חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
ניקי היילי. צילום: shutterstock
ניקי היילי. צילום: shutterstock

מכוונת גבוה: האם ניקי היילי החלה את המירוץ שלה לבית הלבן?

שגרירת ארה״ב באו״ם לשעבר ואחת הדמויות האהודות בארה"ב (וגם בישראל) עשתה השבוע צעד גדול לקראת ריצה לנשיאות. האם לארה"ב תהיה נשיאה ראשונה ב-2024?

ניקי היילי, מושלת דרום קרוליינה לשעבר ושגרירת ארצות הברית באו"ם, הודיעה ביום רביעי כי היא משיקה עמותה לגיוס תרומות פוליטיות (PAC), כאשר השמועות הן כי הדמות הרפובליקנית הוותיקה כבר נערכת לרוץ בבחירות לנשיאות שיערכו ב-2024.

היילי השיקה את ה-Stand for America PAC. אתר האינטרנט עבור ה-PAC החדש מאפשר העברת תרומות ומבטיח לתמוך במועמדים שהם "שמרנים שיעמדו על הרעיונות עליהם הוקמה מדינתנו". היילי, בת 48, נתפסה במשך שנים ככוכבת עולה במפלגה הרפובליקנית, וכעת שמועות רבות, בעיקר בקרב גורמים תקשורתיים ופוליטיים, גורסות כי היא צפויה לעשות את התמודדותה הראשונה לנשיאות בשנת 2024.

היא הגיעה למקום השישי בסקר של אתר פוליטיקו שפורסם השבוע ובחן את הפופולריות של אישים הרפובליקנים לקראת בחירות 2024. היא היתה הבחירה המועדפת על 5% מהנשאלים – הרבה מתחת לנשיא דונלד טראמפ, שממשיך להחזיק בהובלה מסיבית עם 42% מהקולות, אם כי זו צניחה של 12% לעומת 54% שהיו לו לפני מהומות הקפיטול.

למה לצפות

אבל ל-PAC יש מטרה מיידית שכרגע יותר דחופה מבחירות 2024, על פי הודעת דוא"ל שהיילי שלחה לתומכים ביום רביעי, שבה הבטיחה כי ה-PAC יהיה "ממוקד בבחירות האמצע לקונגרס ולתפקידים ממשלתיים נוספים ב-2022". לבחירות האמצע חשיבות גדולה מאחר שהדמוקרטים ישלטו בקרוב בשני בתי הקונגרס (הסנאט ובית הנבחרים) לראשונה זה למעלה מעשור.

״חשוב מתמיד שנעמוד ונתאחד עבור הרעיונות שלנו והערכים האמריקאים שלנו. פירוש הדבר להגן על הקפיטליזם, להגן על החירות, לקדם את חירות הדת ולהבטיח את הביטחון האמריקני״, אמרה היילי בציוץ ביום רביעי. ״זו הסיבה שהשקתי את Stand for America PAC״.

היילי פרצה לסצנה הפוליטית הלאומית בשנת 2010, כשנבחרה למושלת דרום קרוליינה בגיל 38 – אחת ממעט המושלים שאינם לבנים שנבחרו אי פעם בדרום. היא זכתה בקלות לבחירה מחודשת ב-2014, כאשר הבולטות שלה הלכה וגדלה, כולל בחירתה למסור את התגובה הרפובליקנית לנאום של הנשיא דאז ברק אובמה באו״ם בשנת 2016. הקדנציה השנייה שלה נקטעה כשטראמפ ביקש ממנה להתמנות לשגרירת ארה"ב באו"ם, תפקיד שמילאה בין התאריכים 25 בינואר, 2017 ועד ל-31 בדצמבר 2018. במהלך תפקידה שם, נחשף אליה גם הציבור בישראל שאהב מאוד את עמדותיה הפרו-ישראליות הנחרצות, אותם לא היססה להשמיע על במת האו"ם.

היילי התרחקה מטראמפ באופן בגלוי בעבר, ולאחרונה אף הרחיבה את הפער בינהם כאשר לפי דיווחים אמרה בשבוע שעבר לחברי הוועדה הלאומית הרפובליקנית כי "פעולותיו של טראמפ מאז יום הבחירות יישפטו בחומרה על ידי ההיסטוריה״. כעת נותר לראות האם בעוד ארבע שנים נצפה בקרב ראש בראש בין השניים על ראשות המפלגה הרפובליקנית.

צילומים: Shutterstock, Twitter

https://secure.cardcom.solutions/e/xo64

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן