדמים, והשאר יוקדש לסטארט־אפים בשלבים מאוחרים. המשקיעים בקרנות האחרונות לא נחשפו, אבל המשקיעים הקודמים כללו את אוניברסיטת דיוק,
Wellcome Trust, Hall Capital Partners והמיליארדר פיטר ת'יל. סך הנכסים המנוהלים של הקרן צמחו לכ־16 מיליארד דולר – גידול מטאורי לעומת סבב הגיוס הראשוני שנערך לפני כעשור ועמד על 5 מיליון דולר בלבד.

משפחה ועסקים

קושנר, מסתבר, עסוק מתמיד, ונראה שהוא נהנה מפירות עמלו. באוקטובר 2018 התחתן עם הדוגמנית והיזמת קרלי קלוס. חמישה חודשים לאחר מכן, ג׳וש, חובב הכדורסל ואוהד קבוצת ה־NBA, Memphis Grizzlies, רכש 2.5% ממניות הקבוצה בשווי 30 מיליון דולר.

קושנר וקלוס הפכו הורים לבנם לוי ג'וזף במרץ 2021, שישה חודשים לאחר שרכשו אחוזה במיאמי ביץ' בסך 22 מיליון דולר, לא הרחק מזו שבבעלות האח ג'ארד וגיסתו איוונקה טראמפ. בספטמבר באותה שנה עברה המשפחה הצעירה לפנטהאוז בשווי של 43 מיליון דולר הממוקם בבניין Puck בניו יורק, שנמצא בבבעלות חברת הנדל״ן של משפחת קושנר ומהווה את המטה המרכזי של ​​Thrive.

עבור אדם שוויתר על עבודה בעסק המשפחתי – נראה דווקא שמשפחה ועסקים אף פעם לא באמת רחוקים זה מזה.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן