Forbes Israel Logo
קמלה האריס | צילום: shutterstock
קמלה האריס | צילום: shutterstock

כמה שווה קמלה האריס?

השווי של סגנית הנשיא מוערך ב-7 מיליון דולר, בייחוד הודות להשקעות בתחום הנדל"ן, דילים להוצאת ספרים וכן חלוקת ההון עם בעלה, שהרוויח מיליונים מידי שנה מאז שנישאו

אחרי שפרסמנו את הנתון המפתיע בנוגע להון הצנוע, יחסית, של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כעת מפרסם פורבס את שוויה של סגנית הנשיא קמלה האריס. האריס, שעל פי ההערכות מחזיקה בשווי של כ-7 מיליון דולר, חולקת את כלל נכסיה עם בעלה, דאגלס אמנהוף. לבני הזוג מספר בתים בלוס אנג'לס ובבירה וושינגטון ששווים יחד כ-5 מיליון דולר.

האריס קוצרת את הפירות לא רק מהשקעות הנדל"ן שלה, אלא גם מתשלומי פנסיה פדרלית אותם היא מקבלת עבור שני התפקידים הציבוריים האחרונים שמילאה, לרבות תפקידה כסנטורית וכן כהונתה כתובעת הכללית של מדינת קליפורניה. תשלומים אלו שווים יחד כמיליון דולר נוספים בשנה.

קמלה האריס | צילום: Shutterstock
קמלה האריס. חולקת את נכסיה עם בעלה | צילום: Shutterstock

צמיחה מהירה

האריס נולדה באוקלנד שבמדינת קליפורניה, להורים שהיגרו מהודו וג'מייקה. הוריה נפרדו זמן קצת לאחר לידתה של אחותה הקטנה ולאחר הפרידה, האריס עברה יחד עם אחותה ואמה, שעבדה כחוקרת סרטן השד, למונטריאול שבקנדה, כשהייתה בת 12 בלבד.

האריס שבה לארה"ב 6 שנים לאחר מכן כדי להתחיל את לימודיה העל תיכוניים, אותם השלימה באונירבסיטת הארוורד היוקרתית בשנת 1989. הקריירה המשפטית של האריס התחילה מיד עם סיום הלימודים ותפקידה הראשון היה במשרד התובע של אחד המחוזות בקליפורניה.

הפרק הפוליטי בקריירה של האריס החל בשנת 2003, אז התמודדה לראשונה על תפקיד ציבורי כתובעת המחוז של סן פרנסיסקו. היא זכתה במירוץ והרוויחה בתפקיד זה משכורת של כ-140 אלף דולר בשנה. בשנת 2010 התמודדה על תפקיד התובעת הכללית של קליפורניה כולה, וזכתה גם בו, כך שהפכה לאישה השחורה הראשונה שממלאת את התפקיד.

בשנת 2014 נישאה האריס לאמנהוף, שעבד אז בתור עורך דין במשרד מצליח בתחום עסקי השעשועים בלוס אנג'לס. על פי דיווחי המס שלו, אמנהוף הרוויח כמיליון דולר לשנה, משנת 2014 ועד 2020, אותם שלשל לקופה המשותפת של בני הזוג.

מייק פנס. לא השקיע בנדל"ן | צילום: Shutterstock

השקעות נדל"ן ורבי מכר

גם מייק פנס, סגן הנשיא הקודם תחת הנשיא דונלד טראמפ, זכה במהלך כהונתו לפנסיה ממשלתית בסך מיליון דולר עבור תפקידים ציבוריים קודמים שמילא. עם זאת, בשונה מפנס, האריס לא נשענת על תשלומי הפנסיה בלבד אלא גם על מספר נכסי נדל"ן המפוזרים ברחבי ארה"ב ושווים מיליוני דולרים.

בשנת 2015, כשהאריס הודיעה על ריצה לסנאט, היא הגישה במקביל דוח פיננסי מפורט שהראה שהנכסים המשותפים שלה ושל בן זוגה, לרבות הבתים שבבעלותם, שווים בין מיליון ל-3.9 מיליון דולר, סכום שמאז הספיק לעלות כאמור לכ-5 מיליון דולר. באותו זמן, אמנהוף עשה מספר מהלכים כלכליים ונפטר מלא מעט ממניות בעייתיות שהיו לו בחברות שונות.

בתוך כך, בשנת 2019 הוציאה האריס ספר זיכרונות שנמכר בלמעלה מ-200 אלף עותקים ברחבי ארה"ב. בשנת 2018, עוד לפני שהספר פורסם, דיווחה האריס על הכנסות של 897 אלף דולר בשנה מכתיבה. נתון זה כולל את חוזה כתיבת ספר הזיכרונות שהוציאה שנה לאחר מכן וכן רווחים מצטברים מהספר הקודם שהוציאה.

ג'ו וג'יל ביידן. צילום: Shutterstock
ג'ו וג'יל ביידן שניצלה את המומנטום והפכה למרצה מבוקשת | צילום: Shutterstock

כעת, כסגנית הנשיא, האריס מרוויחה 230,700 דולר בשנה, שכר הגדול ב-33% מהשכר שקיבלה כשכיהנה כסנטורית. בן זוגה אמנהוף דיווח מצידו על רווחים של 2.8 מיליון דולר במהלך שנת 2019, אך הודיע על התפטרותו בשנת 2020, עם הצטרפותה של האריס לקמפיין של נשיא ארה"ב המכהן ג'ו ביידן.

כאמור, בני הזוג חולקים את הרווחים שלהם, מה שצפוי ככל הנראה להשתלם מאד בהמשך. בתקופה שבה ביידן למשל כיהן כסגן הנשיא, אשתו ג'יל סיירה ברחבי המדינה וערכה הרצאות וסמינרים, פרסמה שני ספרים והרוויחה 17 מיליון דולר תוך ארבע שנים.

גם מייק פנס חתם עם יציאתו ממשרד סגן הנשיא על עסקה להוצאת ספר, מה שצפוי להניב לו רווחים של בין 3-4 מיליון דולר. ניתן לשער שבדומה לבני זוג אחרים של פוליטיקאים, אמנהוף ימנף גם הוא את המומנטום שנוצר עם כניסתה לתפקיד של קמלה ויחתום בקרוב על דיל רווחי במיוחד.

מתקרבת לנשיא

על פי הערכת פורבס, סך הנכסים הכולל של נשיא ארה"ב המכהן ג'ו ביידן עומד על כ-8 מיליוני דולרים בלבד, שהם כ-26 מיליוני שקלים. גם ביידן חולק את נכסיו עם בת זוגו, ג'יל, ורשימת הנכסים שלהם צנועה יחסית וכוללת בסך הכל שני בתי מגורים בדלוור בשווי מצרפי של 4 מיליון דולר, מזומנים והשקעות בשווי דומה וכן פנסיה פדרלית המוערכת בכמיליון דולר.

גם אם הונו האישי של ביידן נמוך בהשוואה לפוליטיקאים אחרים, הוא כמובן רחוק מאוד מלהיות מוגדר כאיש מעמד ביניים בזכות מיליוני דולרים אותם צבר לאורך הקריירה הפוליטית העשירה שלו – בעיקר בשנתיים האחרונות לאחר כהונתו כסגן הנשיא של ברק אובמה.

למעשה, בתקופה זו כשהוא ממנף בהצלחה יתרה את התואר ״סגן נשיא לשעבר״, למכירת ספרים ונשיאת נאומים, גרפו ״הביידנים״ לא פחות מ-17 מיליון דולר.

לפי ניתוח פורבס מתוך ההון הנכבד כ-7 מיליון דולר שולמו כמיסים שונים, 1.3 מיליון נוספים הועברו לצדקה, 180,000 דולר ששולמו עבור עובדי משק הבית ועל פי הערכות, 80,000 דולר הועברו לריבית על משכנתאות. עוד כמה מיליוני דולרים הועברו לפי הערכת פורבס לקרובי משפחה, הושקעו באפיקים שונים או פשוט בוזבזו בשנים בהן לא היה בתפקיד.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.