חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

זיכרון במוסקבה: תערוכה מיוחדת לזכר חתן פרס נובל אלי ויזל

ארגון לימוד FSU, מכון שם עולם ונתיב יקיימו בסוף החודש תערוכה בשם "איפה היהודים שלי" לזכרו של אלי ויזל ז"ל, במרכז התרבות הישראלי במוסקבה. ספרו של ויזל 'יהודי הדממה' פורסם לפני יובל וחשף את חייהם של היהודים בברית המועצות תחת השלטון הקומוניסטי.

"כאשר שאלתי את אלי ויזל כיצד המאבק למען יהודי ברית המועצות חשוב יותר ממאבקו למען תודעת השואה, הוא ענה כי 'יהודי אירופה הושמדו פיסית על ידי הנאצים, את יהודי ברית המועצות רצו הרוסים להשמיד מבחינה רוחנית. זו השמדה וזו השמדה. את הראשונה לא הצליח העם היהודי למנוע, את השנייה אנו חייבים למנוע'" אמר ד"ר יואל רפל, אוצר התערוכה, לשעבר מנהל ארכיון אלי ויזל באוניברסיטת בוסטון וחוקר במרכז אלי ויזל ליהדות.

אלי ויזל היה הראשון שיצא לפעול בגלוי למען יהודי ברית המועצות. הוא התפרסם בכך שהקדיש את חייו לשימור זכרם והנצחתם של היהודים שהושמדו בשואה, ויותר מכל לשילוב העבר בתרבות העולמית כדי שאירוע כזה לא יחזור לעולם. ועדת פרס נובל כתבה על ויזל כי הוא "שליח לאנושות, שבמאבקו להשלים עם חוויה אישית של השפלה מוחלטת בשילוב עם עבודתו המעשית למען השלום ונגד סכנות האדישות, העביר מסר רב עוצמה של שלום, כפרה וכבוד אנושי".


ויזל וטדי קולק, ראש עיריית ירושלים

התערוכה תתקיים ב-24.8, במעמד שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר. ישתתפו באירוע הרב הראשי של רוסיה ברל לזר; הרב הראשי לשעבר של רוסיה אברהם שייביץ; נשיא הקונגרס היהודי-רוסי יורי קנר; הרב הראשי של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה פנחס גולדשמידט; מזכ"ל הקונגרס האירו-אסייתי פרופ' מיכאיל צ'לנוב; יוזם התערוכה, יו"ר ומייסד לימוד FSU חיים צ'סלר.

צ'סלר ציין כי "ויזל, ציוני ותומך ישראל, התגייס למאבק הגדול למען יהודי ברית המועצות ופעל במשך 25 שנים. באחד ממאמריו כתב 'כי יותר מכל הוא מבקש להיזכר בהיסטוריה היהודית כמי שפעל למען יהודי ברית המועצות".

לימוד FSU הוקם לפני עשור, בניסיון לחזק את הזהות היהודית בקרב דוברי הרוסית ברחבי העולם. במסגרת הפרויקט שמובילים היו"ר צ'סלר, שותפתו סנדרה קהאן והמנכ"ל רומן קוגן, בתמיכת הפילנתרופים מת'יו ברונפמן, אהרון פרנקל רונאלד לאודר, דיאן ווהל, ומיכל גרייבסקי, מתקיימים כנסים להעמקת הזהות והתרבות היהודית לדוברי רוסית, ובהם הרצאות, הופעות, שיחות פתוחות ואירועים סביב לוח השנה היהודי, או סביב מורשתם התרבותית של הוגי דעות ויוצרים יהודים יוצאי ברית-המועצות. האירועים מתקיימים בתמיכת ארגונים יהודיים: ועידת התביעות, ג'וינט, הסוכנות היהודית, קק"ל, קרן פינקוס ועוד.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן