חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
ההשתלטות על טוויטר "מזרזת" את תכניותיו ליצירת X "ב-3 עד 5 שנים". אילון מאסק | צילום: TED
ההשתלטות על טוויטר "מזרזת" את תכניותיו ליצירת X "ב-3 עד 5 שנים". אילון מאסק | צילום: TED

אקס פקטור: אילון מאסק יהפוך את טוויטר ל"אפליקציית על" בשם X – כך היא עשויה להיראות

מייסד טסלה והאדם העשיר בעולם מתכוון להפוך את פלטפורמת הציוצים ל-'אפליקציית הכל'. מטרתה: לספק למשתמשים מגוון רחב של שירותים "שיקשרו בין כל ההיבטים של חיי היום-יום"

כאשר מנכ"ל טסלה ו-SpaceX, אילון מאסק, החיה מחדש את העסקה לרכישת טוויטר תמורת 44 מיליארד דולר השבוע, הוא כינה אותה ביום שלישי האחרון "האצה ליצירת X, אפליקציית הכל" – ובעוד שהמיליארדר לא נידב פרטים נוספים סביב האפליקציה המסתורית, אמירות קודמות שלו מצביעות על כך שהוא מעוניין לשלב שירותים נוספים בטוויטר ולהפוך אותה ל"אפליקציית-על".

מאסק דיבר בעבר על מטרתו ליצור "אפליקציית-על", שמטרתה לספק למשתמשיה מגוון רחב של מוצרים ושירותים, רבים מהם אינם בהכרח קשורים אחד לשני, תחת ממשק אחד.

המונח "אפליקציית על" שימש לראשונה לתיאור הפלטפורמה WeChat, בבעלות ענקית הטכנולוגיה הסינית Tencent, בעלת מגוון השימושים, מה שהופך אותה לפופולרית ברחבי סין. WeChat והמיני-אפליקציות שהיא מכילה "מקשרות בין כל ההיבטים של חיי היום-יום בסין" מ"הזמנת מונית, קניית מצרכים, קביעת תור לרופא, רכישת ביטוח ועוד", לפי תחקיר של פורבס.

באסיפה עם עובדי טוויטר מוקדם יותר השנה, מאסק הצהיר שהוא רוצה שטוויטר תלך בעקבות WeChat, ואמר "אין מקבילה לאפליקציית העל הסינית", ועוד טען כי, "יש לנו הזדמנות אמיתית לעשות זאת".

מקשרת בין כל ההיבטים של חיי היום-יום בסין. WeChat | צילום: Shutterstock

דוגמאות נוספות לאפליקציות-על כוללות את Grab מדרום מזרח אסיה, שהחלה את דרכה כאפליקציית מוניות המספקת כעת שירותי תחבורה נוספים, משלוחי מזון ושירותים פיננסיים, וכן Alipay, מערכת תשלומים בבעלות ענקית המסחר האלקטרוני הסינית עליבאבא, המציעה כמה שירותים נוספים הכוללים קמעונאות, הזמנות, תשלומי חשבונות חשמל ועוד.

מאסק לא נידב פרטים נוספים סביב האפליקציה ביום שלישי, אבל כשמשתמש אחד הציע שיהיה קל יותר ליצור את "X" כישות נפרדת מטוויטר, מאסק השיב שההשתלטות על טוויטר "מזרזת" את תכוניותיו ליצירת X "ב-3 עד 5 שנים".

WeChat נהנית מ-1.2 מיליארד משתמשים פעילים, רובם חיים בסין. "בסין מסתמכים לחלוטין WeChat כי זה כל כך שימושי ויעיל לחיי היום-יום, ואני חושב שאם נוכל להשיג את זה, או אפילו להתקרב לזה בטוויטר, זו תהיה הצלחה עצומה", אמר מאסק באסיפת עובדי טוויטר ביוני.

מומחים אמרו ל-CNN שהתוכנית של מאסק לאפליקציית-על עשויה להיות קשה להשגה. ראשית, מספר פלטפורמות מדיה חברתית אחרות, כולל WhatsApp, Facebook, TikTok ו-YouTube שואפות גם הן להפוך לאפליקציות-על. תקנות נגד הקמת מונופול והתנגדות של רגולטורים עשויות לשמש כמחסום נוסף, אמרו מומחים לרשת.

מאסק עלה לכותרות ביום שלישי כשהסכים לרכוש את טוויטר תמורת 54.20 דולר למניה, או 44 מיליארד דולר, שוב, לאחר שניסה לסגת מהצעתו המקורית לרכוש את החברה באותם תנאים. בהסתייגותו מהעסקה, מאסק, שביקר תכופות את טוויטר, טען שפלטפורמת הציוצים לא העריכה את כמות הספאם והבוטים הקיימים אצלה.

טוויטר תבעה את מאסק ארבעה ימים לאחר שחזר בו מהעסקה באפריל כדי לאלץ אותו לבצע את הרכישה בהתאם לתנאים המקוריים. משפט בן חמישה ימים אמור להתחיל ב-17 באוקטובר.

הרעיון של מאסק לאפליקציה בשם "X" הוא אמנם חדש, אבל השימוש שלו באות לא. הוא קרא לחברת הטילים שלו SpaceX, ולאחד מהיוזמות העסקיות הקודמים שלו, בנק מקוון שהקים ב-1999, נקרא X.com. החברה התמזגה בסופו של דבר עם המתחרה Confinity, ששינתה את השם ל-PayPal, שנרכשה על ידי eBay תמורת 1.5 מיליארד דולר ב-2002.

מאסק רכש מחדש את השם X.com מ-PayPal ב-2017, כי לדבריו יש לו "ערך סנטימנטלי רב". האתר מופיע כעת כדף לבן ריק עם האות x. כחלק מההצעה המקורית שלו לרכוש את טוויטר באפריל, הוא גם הקים שלוש חברות אחזקות, שכל אחת מהן שם עם וריאציה שונה של "X Holdings", מה שהוביל לספקולציות שהוא יוכל לנסות לשלב את כל עסקיו תחת חברת אם אחת גדולה יותר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן