חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מאסק VS צוקרברג: השווינו בין המיליארדרים ששינו את עולם המדיה החברתית

למרות ההתקוטטות הפומבית שלהם, שני המנהלים הטכנולוגיים ממשיכים להרוויח בגדול השנה | אילוסטרציה: אנג'ליקה אלזונה עבור פורבס
למרות ההתקוטטות הפומבית שלהם, שני המנהלים הטכנולוגיים ממשיכים להרוויח בגדול השנה | אילוסטרציה: אנג'ליקה אלזונה עבור פורבס
על רקע השקת ת'רדס, האפליקציה המתחרה של טוויטר, מלחמת האגו של ענקי הטכנולוגיה עולה מדרגה – נשיא ה-UFC מאשר את הקרב בין מאסק לצוקרברג, וטוען כי החל בהכנות ראשוניות • בינתיים, שני המיליארדרים ממשיכים "להחטיף" אחד לשני גם מחוץ לזירת האגרוף

ההתנצחות ארוכת השנים בין אילון מאסק ומארק צוקרברג – שעשויה להפוך לפיזית באמצעות קרב אגרוף בסגנון MMA או, כפי שהציע מאסק, "תחרות למדידת איבר המין" – נמשכת השבוע. מנכ"ל מטא הנחית מהלומה על מאסק ביום רביעי, כשהשיק מתחרה לטוויטר בשם ת'רדס, בהכרזה מפתיעה שלוותה בציוץ הראשון של צוקרברג מזה עשור: המם של ספיידרמן, איתו נהוג לעתים קרובות להצביע על שני דברים דומים להפליא.

מאסק נלחם בחזרה. ב-5 ביולי, היום שבו הושקה ת'רדס, עורך הדין של טוויטר איים בתביעה משפטית נגד מטא, והאשים את החברה בשימוש לרעה ב"סודות מסחריים וקניין רוחני" של טוויטר. חווית המשתמש של ת'רדס שונה מזו של טוויטר בכמה תכונות מרכזיות, בינהן הימנעות מהאשטאגים וציר הזמן הכרונולוגי, אבל עדיין דומה מאוד לטוויטר. מאסק התייחס ללוגו של ת'רדס כאל "תולעת טפילה" ואף צייץ “Zuck is a cuck”. (כינוי מבזה לאדם בעל דעות פוליטיות מתונות או פרוגרסיביות).

ובכל זאת, נראה שת'רדס ממשיכה להצליח, ומדווחת על יותר מ-30 מיליון משתמשים תוך 24 שעות, כולל כמות גדולה של כוכבי פופ, פוליטיקאים ומיליארדרים. אופטימיות האנליסטים סביב ההשקה עזרה גם להעלות את השווי הנקי של צוקרברג, המורכב ברובו ממניות מטא, ב-1.2 מיליארד דולר השבוע. הוא האדם ה-8 בעושרו בעולם, לפי מעקב פורבס. למאסק, שכבש בחזרה את מקומו כאדם העשיר בעולם, היה שבוע טוב אפילו יותר מצוקרברג. מניות יצרנית הרכב החשמלי שלו טסלה עלו ב-5%, מה שמתרגם לזינוק של 8.2 מיליארד דולר בשווי הנקי של מאסק. נכון לעכשיו, מאסק שווה 246 מיליארד דולר, בעוד שצוקרברג שווה 103 מיליארד דולר.

למרות ההתקוטטות הפומבית שלהם, שני המנהלים הטכנולוגיים ממשיכים להרוויח בגדול השנה. עושרו של צוקרברג גדל באחוזים גדולים יותר, בעוד מאסק, העשיר יותר, התעשר במונחים דולריים נטו. מאז תחילת 2023, הונו של צוקרברג זינק ב-137%, מ-43.8 מיליארד דולר ל-103 מיליארד דולר. במהלך אותה תקופה, הונו של מאסק טיפס ב-68%, מ-146.5 מיליארד דולר ל-246 מיליארד דולר.

האם הקרב הפיזי יתרחש? הדעות חלוקות: דיינה ווייט, נשיא ה-UFC, אומר שהם נערכים ל'קרב בכלוב' בין המיליארדרים; וולטר איזקסון, הביוגרף של מאסק, טוען שקרב אגרוף אמיתי לא יקרה. ובכל זאת, מלבד טוויטר מול ת'רדס, ושווי הנטו של שני הענקים, יש עוד הרבה מה להשוות:

  • צוקרברג הפך למיליארדר לראשונה ב-2008, ארבע שנים בלבד לאחר שהקים את פייסבוק. בגיל 23, הוא הפך למיליארדר הצעיר ביותר בארה"ב, והופיע לראשונה במקום ה-321 ב-Forbes 400, בשווי של 1.5 מיליארד דולר. מאסק הופיע לראשונה ברשימת המיליארדרים של פורבס ארבע שנים מאוחר יותר, בשווי 2 מיליארד דולר ודורג במקום ה-634.

  • צוקרברג מופיע ברשימת התורמים הנדיבים ביותר באמריקה של פורבס לשנת 2023, בעוד מאסק לא נמצא בדירוג. מאסק העניק במתנה מניות של טסלה בשנה שעברה, אך לא ברור אם הן אכן ניתנו לצדקה.

  • לצוקרברג תיק נדל"ן רחב ידיים בשווי מוערך של 300 מיליון דולר – כולל כ-1,500 דונם של אדמה ומטע סוכר לשעבר בהוואי. מאסק התחייב למכור כמעט את כל הנדל"ן שלו לפני שנתיים.

  • מאסק הוביל חברות נוספות (כולל טסלה, טוויטר, SpaceX ו- Neuralink) מה שגרם לכמה מבקרים ומשקיעים לדאוג שדעתו מוסחת. צוקרברג מיקד את תשומת ליבו בפייסבוק שהפכה למטא, שאותה הקים מחדר המעונות שלו בהרווארד לפני כמעט שני עשורים.

  • מאסק מחזיק ביותר אחוזים מהחברה העיקרית שהפכה אותו לעשיר. יש לו כ-20% ממניות טסלה, בעוד שצוקרברג מחזיק בקצת פחות מ-15% ממטא.

  • מאסק היגר לארה"ב מדרום אפריקה דרך קנדה וסיים את לימודיו באוניברסיטת פנסילבניה בשנת 1997. צוקרברג, בנו של רופא שיניים, גדל במחוז ווסטצ'סטר בניו יורק. הוא נשר מהרווארד במהלך השנה השנייה שלו.

  • לצוקרברג שלושה ילדים עם אשתו, פריסילה צ'אן (כולם נקראו על שם קיסרים רומיים). למאסק לפחות תשעה ילדים משלוש נשים שונות, כולל שלישיה ושני סטים של תאומים; אחד מהם נקרא X. בכל זאת, הוא הביע דאגה לגבי גידול האוכלוסין.

כך התנהל השווי הנקי של מאסק וצוקרברג בשבוע שהחל בסגירת השוק ביום שישי, 30 ביוני, ועד הסגירה ביום שישי, 7 ביולי:

אילון מאסק

שווי נקי: 246 מיליארד דולר – עליה של 8.2 מיליארד

מדינה: ארצות הברית

מקור העושר: טסלה, SPACEX

מאסק הוא שוב האדם העשיר בעולם, לאחר שנפל למקום השני למשך שישה חודשים, במהלכם מלך מותגי היוקרה הצרפתי, ברנאר ארנו, כבש את הפסגה. השווי של מאסק עלה השבוע ב-8.2 מיליארד דולר, הודות לזינוק המניה של טסלה ב-5%. בסוף השבוע האחרון, מותג הרכב החשמלי הנמכר בעולם הכריז על שיא משלוחים רבעוני של כמעט 500 אלף מכוניות sedans ו-crossovers, בסיוע הורדת מחירים – מה שעקף את ציפיות האנליסטים והעשיר את מאסק, המחזיק בכחמישית מהחברה.

מארק צוקרברג

שווי נקי: 103 מיליארד דולר – עליה של 1.2 מיליארד

מדינה: ארצות הברית

מקור העושר: מטא

תחזיות אופטימיות של אנליסטים מרובים עבור מטא, בעקבות השקת ת'רדס, הובילו לעלייה במנייתה השבוע. לאחר יותר משנה מחוץ לדירוג עשרת העשירים בעולם, צוקרברג נכנס שוב לשורות אלה בסוף החודש שעבר. המוצר החדש של מטא והנרטיב של קיצוץ העלויות – כולל 21,000 עובדים שפוטרו מאז סוף 2022 – במה שצוקרברג כינה "שנה של יעילות", סייעו להעלות את מחיר המניה שלה מהשפל של נובמבר 2022.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן