חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
הביקורת שספגה מרין עוררה תגובת נגד בקרב נשים המתייחסות לסטנדרטים הכפולים איתם מנהיגות צריכות להתמודד. סאנה מרין | צילום: Shutterstock
הביקורת שספגה מרין עוררה תגובת נגד בקרב נשים המתייחסות לסטנדרטים הכפולים איתם מנהיגות צריכות להתמודד. סאנה מרין | צילום: Shutterstock

רוקדת עם זאבים: מדוע כל כך הרבה נשים מזדהות עם סאנה מרין

לאחר שספגה ביקורת חריפה בעקבות סרטונים בהם נראתה רוקדת במסיבה פרטית, ראש ממשלת פינלנד עוררה גלי תמיכה מנשים מסביב לעולם. ביקורת לגיטימית או מוסר כפול עבור נשים מנהיגות?

מוקדם יותר החודש דלפו לרשת מספר סרטונים בהם סאנה מרין, ראש ממשלת פינלנד, מתועדת רוקדת במסיבה פרטית ואף חבוקה עם גברים שאינם בעלה. הסערה שעוררו הסרטונים גרמה לאנשים רבים לתהות – האם מדובר בביקורת לגיטימית או במיזוגיניה?

הביקורת שספגה מרין מאז שדלפו הסרטונים, עוררה תגובת נגד בקרב נשים רבות המתייחסות לסטנדרטים הכפולים איתם מנהיגות צריכות להתמודד. ההאשטאג SolidaritywithSanna# (סולידריות עם סאנה) הפך ויראלי ברשתות החברתיות, וסרטונים של נשים רוקדות הופצו כאקט של תמיכה, בזמן שהן מחזקות את המסר – "work hard, play hard".

לאחר שהסרטונים הודלפו, כמה מתנגדים פוליטיים הטילו ספק בכשירותה של מרין לכהן כראש ממשלה ואחרים דרשו ממנה לבצע בדיקת סמים. מרין הסכימה לבדיקה (התוצאה הייתה שלילית), ואמרה לכתבים: "לא לקחתי סמים, וגם לא צרכתי שום דבר מלבד אלכוהול. רקדתי, שרתי וחגגתי – דברים חוקיים לחלוטין".

"אני מקווה שבשנת 2022, מקובל שאפילו מקבלי החלטות רוקדים, שרים ויוצאים למסיבות", אמרה מרין לכתבים. לרוע המזל, מחקרים מצביעים על כך שמנהיגות-נשים עשויות לקבל ביקורת חריפה יותר מהשתתפות בפעילויות דומות, אפילו בתקופה הנוכחית.

אישה סוררת

למרות שנשיאי ארה"ב רבים היו שקופים לגבי השימוש שלהם באלכוהול, מנהיגות נשים שצורכות אלכוהול עשויות להתמודד עם מוסר מגדרי כפול. בעוד ששתיית אלכוהול נחשבת מקובלת אצל גברים, נשים ששותות נתפסות כגבריות ועלולות להתמודד עם תגובה נגדית. מחקר אחד מצא שאפילו גברים ונשים המאמינים מאוד בשוויון מגדרי – שפטו לחומרה נשים ששותות. מחקר אחר גילה שנשים שהתמכרו לאלכוהול "נתפסו כסוררות, מרדניות ושוברות קודים מסורתיים של נשיות".

על ידי פעולת הריקוד שנראתה בסרטונים, מרין הביאה תשומת לב לגופה, ומחקרים מראים שזה עלול לגרום לפגיעה בתפיסת הכשירות שלה. המחקר מצא כי מודעות מוגברת לגוף האישה יכולה להשפיע על מה שאנשים חושבים עליה.

מחקר שנערך לאחרונה, אשר השתמש בטכנולוגיית מעקב תזוזת-עיניים, גילה שנשים שלבשו בגדים חושפניים נתפסו כפחות כנות, אמינות ומוכשרות על ידי גברים ונשים כאחד.

"מועמדת לנשיאות התאחדות הסטודנטים באוניברסיטה בארה"ב, הלובשת בגדים חושפניים נתפסה על ידי 191 סטודנטים כפחות כנה, אמינה ומוכשרת מאחת שלובשת בגדים שמרניים". כותבים מחברי המחקר. הסרטון של מרין כנראה הביא לתפיסות דומות.

"אני מקווה שבשנת 2022, מקובל שאפילו מקבלי החלטות רוקדים, שרים ויוצאים למסיבות". סאנה מרין | צילום: Shutterstock

מכיוון שקיימות מעט נשים מנהיגות מסביב לעולם, אין מספיק חשיפה לתחביבים שלהן. בזמנו הפנוי, ברק אובמה נהנה לשחק כדורסל בבית הלבן. כדורסל נתפס ככל הנראה כגברי, ולכן נחשב כתחביב מתאים למנהיג.

השירה והריקוד של מרין עם חברים עשויים להיתפס כנשיים, יוצאי דופן וחסרי אופי למנהיגה עולמית. נשים ברחבי העולם פרסמו סרטונים של עצמן רוקדות כדי לנרמל את ההתנהגות הזו ולהראות את תמיכתן במנהיגה הפינית.

הסתבכה שוב

השבוע, מרין הסתבכה שוב כאשר הודלפה תמונה חדשה של שתי נשים במעונה הרשמי בהלסינקי. באחת התמונות, ניתן לראות את שתי הנשים מתנשקות, ומכסות את החזה החשוף שלהן עם שלט שעליו כתוב "פינלנד". מרין פרסמה התנצלות וקבעה, "לדעתי, התמונה לא מתאימה. אני מתנצלת על כך. התמונה לא הייתה צריכה להצטלם, אבל מעבר לכך, שום דבר יוצא דופן לא קרה במפגש זה".

למרות שמרין לא נראתה בצילום, ואכן לא מפתיע שהפך לשנוי במחלוקת, מעניין לציין מוסר כפול נוסף – מנהיגי עולם גברים מצולמים באופן קבוע ללא חולצה.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

נשים רבות בשוק העבודה מתמודדות עם סטנדרטים כפולים בסגנון זה על בסיס קבוע. כאשר נשים דוחפות את עצמן, מדברות באופן ישיר, דומיננטיות, או, כמו במקרה של מרין, שותות אלכוהול, הן עלולות להיתפס כגבריות מדי ולהתמודד עם תגובה נגדית.

אם הן חושפות את הצד הנשי שלהם על ידי ריקוד עם חברים או חשיפת גופן, הם נתפסות כפחות מוכשרות. במילים אחרות, הן לא יכולות לנצח.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן