חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
עיתוני ניו יורק עם הכותרת "אשם" למחרת ההרשעה | צילום: Shutterstock
עיתוני ניו יורק עם הכותרת "אשם" למחרת ההרשעה | צילום: Shutterstock

טראמפ עשה היסטוריה: הנשיא הראשון שהורשע בפלילים – זה מה שיקרה בהמשך

חבר מושבעים במנהטן הרשיע פה אחד את דונלד טראמפ ב-34 סעיפי אישום בגין תשלומי דמי שתיקה. האם השופט יסתפק בקנסות או ישלח לראשונה בהיסטוריה נשיא לשעבר למאסר? בינתיים טראמפ מתכונן לקרב המשפטי הגדול הבא

הנשיא האמריקני לשעבר דונלד טראמפ הורשע אמש ב-34 סעיפי אישום בגין פשעים חמורים של זיוף מסמכים עסקיים, והפך לנשיא הראשון בעבר או המכהן שהורשע אי פעם בעבירות פליליות – אם כי עדיין לא ברור אם ייגזר עליו עונש מאסר.

התפתחויות האחרונות בפרשה

  • מושבעים מצאו את טראמפ אשם בכל אחד מסעיפי האישום בעבירות חמורות.
  • טראמפ נראה "קודר", לאחר שהמושבעים קראו את פסק הדין, כך דיווח הניו יורק טיימס, ורשת CNN ציינה, שהמושבעים הביטו על השופט או על הרצפה, בזמן שהדובר קרא את פסק הדין, ולא יצרו קשר עין עם הנשיא לשעבר.
  • בעוד שחבר המושבעים החליט על פסק הדין, השופט חואן מרצ'אן יקבע בסופו של דבר מהו גזר הדין של טראמפ, כאשר דיון אמור להתקיים ב-11 ביולי – ארבעה ימים לפני תחילת הוועידה הרפובליקנית – וברור כי טראמפ יערער על פסק הדין, מה שעלול לעכב כל עונש שיקבל.
  • כל אחד מ-34 הסעיפים שבהם הורשע טראמפ ניתן לענישה בקנס של עד 5,000 דולר לעבירה ו/או עד ארבע שנות מאסר – מה שאומר שלכאורה, טראמפ עומד בפני קנסות של עד 170 אלף דולר ו-136 שנות מאסר אם יקבל את העונש המקסימלי.
  • מומחי משפט סבורים שקלוש מאוד הסיכוי – אך לא בלתי אפשרי – שייגזר עליו מאסר בפועל. נאשמים בדרך כלל מקבלים גזר דין הנמוך בהרבה מתקופת המאסר המקסימלית, והתביעה ועורכי הדין של טראמפ יבקשו את העונשים שלדעתם מתאימים לפני מתן גזר הדין.
  • המושבעים החלו בהתייעצות ביום רביעי בבוקר, לאחר כמעט שישה שבועות של עדויות וטיעונים במשפט. טראמפ נאשם, כי החזיר לעורך דינו לשעבר מייקל כהן סכומים ששילם כהן לכוכבת סרטי הפורנו סטורמי דניאלס 130 אלף דולר לפני הבחירות לנשיאות ב-2016 כדי להשתיק טענות על רומן בינה לבין טראמפ.
  • טראמפ כינה את פסק הדין "בושה" בתגובה שמסר לכתבים לאחר פסק הדין אתמול והתריע על כך שהמשפט "מכור". הוא התעקש, שהוא "חף מפשע", הכריז כי "פסק הדין האמיתי יהיה ב-5 בנובמבר על ידי העם" ונסע למגדל טראמפ, שם נופף לקהל של תומכים ומפגינים.
  • התובע המחוזי של מנהטן, אלווין בראג, נמנע מלענות על שאלות לגבי מה צפוי לטראמפ בגזר הדין במסיבת עיתונאים אתמול, ואמר לכתבים כי הוא יניח ל"מילים שלנו בבית המשפט לדבר בעד עצמן כשנגיע לעניין גזר הדין".

מה יקרה עכשיו?

עורך דינו של טראמפ, טוד בלנש, אישר כי הנשיא לשעבר יערער על פסק הדין ופירט את האסטרטגיה המשפטית של צוות ההגנה בראיון ל-CNN. בלנש אמר שצוות ההגנה של הנשיא לשעבר היה מוכן לפסק הדין, והוא וצוותו "יילחמו בכל הכוח" על ידי הגשת בקשות חדשות לשופט, ואם מהלך זה ייכשל – "נערער בהקדם האפשרי".

בלנש ציין, שהעיתוי והמיקום של המשפט היו בלתי הוגנים, וטען שהמושבעים לא היו נטולי פניות. "כל אחד מהמושבעים הכיר את דונלד טראמפ כנשיא, כמועמד, מ'המתמחה' (סדרת הריאליטי בהשתתפות טראמפ) ולכן אני לא מקבל שזה היה מקום הוגן לשפוט את הנשיא טראמפ… הנסיבות שהובילו למשפט זה, היקשו מאוד על המושבעים להעריך את הראיות באופן עצמאי."

מה אומר היריב הפוליטי?

ממטה הבחירות של הנשיא המכהן ג'ו ביידן נמסר אתמול, שהרשעתו של טראמפ משמעותה ש"אף אחד אינו מעל לחוק", והודגש, כי "יש רק דרך אחת להרחיק את דונלד טראמפ מהבית הלבן: בקלפי". "כהונה שנייה של טראמפ תוביל לכאוס, קריעת החירויות של האמריקאים והסתה לאלימות פוליטית – והעם האמריקאי ידחה זאת בנובמבר", אמר מנהל התקשורת של הקמפיין, מייקל טיילר, בהצהרה לכתבים.

מי היה בחבר המושבעים?

חבר המושבעים, שהחליט על פסק הדין של טראמפ, הורכב מ-12 תושבי מנהטן, ביניהם שבעה גברים וחמש נשים. על פי שאלונים שענו עליהם במהלך תהליך בחירת המושבעים, כולם מלבד שלושה הם בעלי השכלה אקדמית.

חבר המושבעים כלל שני עורכי דין, לצד מורה, מהנדס תוכנה, מהנדס אבטחה, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת, איש מכירות, בנקאי השקעות, מנהל השקעות לשעבר ושני עובדים בחברות ביגוד ומסחר אלקטרוני. כולם העידו, שהם יכולים להיות אובייקטיביים במקרה זה, אם כי שניים העירו שיש להם בעיות עם הפוליטיקה או האישיות שלו, אך עדיין יכולים להיות אובייקטיביים.

הרקע להאשמות נגד טראמפ

טראמפ הואשם בפרשת דמי השתיקה במרץ 2023 בעקבות חקירה שנמשכה שנים, מה שסימן את הפעם הראשונה שבה נשיא לשעבר או מכהן הואשם אי פעם בעבירות פליליות.

המשפט החל באמצע אפריל, כאשר התביעה זימנה עדים ביניהם דניאלס, כהן, מנכ"ל נשיונל אנקווירר לשעבר דייוויד פקר, עוזרת טראמפ לשעבר הופ היקס ועורך דינה לשעבר של דניאלס, קית' דיווידסון. העדים הרחיבו על תוכנית דמי השתיקה לשלם לדניאלס ולאחרים לפני הבחירות ב-2016, כאשר כהן העיד כי טראמפ היה מעורב בתוכנית ואישר באופן אישי את התשלום לכוכבת הפורנו. כהן גם קשר את טראמפ לכוונה להחזיר לעורך הדין את דמי השתיקה. הוא העיד, כי הנשיא לשעבר נכח בפגישה שבה סמנכ"ל הכספים דאז של ארגון טראמפ, אלן ויסלברג, שאמר לכהן כי המחאות ההחזר שלו יסומנו כמיועדות לשירותים משפטיים.

למרות שאלות לגבי מהימנותו של כהן, התובעים התעקשו שיש ראיות מספיקות כדי לאשש את עדותו של כהן לפיה טראמפ היה מודע לתשלום דמי השתיקה לדניאלס ולמהלך להחזיר לכהן את הכסף. במהלך נאומי הסיכום טענה התביעה, כי "הכוונה של טראמפ להונות במקרה זה לא יכולה להיות ברורה יותר".

על חבר המושבעים בן 12 האנשים היה לקבוע אם יש הוכחה מעבר לספק סביר שטראמפ זייף רשומות עסקיות על ידי סימון המחאות שלו לכהן כמיועדות ל"שירותים משפטיים", ואם רשומות אלו זויפו כדי לטשטש מאמצים "לקשור קשר כדי לקדם או למנוע את בחירתו של אדם לתפקיד ציבורי באמצעים בלתי חוקיים".​​​​​​​​​​​​​​​​

מה טענו עורכי דינו של טראמפ?

עורכי דינו של טראמפ ניסו להרחיק את הנשיא לשעבר הן מתוכנית דמי השתיקה והן מתוכנית ההחזר, בטענה כי אין ראיות לכך שטראמפ ידע על תשלומי דמי השתיקה או על המחאות ההחזר, מעבר לעדותו המפוקפקת – לטענתם – של כהן. הם גם טענו כי המחאות הללו סומנו כראוי, מאחר שכהן היה עורך דינו של טראמפ.

עורכי הדין ניסו לערער את אמינות עדותו של כהן, תוך חקירה נגדית במשך שלושה ימים על התקפותיו על טראמפ וההיסטוריה שלו של שקרים תחת שבועה. עורך הדין טוד בלאנש אמר למושבעים במהלך נאומי הסיכום של ההגנה, כי עורך הדין לשעבר הוא "ה-MVP של השקרנים".

ההגנה הציגה עד מרכזי אחד בלבד, עורך הדין רוברט קוסטלו, שהעיד כי כהן אמר לו שטראמפ לא ידע על תשלום דמי השתיקה כשזה קרה – אך עדותו זכתה לביקורת מצד השופט מרצ'אן שנזף בו וטען שהעד בוטה. טראמפ עצמו לא העיד להגנתו.

מה אנחנו לא יודעים

מתי התיקים הפליליים האחרים של טראמפ יגיעו למשפט. לא סביר שיהיה פסק דין בתיק אחר לפני הבחירות בנובמבר. התיק הפדרלי של טראמפ בגין טיפול לא נאות לכאורה במסמכי הבית הלבן נדחה ללא מועד, לאחר שמועד המשפט הראשוני במאי נדחה, והאישומים נגדו בג'ורג'יה לא צפויים להגיע למשפט בקרוב, מאחר שעורכי הדין של טראמפ מערערים על החלטה המבקשת את פסילתה של התובעת המחוזית של מחוז פולטון, פאני וויליס, מהתיק.

התיק הפדרלי של טראמפ על ניסיונו להפוך את תוצאות הבחירות ב-2020 עשוי להגיע למשפט כבר בסתיו הקרוב. תיק זה תלוי במועד שבו בית המשפט העליון יפסוק האם לטראמפ יש "חסינות נשיאותית" מהאישומים, אך עם פסיקה שלא סביר שתתקבל לפני יוני, ההערכות הן שלא יהיה פסק דין עד יום הבחירות.

ועוד דבר אחד

פסק דינו של חבר המושבעים מגיע, לאחר שטראמפ כבר נמצא אשם בביזיון בית הדין 10 פעמים במהלך המשפט בגין הפרת צו איסור פרסום. הצו אסר עליו לדבר על עדים, מושבעים ואחרים המעורבים במקרה. השופט חואן מרצ'אן הורה לו לשלם 1,000 דולר לכל הפרה, והזהיר כי הפרות עתידיות – שלא התממשו – עלולות להוביל למאסרו של טראמפ.​​​​​​​​​​​​​​​​

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן