חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מאריכים את המסחר: הבורסה תיסגר באמצע השבוע ב-17:30

דירקטוריון הבורסה אישר בישיבתו היום לשנות את שעות המסחר באחד העם. מטרת השינוי היא לקרב את שעות הפעילות במניות ובנגזרים בתל אביב לשעות הנהוגות בבורסות מובילות באירופה, וליצור חפיפה חלקית עם המסחר בניו יורק.

בחודשים האחרונים בחן סגל הבורסה את השינויים במחזורי המסחר בבורסה בתקופות בהן הייתה חפיפה חלקית בשעות המסחר בין הבורסה בתל אביב לבורסות באירופה ובארה"ב. הבדיקה העלתה כי בתקופת החפיפה הראשונה (חודש מרץ 2012) עלו מחזורי המסחר במניות כ-15% ובתקופת החפיפה השנייה (אוקטובר 2012) עלו מחזורי המסחר במניות למעלה מ-30%.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

הבדיקה ניטרלה ימי מסחר שהיו עלולים לעוות את התוצאות כמו ימי פקיעה, ימי ראשון בהם אין מסחר בעולם, ימי מסחר בחול המועד וכן ימים שבהם הבורסות בארה"ב היו סגורות. לא נצפה שינוי במחזורי המסחר בשווקי האג"ח בתקופות החפיפה.

עיקרי השינוי יכללו דחיית מועד תחילת המסחר בכל ניירות הערך ב-15 עד 25 דקות, דחיית מועד סיום המסחר במניות ונגזרים בשעה (ל-17:30) בימים ב' עד ה', הקדמת מועד סיום המסחר בכל ניירות הערך בשעתיים (ל-14:30) ביום א'. מועדי סיום המסחר בשווקי האג"ח ומק"מ לא יוארכו.

מנכ"ל הבורסה, אסתר לבנון | צילום: רויטרס

שינויים אלה יביאו לתוספת שבועית של 45 דקות במסחר במניות ונגזרים ולקיצור של כ-4 שעות באג"ח ובמק"מ. סגל הבורסה בחן את הנושא בשיחות עם פעילי שוק במטרה לגבש הצעה אשר תתמקד אך ורק בשינויים אשר יתרמו ישירות לעלייה במחזורי המסחר.

השינוי עליו החליט הדירקטוריון צפוי לתרום לגידול במחזורי המסחר במניות, לגידול בפעילות שחקני ארביטראז' מקומיים וזרים, לשיפור בנזילות המניות הכלולות במדדים המובילים בכלל ובמניות הדואליות בפרט ולהפיכת הבורסה לאטרקטיבית יותר למשקיעים זרים.

השארת מועד סיום המסחר באג"ח ומק"מ ללא שינוי, כמו גם קיצור יום המסחר בימי א' יצמצמו מאד את העלויות ואת אי הנוחות של הפעילים בשוק כתוצאה מהשינוי. השינוי בשעות המסחר צפוי להיכנס לתוקפו במחצית הראשונה של חודש אפריל. השינוי טעון אישור רשות ניירות ערך.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן