Forbes Israel Logo
מתוך פלטפורמת OpenSea | צילום מסך
מתוך פלטפורמת OpenSea | צילום מסך

ים של NFT: פלטפורמת המסחר החדשה שמשגעת את עולם האמנות

מייסדי OpenSea יהפכו בקרוב למיליארדרים בזכות האתר שהקימו. עכשיו הם בדרך להרחיב את פעילותם, אך בדרך עליהם לגבור על מתחרים חזקים, על זייפנים - וגם להתגונן מפני התרסקות הקריפטו הבאה
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

במרץ 2020, כשמגפת הקורונה החלה להתפשט ברחבי העולם, ניהלו מייסדי OpenSea, דווין פינזר ואלכס אטאלה שיחת טלפון קשה ומורטת עצבים. עברו כבר למעלה מ־26 חודשים מאז הוקמה OpenSea – פלטפורמת מסחר פתוחה ל־NFT – אך עדיין היו להם רק 4,000 משתמשים פעילים שעשו עסקאות בסך 1.1 מיליון דולר בחודש, שתורגמו לרווח חודשי של 28 אלף דולר בלבד.

המסקנה בשיחה הייתה ששוק ה־NFT נמצא "רגע לפני גסיסה", מספר אטאלה, שמנהל את הראיון ממרתף בבית הוריו שבקולורדו, שם התארח במהלך סגרי הקורונה. לא בכך הסתכמו צרותיהם של המייסדים הצעירים. המתחרה המרכזית שלהם, RareBits, שהייתה אז פלטפורמת מסחר יציבה ומוכרת, הודיעה במפתיע על הפסקת הפעילות. למרות שהלך הרוח היה מבשר רעות, פינזר ואטאלה החליטו ללכת על מדיניות של "להיות או לחדול" וסיכמו בשיחה על כוונתם להכפיל את הרווחים עד סוף השנה.

זה היה הימור, אך בסוף פברואר 2021, התעורר שוק ה־NFT סוף סוף מתרדמת החורף הארוכה שבה היה שרוי, ודברים החלו לצאת מכלל שליטה. בחודש יולי, רשמה פלטפורמת המסחר של OpenSea עסקאות בסך 360 מיליון דולר. באותו חודש הושלם גם סבב גיוס מוצלח שהובל על ידי קרן אנדרסון הורוביץ והסתכם ב־100 מיליון דולר לפי שווי של 1.5 מיליארד.

חודש לאחר מכן, בעוד שההמולה סביב השוק הרותח נמשכת, זינק היקף העסקאות בפלטפורמה לשיא של 3.4 מיליארד דולר. 85 מיליון דולר מתוכם הגיעו כעמלה ל־OpenSea, שבאותו חודש רשמה הוצאות כוללות של פחות מ־5 מיליון דולר. היקף העסקאות צנח מאז ל־2 מיליארד דולר בחודש, אך מספר המשתמשים הפעילים זינק ל־1.8 מיליון ונתח השוק הפך למשמעותי במיוחד.

החברה הקטנה שכללה בתחילת הדרך חמישה עובדים בלבד, הגדילה את מצבת כוח האדם שלה ל־70. כעת מתבצעים מבצעי גיוס נרחבים, בהתאם לצמיחה המהירה של החברה, כשברקע שמועות עיקשות על סבב גיוס נוסף שיתרחש בקרוב מאוד. הפעם, על פי אנליסטים, הערכת השווי תהיה גבוהה הרבה יותר ותעמוד על כ־10 מיליארד דולר.

גם פינזר בן ה־31 שמתפקד כמנכ"ל וגם אטאלה בן ה־29, מחזיקים ב־19% ממניות החברה – מה שצפוי להפוך אותם למיליארדרים החדשים של הקריפטו ממש בקרוב אם התחזיות יתממשו.

מקשיבים למשתמשים

בתחילת הדרך, מרבית היועצים ל־OpenSea האיצו במייסדים להתמחות בעיסוקי נישה, בין אם ביצירות אומנות, בקטעים מוזיקליים או ביצירות מתחום הגיימינג. הצמד החליט להתעלם מהעצות ובמקום להתמקד בחרו דווקא להרחיב עוד ועוד את תחומי העיסוק של הפלטפורמה. הם פעלו תוך כדי תנועה והצליחו לחזות טרנדים חמים פעם אחר פעם.

הנטייה של פינזר ואטאלה לשמור על ראש פתוח ועין פקוחה לעתיד הייתה רק רכיב אחד בסיפור ההצלחה שלהם. לטענתם, הסוד היה פשוט להקשיב לרצונות המשתמשים. יחד עם זאת הם מדגישים שמעל לכל הסיבות הרציונליות, הם פשוט היו בזמן הנכון ובמקום הנכון.

OpenSea מאתרת יצירות NFT המבוססות על את'ריום או על טכנולוגיות בלוקצ'יין נוספות. המוכרים יכולים לקבוע מחיר ליצירות שלהם מראש או להעמיד אותן למכירה פומבית ולשמור לעצמם אחוזים ממכירות חוזרות. לטענת פינזר, ניתן להחיל את מודל המסחר של NFT על כל דבר, החל מכרטיסים להופעות וכלה בנדל"ן, אך הוא לא בטוח מתי כל זה יהפוך למציאות. "תמיד הייתה לי ראייה די פסימית ביחס לעתיד", הוא מסביר.

הכתבה המלאה תתפרסם במגזין המודפס של פורבס ישראל

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא