חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מודי'ס אישררה את דירוג האשראי של ישראל על A1 עם תחזית יציבה

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס אישררה את דירוג האשראי של ישראל והותירה אותו ברמה של A1 עם תחזית יציבה. אישרור הדירוג מפורסם בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כחודש ובמהלכו נפגשו עם שר האוצר יאיר לפיד, בכירי בנק ישראל ובכירים נוספים במגזר הציבורי והעסקי. מדובר באשרור דירוג ראשון מאז העלתה מודיס את דירוג המדינה ל-A1 באפריל 2008.

בהודעתם מציינת הסוכנות כי דירוג האשראי של ישראל נובע מהחוזק הכלכלי והאיתנות הפיננסית שמאפיינת את הכלכלה הישראלית וכן מן החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה. בנוסף מציינים בסוכנות את הציפיות לשיפור, הדרגתי אמנם, אך מתמשך לדבריהם, של יחס החוב הציבורי לתוצר. עם זאת, השיפור הואט במידה ניכרת מאז תחילתו של המשבר הפיננסי העולמי ומודיס מציינים כי היו עדים לתיקונים חוזרים ונשנים כלפי מעלה של יעדי הגרעון הממשלתיים. עוד ציינה החברה לטובה את מקורות המימון העמוקים של הממשלה הן בשוק המקומי והן בשווקים הגלובליים.

האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי לפי מודיס הינם סיכונים גיאו-פוליטיים ובראשם האיום האיראני' וכן מגמות דמוגרפיות אשר בטווח הבינוני-ארוך מראות גידול של קבוצות באוכלוסייה אשר מתאפיינות בהשתתפות נמוכה בכוח העבודה. בהקשר זה, מציינים האנליסטים של מודיס לטובה את התחדשות המו"מ עם הפלסטינים ואת הרפורמות בנושא הגיוס לצה"ל ומענקי הרווחה אשר מעודדות הצטרפות של אוכלוסיות חלשות לכוח העבודה. בנוסף מציינת חברת הדירוג את סקטור ההיי-טק הישראלי ואת הפקת הגז הטבעי אשר החלה ב-2013 כמנועי צמיחה חזקים, חשובים וברי קיימא במשק הישראלי.


לפיד ונתניהו | צילום: רויטרס

בדו"ח ניתן דגש מיוחד לשמירה על משמעת פיסקלית ולחשיבות העמידה ביעדי הגרעון שהציבה לעצמה הממשלה וכן להמשך המחויבות להמשך הורדת יחס חוב-תוצר.

בהודעתה מציינת מודיס כי שיפור ניכר במצב הגיאופוליטי והמשך הורדה משמעותית ביחס חוב תוצר עשויים להביא להעלאת דירוג בעוד הידרדרות במצב הגיאופוליטי ועצירת המגמה של הורדת יחס חוב תוצר עלולים לפגוע בדירוג המדינה.

לדברי שר האוצר, יאיר לפיד, "מדובר באישור נוסף של חברת דירוג האשראי ליכולת העמידה של המשק הישראלי בפני זעזועים ולדינמיות המאפשרת לו להמשיך ולצמוח הן לנוכח ירידה בביקושים העולמיים ותוך עמידה מול איומים ביטחוניים מחוץ".

לדברי החשבת הכללית, גב' מיכל עבאדי-בויאנג'ו, "כפי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה שחלה בשנים האחרונות ביחס חוב-תוצר ומדיניות ניהול חוב אחראית ומקצועית אשר מתבצעת ע"י יחידת החוב בחטיבת המימון באגף החשב הכללי, הכרחיות לצורך שמירה על דירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן