חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
"מאוס: סיפורו של ניצול" | עטיפת המהדורה באנגלית
"מאוס: סיפורו של ניצול" | עטיפת המהדורה באנגלית

זינוק במכירות הקומיקס על השואה "מאוס" לאחר שנאסר ללימוד בבית ספר בארה"ב

הרומן הגרפי 'מאוס: סיפורו של ניצול', סדרה זוכת פרס פוליצר על השואה, היווה כמעט מחצית מעשרת ספרי הקומיקס הנמכרים ביותר של אמזון - לאחר שהוחרם על ידי בית ספר מחוזי בטנסי

הרומן הגרפי מאוס, המבוסס על זיכרונותיו של ניצול והאירועים שחווה בזמן השואה, נאסר ללימוד בבית ספר מחוזי בטנסי שבארצות הברית. לאחר פרסום האיסור, חל זינוק במכירות הספרים בסדרה והם נכנסו לרשימת הספרים הנמכרים ביותר במחלקת הקומיקס והרומנים הגרפיים של אמזון.

יותר מ-42 שנה לאחר יציאת הרומן הגרפי הראשון, האוסף המלא של ספרי "מאוס: סיפורו של ניצול" הם הרומן הגרפי הנמכר ביותר באמזון, והוא מדורג במקום ה-16 ברשימת הספרים הנמכרים ביותר של הפלטפורמה מכל הז'אנרים. המארז בכריכה רכה של שלושת הכותרים הראשונים, יחד עם מאוס 2, נמצאים כולם גם בעשירייה המובילה של רבי המכר בקטגוריית רומן גרפי של אמזון.

העלייה במכירות הגיעה בעקבות הצבעה של ועד בית ספר בטנסי לאסור על לימוד מאוס בכיתות ח' – משום שלטענתם ישנו "שימוש מיותר בניבולי פה ועירום" בנוסף לתיאורים של אלימות והתאבדות, על פי הצהרת בית הספר המחוזי.

הקומיקס מאוס, בו הנאצים מוצגים כחתולים ויהודים מצוירים כעכברים, נמצא בשימוש נרחב בבתי ספר בארה"ב כדי לחנך תלמידים על תולדות השואה ומלחמת העולם השנייה. ההצבעה נערכה בתחילת החודש, אך הידיעה על כך התפשטה השבוע ברחבי העולם לאחר ציון יום השואה הבינלאומי.

שמרנות גוברת בארה"ב

ביקורת מכל רחבי העולם באה בעקבות ההחלטה, כולל ממוזיאון השואה הלאומי של ארה"ב, שהצהיר ש"חשוב יותר מאי פעם" ללמד סטודנטים ותלמידים על רצח העם.

בית ספר תיכון בטנסי, ארה"ב. "הספר כולל ערום וניבולי פה שאינם מתאימים לתלמידים בכיתה ח' " | צילום: Shutterstock
בית ספר תיכון בטנסי, ארה"ב. "הספר כולל ערום וניבולי פה שאינם מתאימים לתלמידים בכיתה ח' " | צילום: Shutterstock

האיסור על לימוד מאוס הוא חלק מגל פעולות שמרניות לשינוי תוכניות הלימודים בבית הספר בארה"ב. ספרים העוסקים במגדר, מיניות, ואי שוויון חברתי נאסרו בבתי ספר ברחבי ארצות הברית, ומספר "מדינות אדומות" אסרו ללמד תאוריה ביקורתית של גזע, המבקשת לבחון את יחס בתי המשפט בארה"ב לסוגיות גזע. בסוף כהונתו, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ חתם על חוק לקידום "חינוך פטריוטי" שהמעיט בלימוד על עבדות בהיסטוריה של האומה.

סדרת מאוס מבוססת על יחסיו של הקריקטוריסט ארט שפיגלמן עם אביו, יהודי פולני ששרד את הכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. הפרק הראשון של מאוס פורסם ב-1980 באנתולוגיית מגזין הקומיקס Raw, והוצא בסדרה בכל גיליון עד 1991, אז נסגר המגזין. הרומן הגרפי "מאוס: סיפורו של ניצול" זכה בפרס פוליצר בשנת 1992, והוא נותר הרומן הגרפי היחיד שזכה אי פעם בפרס היוקרתי.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן