חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
למעלה מ-5 מיליון ילדים אוקראינים נעקרו מבתיהם | צילום: Shutterstock
למעלה מ-5 מיליון ילדים אוקראינים נעקרו מבתיהם | צילום: Shutterstock

התובע הכללי של אוקראינה: כ-500 ילדים נהרגו או נפצעו מאז הפלישה הרוסית

מתוך נתונים חדשים על פשעי המלחמה שמבצעת רוסיה עולה כי יותר מ-5 מיליון ילדים אוקראינים נעקרו מבתיהם וחלקם סובלים ממחסור חמור במזון. בזמן שהמשבר ההומניטרי הולך ומתגבר, ממשיכה רוסיה במלחמה שגרמה להרג ופציעות של מאות ילדים עד כה

משרד התובע הכללי של אוקראינה פרסם בשלישי (12.4) כי יותר מ-500 ילדים נהרגו או נפצעו מאז החלה רוסיה בפלישה לאוקראינה לפני שישה שבועות. סוכנות הילדים של האו"ם יוניצ"ף מסרה כי יותר מ-5 מיליון נעקרו מבתיהם על רקע משבר הומניטרי מתגבר ודיווחים של פשעי מלחמה, לכאורה, שמבוצעים על ידי רוסיה.

משרד התובע אישר כי לפחות 186 ילדים נהרגו באוקראינה ו-344 נפצעו מאז תחילת הפלישה של רוסיה ב-24 בפברואר. הנתון, שלא אומת באופן רשמי, גבוה ממספר מקרי המוות שאומת על ידי האו"ם, שעומד על 142 ילדים הרוגים וכמעט 230 פצועים. אם כי בתחילת השבוע, לפני פרסום הודעת משרד התובע, מנהל תכניות החירום של יוניצ"ף, מנואל פונטיין אמר כי "הנתונים האמתיים הם בהחלט הרבה יותר גבוהים בהתחשב בהיקף ההתקפות".

ללא גישה למים ומזון

פונטיין אמר כי בסך הכל 4.8 מיליון ילדים אוקראינים נעקרו מבתיהם במהלך ששת השבועות האחרונים, בערך שני שליש מ-7.5 מיליון ילדים שחיו באוקראינה לפני המלחמה. מתוכם, אמר פונטיין, 2.8 מיליון ילדים נמצאים באוקראינה ו-2 מיליון ברחו למדינות אחרות, וכמעט מחצית מהילדים שנותרו בבתיהם נמצאים בסיכון שלא יהיה להם מספיק מזון.

פונטיין אמר כי התקפות על תשתיות מים וכוח באוקראינה הותירו מיליוני ילדים עם גישה מוגבלת או ללא גישה למים, כשהמצב "חמור עוד יותר בערים כמו מריופול וחרסון, בהן ילדים ומשפחותיהם נמצאים כבר שבועות ללא מים זורמים, שירותי תברואה, אספקת מזון סדירה וטיפול רפואי". כ-4.62 מיליון פליטים נמלטו מאוקראינה ויותר מ-7.1 מיליון נעקרו מבתיהם במדינה מאז ה-24 בפברואר, לפי נתוני האו"ם.

פשעי המלחמה שמבצעת רוסיה באוקראינה, מתוך עמוד הטוויטר של משרד התובע של אוקראינה

פונטיין, שזה עתה חזר מאוקראינה, תיאר את המצב כ"די מדהים". ב-31 שנותיו כהומניטר, הוא אמר שלא ראה עקירה כה מהירה של כל כך הרבה ילדים. "הם נאלצו להשאיר הכל מאחור: בתיהם, בתי הספר שלהם, ולעתים קרובות, בני משפחתם", אמר פונטיין, שתיאר את "הצעדים הנואשים שהורים נוקטים כדי להביא את ילדיהם למקום מבטחים".

סנקציות חדשות על רוסיה

שגריר אוקראינה באו"ם, סרגיי קיסליציה, האשים את רוסיה בהוצאה של 120 אלף ילדים אוקראינים מהמדינה. רובם הוצאו מעיר הנמל הנצורה מריופול ונלקחו לרוסיה, טען קיסליצה, שאמר שרוסיה ניסחה הצעת חוק להאצת הליכי האימוץ. הדיווחים לא אומתו באופן עצמאי והם מגיעים בעקבות האשמות מרובות שרוסיה העבירה בכוח אזרחים אוקראינים לשטחה. מוסקבה מכחישה את ההאשמות.

רוסיה התמודדה עם האשמות רבות בפשעי מלחמה, רצח עם, פשעים נגד האנושות ומעשי זוועה אחרים שבוצעו על ידי כוחותיה באוקראינה. המערב, אוקראינה וארגונים הומניטריים בינלאומיים גינו את הפגיעה לכאורה של רוסיה באזרחים – כולל בתי חולים, בתי ספר, מקלטים ומסדרונות הומניטריים – ועדויות לאזרחים שהוצאו להורג ועונו באזורים שהיא כבשה, כמו העיר בוקה.

מיליוני פליטים אוקראינים ברחו מהשטחים מוכי המלחמה לאירופה. אם ותינוק בתחנת הרכבת בלבוב, אוקראינה | צילום: Shutterstock

לפחות 57 בני אדם נהרגו, בהם חמישה ילדים, ו-109 נפצעו ביום שבוע האחרון לאחר פגיעת טיל רוסי על תחנת רכבת בקרמטורסק, ששימשה לפינוי אזרחים. התקרית האיצה מאמץ משותף ברחבי אירופה לגרש דיפלומטים רוסים וליישם סנקציות חדשות. רוסיה מכחישה את הזוועות ומאשימה את אוקראינה והמערב בהמצאת הטענות. מוסקבה לא סיפקה ראיות לתמיכה בטענותיה לפיהן הדיווחים הם פיקטיביים.

6,036

זה מספר פשעי התוקפנות ופשעי המלחמה הרשומים שבוצעו על ידי כוחות רוסים באוקראינה מאז שהחלה את הפלישה, לפי משרד התובע של אוקראינה. אלה מכסים הפרת חוקי ומנהגי המלחמה – האוסרים על תקיפת אזרחים ותשתיות אזרחיות – תעמולה ותכנון, הכנה או ניהול מלחמה תוקפנית. מהסוכנות נמסר כי ישנם 501 חשודים שהניעו את התוקפנות, כולל שרים רוסים, סגנים, פיקוד צבאי, פקידים וראשי רשויות אכיפת החוק.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן