חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

הכנסת אישרה: יעד הגירעון ב-2013 יועלה ל-3% מהתוצר

יעד הגירעון ב-2013 יועלה מ-2.5% ל-3% – כך אישרה היום מליאת הכנסת, לאחר שהצביעה על חוק הפחתת הגירעון בקריאה שנייה ושלישית.

לפי הצעת החוק, הפחתת הגירעון תתבצע בצורה מדורגת יותר מכפי שתוכנן קודם לכן. ההצעה קובעת כי בשנת 2013 לא יעלה שיעור הגירעון מהתמ"ג על 3%, ב-2014 לא יעלה על 2.75%, ב-2015 2.5%, ב-2016 2%, ב-2017-2018 יהיה שיעור הגירעון קטן מ-2% מהתמ"ג, ומ-2019 לא יעלה שיעור הגירעון על 1.5% מהתמ"ג בכל שנה.

יעד הגירעון החדש מציב בפני הממשלה כמה אתגרים תקציביים. על מנת לעמוד ביעד של 3%, תאלץ הממשלה לקצץ כ-700 מיליון שקל מתקציבה. בהקלטה שפרסם אמש משרד ראש הממשלה, אמר נתניהו כי בכוונתו להביא תוכנית קיצוצים והעלאת מסים חדשה לאישור הממשלה. לדבריו, "אנחנו יודעים כלל אחד פשוט בכלכלה שצריך לשמור עליו – אין ארוחות חינם. וכדי לממן את זה אנחנו צריכים לעשות את התיקונים הדרושים בתקציב, ונעשה את זה כבר ביום שני הקרוב בישיבת הממשלה".

על פי התוכנית, בנוסף לקיצוץ בתקציב מתכוון נתניהו לבצע שורה של העלאות מסים. מדובר על עלייה של כ-1% בשיעור המע"מ וכן העלאה של המסים על אלכוהול וסיגריות. בנוסף מתכנן נתניהו להגדיל את כוח האדם של רשות המסים במאות תקנים, כך שתורחב יכולת הגבייה של המדינה.

יעד הגירעון החדש של 3% אושר בממשלה בתחילת החודש. מדובר בצעד המנוגד לעמדתו של בנק ישראל, הסבור כי מדובר ביעד לא ריאלי. לאחר אישור היעד, אמר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר: "מדברים על 3% כאילו שנגיע לשם, אבל אני לא בטוח שנגיע לשם, וזה יכול לגרום לנו בעיה. צריך לקבוע לשנה הבאה יעד גירעון של 2.5%, ולקבוע יעד גירעון של פחות מ- 3% למשך שלוש השנים הבאות, כדי שאפשר יהיה לסמוך על מדיניותה הכלכלית של הממשלה. איתנות המשק לא פחות חשובה מהאיתנות הצבאית".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן