שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

(Real IRA (RIRA

הכנסות שנתיות כ-50 מיליון דולר. אזור פעילות בריטניה (אנגליה וצפון אירלנד בעיקר) ואירלנד.

מעטים נוטים לחשוב בטעות, כי מאז החתימה על הסכם יום שישי הטוב באפריל 1998 פרץ השלום ברוב עוזו בחלקת האדמה הקטנה והצפונית של האי הבריטי, אשר ידעה מסכת ארוכה ומדממת של קרבות אלימים. אמנם האח הגדול, ה־Provisional IRA, קיבל את תנאי ההסכם ההיסטורי ואף גיבה זאת במעשים, כשהתפרק מנשקו תחת פיקוח בינלאומי. אך האח הקטן, ה־Real IRA, המוגדר כארגון טרור פעיל על ידי מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, עדיין חי ובועט.

ה־IRA האמיתי (Real IRA=RIRA) הוא פלג קיצוני של ה־IRA המיתולוגי (Irish Republican Army), שהוקם על ידי פעילי הארגון שהתנגדו להסכם השלום שנחתם בצפון אירלנד בשלהי המאה ה־20. פלג מחתרתי זה נחשב כיום לארגון ההתנגדות החזק והאקטיבי ביותר הפועל נגד הכוחות הבריטיים והוא מוגדר בצדק כארגון טרור.

בהיסטוריה האלימה והקצרה של הארגון הקטן ישנן שלל פעולות טרור, אשר לא היו מביישות אף ארגון אחר בעולם. רציחתם של שני חיילים בריטים במרץ 2009, הראשונים להיהרג על אדמת אירלנד מאז נחתם הסכם השלום, היתה מעשה ידיהם של פעילי הארגון, כשנוסף לכך היה גם אחראי למספר פיגועי ראווה במרכז לונדון, אשר עוררו תהודה רבה באי הבריטי ומחוצה לו – כמו ירי טילי ה־RPG על המטה המרכזי של ה־MI־6 (ארגון הביון הבריטי) ופיצוץ מכונית התופת מול המטה הראשי של ה־BBC.

מעל לכל זכור אותו פיגוע נורא בעיירה הקטנה אומה (Omagh) באוגוסט 1998. אנשי ה־RIRA פוצצו מכונית תופת בשוק ההומה של העיירה וגרמו למותם של 29 בני אדם ולפציעתם של 220, במה שהיה הפיגוע הקטלני ביותר בתולדות הסכסוך. ואם למישהו היו אשליות בקשר לרגיעה ולמיתון שאיפותיו הטרוריסטיות של הארגון הצפון אירי, מעצרו של שיימוס מקגריין, בכיר ה־RIRA, הנמנה עם מייסדיו, הסיר כל ספק לכך. מקגריין נשפט ונכלא לאחרונה באשמת תכנון ההתנקשות בלא אחר מאשר יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס, בשעה שערך ביקור מלכותי באזור. מקגריין תועד כשהוא מתכנן עם פעיל אחר בארגון את תוכנית ההתנקשות, ובחיפוש שנערך בביתו נמצא ארסנל שלם, שכלל שלל אמצעי לחימה וחומרי נפץ.

במקביל, גם ברמה הפיננסית ארגון ה־RIRA אינו טומן יד בצלחת, להפך. למרות מאמצי רשויות המכס וכוחות הביטחון, שיכללו ראשי הארגון את יכולת גיוס הכספים והם מצליחים לשלשל לכיסם עשרות מיליוני דולרים בכל שנה, בעיקר בזכות רשת גלובלית מתוחכמת של הברחות ומכירה של סיגריות וטבק. תעשיית הברחות הטבק בבריטניה משגשגת בשנים האחרונות ומגלגלת סכומי כסף אדירים.

על פי דו"ח מיוחד שהפיקה פירמת רואי החשבון הבינ"ל KPMG עולה, כי השוק הפיראטי של סחר בסיגריות באי הבריטי הוא מהגדולים ביותר באירופה. בשנת 2016 נמכרו באופן לא חוקי כ־5.55 מיליארד סיגריות – אשר שוויין בשוק השחור נאמד בכ־1.1 מיליארד דולר בשנה. בתחקיר מיוחד שערך העיתון SUN הבריטי, הצהירו פקידי ממשל בכירים כי אנשי ה־IRA (כולל ה־Provisional IRA) אחראים לכ-40% מתעשיית הטבק הלא חוקית בבריטניה, כשמהרווחים הנוצרים בתעשייה הזו מופרשים מדי שנה כמה עשרות מיליוני דולרים כתמלוגים ישירות לארגון ה־RIRA.

ותודה לפרלמנט

חרף הלחימה העיקשת המתנהלת מצד רשויות החוק והלחצים הכבדים המופעלים כנגד ההברחות הלא חוקיות והייצור הפיראטי של טבק, ארגוני הפשיעה והטרור קיבלו לאחרונה רוח גבית בלתי צפויה דווקא מכיוונו של הפרלמנט – זאת בזכות אותו חוק שאושר על ידו, האוסר על מיתוג חפיסות הסיגריות והטבק לגלגול. לדעת מומחים בתחום, העברת החוק הקלה משמעותית את מלאכת הזיוף של העוסקים בפשיעה זו, והיא צפויה להניב לחשבונם עוד עשרות מיליוני דולרים בשנה, שמהם צפוי גם ה־RIRA לגזור קופון שמן.

מלבד הסחר הבלתי חוקי בטבק נהנה הארגון האירי גם מתמלוגים שמנים, הזורמים אליו בזכות רשת מסחר פיראטית של מוצרי אלכוהול ודלק מזויפים ודמי חסות שהוא גובה עבור הגנה – במיוחד באזורים הנתונים תחת השפעתו, שבהם האכיפה המשטרתית מצומצמת. מקור הון נוסף של ה־Real IRA, על פי דו"ח הטרור העולמי של מחלקת המדינה האמריקאית, מגיע מתומכיו בקהילה האירית הגדולה בארה"ב. הארגון האירי המחתרתי יודע לנצל היטב את קהל היעד בעל האמצעים הזה ונוהג לגייס כספים בזכות התמיכה, שלה הוא זוכה מאקטיביסטים אמריקאים־אירים המתנגדים להסכם השלום.