Forbes Israel Logo

לחזות את האסון הבא: הפיתוחים שיתריעו מפני מפגעי סביבה ויצילו חיי אדם

שריפות באוסטרליה | צילום: Shutterstock
שרפות באוסטרליה | צילום: Shutterstock
משבר האקלים מוביל לעלייה בהיקף השרפות והשיטפונות הקטלניים ברחבי העולם. כך פיתוחים טכנולוגיים יוכלו לעזור בחיזוי ושליטה באירועים המסוכנים בזמן אמת

Contributors

משבר האקלים מביא עמו אסונות טבע רבים, ואנו רואים לכך דוגמאות רבות בעת האחרונה. מה שבולט במיוחד נוכח המשברים ההולכים ונהיים תכופים יותר, הוא העובדה שהאנושות לא נערכה כראוי ואין בידיה מספיק כלים כדי למנוע אסונות טבע ולחזות אותם באופן יעיל.

אסונות טבע, כמתבקש משמם, מונעים מגורמים טבעיים לחלוטין ולכן לבני האדם אין שליטה מוחלטת עליהם והיכולת שלהם לצפות אותם קטנה יחסית. אירועים אלו קשורים לרוב בתנאי מזג האוויר, כמו תנאי חום ויובש קיצוניים, רוחות שעשויות להוביל לשרפות חמורות, או גשמי זעף הגורמים לשיטפונות.

רעידת אדמה במזרח הרחוק | צילום: Shutterstock
רעידת אדמה במזרח. אסון אקולוגי קשה לחיזוי מדויק | צילום: Shutterstock

במקביל, ישנם אסונות גאולוגים קשים אפילו יותר לשליטה ולחיזוי כמו התפרצויות וולקניות או רעידות אדמה וצונאמי. לעיתים, לאסונות מסוג זה יש השפעה גדולה מאד על האנושות בשל הפגיעה הרבה בנפש וההרס הרב לרכוש. כאלה הן למשל השריפות שהשתוללו בירושלים וביוון, שרפות הענק שחרבו שטחים מיוערים נרחבים באוסטרליה לפני מספר שנים, וגל ההצפות בגרמניה, סין ובטורקיה.

שינויי האקלים הגדילו את היקף שרפות היער בישראל ובעולם בשנים האחרונות, מה שהוביל להרס רב לסביבה, לטבע ולבעלי החיים וגם לפגיעה בחיי אדם. כדי להתמודד עם מצבי הקיצון הללו, יש צורך ממשי בפיתוחים טכנולוגיים אמינים שיוכלו לתרום לזיהוי מוקדם והתראה מפני אסונות לצורכי בקרה, קבלת החלטות מהירה של הגורמים הרלוונטיים ותפעול יעיל של האירוע.

טיפול בזמן אמת

כאמור, שינויי האקלים גורמים לאסונות טבע קיצוניים בתדירות גבוהה יותר, ואנו עדים למחיר כבדים הן בנפש והן ברכוש, לכן יש צורך ממשי ודחוף למציאת פתרון טכנולוגי.

במרכז הפיתוח של מוטורולה בישראל למשל, פותחה מערכת שליטה ובקרה המיועדת לזיהוי מוקדם של אסונות טבע בזמן אמת. המערכת מתבססת על מגוון רחב של מקורות מידע כמו חיזוי מזג אויר, שימוש בחיישנים, רחפנים ומצלמות סטטיות, ניטור תוכן ברשתות החברתיות ושימוש במודלים חכמים של ניתוח ועיבוד מידע. המערכת מאפשרת את ניהול המשבר תוך מתן תמונת מצב אמינה בזמן אמת למקבלי ההחלטות, לרשויות המקומיות ולצוותי התפעול בשטח.

המערכת פותחה בהיקף של כ-6 מיליון אירו עבור פרויקט מחקר וחדשנות של האיחוד האירופאי בשם BeAware, שתפקידו לאפשר ניהול מהיר ומדויק של אסונות טבע ואירועי קיצון תוך התבססות על שלל נתונים, חיישנים ומדדים שעיבודם וניתוחם יספקו לכוחות הרלוונטיים בשטח תמונת מצב עדכנית. במסגרת המיזם, המערכת עברה מספר ניסיונות הרצה מוצלחים ברחבי אירופה וסייעה בזיהוי ואיתור שריפות היער ביוון ובהצפות בוונציה. 

שטפונות בארה"ב | צילום: Shutterstock
שיטפונות קשים ברחבי ארה"ב | צילום: Shutterstock

מכאן ניתן להסיק שהגישה בפתרון בעיית אסונות הטבע מחייבת הנגשת מידע כולל, מידע שמסנכרן את כלל הגורמים במגוון זירות האסון. במקרה של שריפה למשל, פתרון כזה יסייע בכיבוי השריפה בשטח, בפינוי האזרחים מהאזורים המסוכנים, בסגירת כבישים או אזורים שלמים לפני שהאש בכלל הגיעה אליהם ועוד.

מערכת המבוססת על טכנולוגיית בינה מלאכותית תוכל לספק לכלל הגופים הפועלים בשטח ניתוחים מקיפים ומבוססים שביכולתם לסייע במגוון פעולות כמו זיהוי עשן ואש על ידי ניתוח תוכן ויזואלי המגיע ממצלמות וידיאו המותקנות ביערות או על בניינים בקרבת מקום, ולאחר מכן שליחת התרעות למערכת הבקרה והפעלת גורמי ההצלה הרלוונטיים בהתאם.

רחפנים יכולים למלא תפקיד מרכזי במניעה וחיזוי של אסונות טבע | צילום: shutterstock

ישנם אמצעים נוספים כמו חיישני טמפרטורה שניתן לפרוס במיקומים שונים ביערות, וביכולתם להתממשק  עם רשת חיישנים  שתפקידם לנטר את הטמפרטורה ואת נתוני מזג האוויר בזמן אמת ולשלוח התראות על מצבי קיצון.

כך, מרכז הבקרה יכול  לאבחן ולתחום את אזורי השריפה, להזניק רחפנים למוקד האירוע ולהעביר קבצי וידאו בזמן אמת תוך עדכון והכוונת כוחות הכיבוי וההצלה למקומות הרלוונטיים באמצעות שימוש ברחפנים ובטכנולוגיית מציאות רבודה.  

חשוב להבין שטכנולוגיות מסוג זה כבר קיימות ובמקומות מסוימים בעולם כבר השכילו לעשות בהן שימוש, בין אם נגד שרפות ובין אם נגד הצפות או אסונות נוספים. האנושות אמנם ממשיכה בשלה ומוסיפה להחמיר את מצבו של כדור הארץ, מה שתורם כאמור להאצת אסונות הטבע, אך גם דואגת לפתח טכנולוגיות שבזמן אמת, ימנעו הרס ואבדן עד כמה שניתן.


רפי כתב הוא מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי במוטורולה סולושנס ישראל, והוא אחראי על הטמעת טכנולוגיות מבית מוטורולה העולמית והטמעתם בשוק הישראלי, ליווי וטיפול בפרויקטים אסטרטגים, שיתופי פעולה, מיתוג ושיווק החברה.

ה-Contributers של פורבס ישראל הם כותבים עצמאיים שנבחרו על ידי מערכת פורבס, מומחים בתחומם, המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.