חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

אסון לא טבעי// שני זנסקו

חמ"ל ההייטק | צילום: Hitech4Israel
חמ"ל ההייטק | צילום: Hitech4Israel
תעשיית ההייטק ומדינת ישראל, עם תומכיה מכל העולם, יוצרים את חלקיקי האור בתוך החושך >> בוגרי Forbes 30U30 כותבים על המלחמה
שני זנסקו | צילום: בר כהן

במהלך השנים למדתי לא מעט על אסונות טבע ומצבי מזג-אוויר קיצוניים הנובעים מההתחממות הגלובלית. בכך אני עוסקת במסגרת תפקידיי כמשקיעה בתחום הקליימטק, ומייסדת-שותפה ויו״ר ארגון פלנטק המוביל את התחום בישראל. בעולם מתקיים שיח ער הכולל בתוכו פתרונות אדפטציה (הסתגלות) טכנולוגיים מגוונים המומצאים ברגעים אלו ממש, כדי להסתגל לשינויי הטמפרטורה על פני כדור הארץ. אבל אף אחד לא התכונן לאסון הטבע הכה-לא-טבעי, והכה קיצוני שידעה האנושות בשנים האחרונות – כמו זה של השבעה באוקטובר.

האסון הלא טבעי הזה, שינה את החיים שלנו לעולמי עד. ב-׳שלנו׳ אני לא מתכוונת רק לישראלים או ליהודים, אלא, לכל מדינה וקהילה מסביב לעולם – ממש כפי שההתחממות הגלובלית אינה פוסחת על איש או אישה, ממש כפי שאסונות טבע עושים. אך הפעם, כאמור, אנחנו מתמודדים עם הקיצוני מכולם, והוא לא טבעי בכלל. לא הגיוני. בלתי ניתן לתפיסה.

שעות בודדות לאחר שהתעוררנו לעולם אחר, החלו הסיפורים להגיע. סיפורי זוועות שעדיין לא ניתן לעכל, וסיפורים על גיבורים. אט אט כולנו התחלנו ללמוד על הצרכים שהגיעו מהשטח. חיילים הוקפצו או קיבלו צו 8 והחלו להגיע לגבולות הדרומיים והצפוניים. החל להתברר ההרס האדיר לבתים של משפחות, וקרובי נעדרים זעקו לסיוע. זאת מלבד הכאב העצום של אלפי המשפחות שנקלעו לתרחיש קיצון בלתי נתפס, בין רגע. היינו צריכים במהירות לאסוף את רסיסי הלבבות המרוסקים של כולנו, ולעבור לפעולה כלשהי.

קרן האור הראשונה

במוצאי שבת כבר היה לנו את חמ״ל ההייטק במשרדי וולנט. צוות אחד, בהובלת נמרוד ארנין (הגיבור שעוד נספר את סיפורו) שהוא גם ממפיקי מסיבת נובה, הביא את הדאטה העדכנית ביותר על הנוכחים, ובכך חילצו כ-40 נעדרים. צוות אחר החל באיסוף המידע מהשטח. צוות נוסף החל בריכוז למעלה מ-250 מתנדבים ומתנדבות שמשנעים מאז ועד לרגע זה את כל הציוד, הביגוד והמזון למאות ואלפי חיילים ואזרחים בגבולות. עוד צוות החל לגייס תרומות כדי לאפשר את כל זה.

מאחורי הקבוצה הזו, חמ״ל ההייטק, עומדת קבוצה של משקיעים, מנכ״לים ומובילי דעה מתעשיית ההייטק הישראלית – שלא יכלו לעשות דבר מלבד לכוון את האנרגיה, המשאבים, והכוונות כדי לנסות לעזור בכל דרך אפשרית.

אנחנו ממש לא היחידים. כמעט כל אדם שאני מכירה, מתעשיית ההייטק, מקהילת Forbes 30Under30, קהילות אחרות בהן זכיתי להיות חברה, ובכלל כל אדם שאני מכירה אישית מעורבים ביוזמה כזו או אחרת. כל אדם, שאני מכירה, התקשר לשאול מה צריך, לא משנה מאיפה הם בעולם ומה תפקידם.

זו היתה קרן האור הראשונה שכולנו התחלנו לראות בתוך האסון הלא טבעי הזה. ככל שאני מדברת עם יותר ויותר תורמים, קולגות, וחברים מרחבי העולם אני זוכה לראות יותר ויותר קרני אור של תקווה; תמיכה של מחוות אנושיות, בתוך החושך של האסון הלא טבעי הזה.

נדמה שללא מילים, ללא הסכמים רשמיים או פגישות מאורגנות, החליטו הישראלים ותומכינו מרחבי העולם ביחד: אנחנו מתמקדים בקרני האור. נוודא שזה כוח הטבע שמניע אותנו מעתה, ונמשיך לבחור בכוח הטבע החזק ביותר בעולם: אור, נדיבות ותמיכה זה בזה כבני אדם. במיוחד עבור מי שאיבדו את היקרים להם מכל או משוועים לשובם, החיילים האמיצים, ואזרחי ישראל הפצועים והכואבים.

“מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך“, אמר הבעל שם טוב, ובנקודה זו בהיסטוריה אנו תופסים כל קרן אור, ומפיצים כמה שיותר אור שביכולתנו.

אין לנו דרך אחרת.

אין לנו ארץ אחרת.

שני זנסקו היא בוגרת רשימת Forbes 30Under30 לשנת 2020, משקיעת קליימטק ומייסדת שותפה ויו״ר פלנטק

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן