חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
אלפי מאמינים במיסה של האפיפיור בכיכר הוותיקן. צילום: shutterstock
אלפי מאמינים במיסה של האפיפיור בכיכר הוותיקן. צילום: shutterstock

בכל נקודה על הגלובוס: נכסי הוותיקן ברחבי העולם נחשפים

בבעלות הוותיקן יותר מ-5,000 נכסים שפרוסים ברחבי העולם, 4,000 מתוכם רק באיטליה. כעת, בפעם הראשונה נחשף תיק האחזקות של הכנסייה הקתולית שכולל כנסיות ונדל"ן להשקעה - חלקם מוערכים במאות מיליוני דולרים

כנסיית הוותיקן היא הבעלים של יותר מ-5,000 כנסיות ונכסי השקעות ברחבי העולם, כך נחשף לראשונה על ידי אחד המשרדים המרכזיים בכנסייה הקתולית, לפי דיווחים של כלי תקשורת ברחבי העולם – אך הכנסייה נאבקת בגירעון תקציבי, בתוספת שנים של ניהול כושל לכאורה, שנובע מאסטרטגיית ההשקעה שלה.

מרבית אחזקות הנדל"ן של הוותיקן (4,051 נכסים נכון להיום) נמצאות באיטליה. רוב הנכסים משמשים כיום קבוצות המזוהות עם הכנסיות או מושכרות במחירים מוזלים במקום להשכיר לפי מחיר שוק, על פי דו"ח של מנהל הכנסייה, אבות הכס הקדוש (APSA), שהושג על ידי רויטרס, שירות החדשות הקתולי ופלטפורמות חדשות אחרות.

על פי הדיווחים, APSA מחזיקה בלמעלה מ-1,000 נכסים נוספים גם בלונדון, ז'נבה, פריז וערים אחרות מחוץ לאיטליה, כולל השקעה בנדל"ן בלונדון שהוותיקן, בצעד שנוי במחלוקת, רכש ביותר מ-400 מיליון דולר לפני כמעט עשור.

פורבס פנה לוותיקן לקבלת תגובה אך נכון למועד פרסום הכתבה, זו לא התקבלה.

נסיון מעילה וניהול כושל

הקוריה הרומית – הגוף המינהלי המרכזי של הכנסייה הקתולית – הציג גירעון תפעולי של 76.3 מיליון דולר בשנת 2020, בהשוואה לגירעון של 93.2 מיליון דולר בשנת 2019, על פי הצהרת תקציב שהתקבלה על ידי המגזין ג'סויט אמריקה. בראיון ל"וותיקן ניוז", שמנוהל על ידי הכנסייה, פקיד הכנסייה, האב חואן אנטוניו גררו אלבס, כינה את הביצועים של קוריה בשנת 2020 "טובים יותר ממה שציפינו", בין היתר משום שהכנסייה צמצמה את ההוצאות במהלך מגיפת קורונה. הכנסייה דיווחה על גירעון גדול יותר בשנת 2020 לעומת 2019, אולם בעיקר בגלל ירידה ברווחים הכספיים שלא מומשו.

הנוהגים הפיננסיים של הוותיקן – ובמיוחד לגבי אחזקות הנדל"ן שלה – עוררו בעבר שערוריות והציתו בדיקות חוזרות ונשנות לאורך השנים. האפיפיור פרנציסקוס ארגן מחדש את אופן הפיקוח על השקעות הנדל"ן של הכנסייה בשנה שעברה, בעקבות שנים של ניסיונות רעועים לרפורמה בקוריה הרומית, על רקע טענות על מעילה וניהול כושל. כמה אנשים עומדים לדין על כך שעל פי החשד הונו את הכנסייה במיליוני דולרים בקשר להשקעת הנדל"ן שלה בלונדון לפני כמעט עשור.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן