חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

עסקי הקעקועים: איך להרוויח מקעקועי לברון ג'יימס וקובי בראיינט

רגלו הימנית של לברון ג'יימס מציגה קעקוע עם המילה "WITNESS", כשהיא מצוירת אנכית. גבו העליון מכוסה ב-"CHOSEN 1". על זרועו הימנית של קובי בריינט מקועקע ציור המורכב מכתר, פרפרים, הכיתוב Psalm XXVII, שמה של אשתו של בריינט (ונסה) ושיערה של אשתו.

כל 3 כתובות הקעקע האלו, אשר מעטרות את גופם של שני שחקני האן.בי.איי, שיחד זכו בחמישה פרסי MVP, רשומים כפריטים אקסקלוסיביים. ולאיש שמחזיק ברישיון הבלעדיות על כתובות אלו יש תכניות גדולות להשתמש בהן ובכתובות קעקע נוספות של שחקנים כדי לעשות הרבה מאוד כסף.

מאט סיגלר הוא מנהל לקוחות ב-CEB, חברה ציבורית המספקת שירותי ייעוץ לעסקים ברחבי העולם. סיגלר הבין את הפוטנציאל הגלום בעיצובי הקעקועים של ספורטאים ובהפיכתם למוצרים למכירה.

הקעקועים של לברון. שווים לסיגלר הרבה כסף | צילום: רויטרס

הוא חיפש אמני קעקועים כמו בן קורן, שעמד מאחורי יצירת האמנות המתוארת כקעקוע Chosen 1″" של לברון ג'יימס ובאפריל 2012 חתם עמו על חוזה רישיון בלעדיות, המעניק לסיגלר זכות בלעדית, עולמית, תמידית, שאינה ניתנת לביטול על היצירות.

זכויות היוצרים על קעקועי ספורטאים הופכות לאחרונה לנושא פופולרי בקרב הקהילה המשפטית וקהילת הספורט. באוגוסט חשף פורבס כי איגוד שחקני ה-NFL (ליגת הפוטבול) תייג את הבעלות על זכויות יוצרים של קעקועי ספורטאים כסוגיה דחופה.

"ממחקר ומשיחות עם עורכי דין המתמחים בזכויות יוצרים למדתי שאמני הקעקועים הם ככל הנראה המחזיקים בזכויות על עבודות האמנות הללו", הסביר סיגלר לפורבס. "חשבתי שנתקלתי במבוי סתום ביוזמה שלי, עד שהחלטתי לחתור לשותפויות עם אמני הקעקועים כדי לזכות בהיתר בלעדי לשימוש בעבודות האמנות שהם יצרו. לאחר אלפי שעות מחקר, שיחות טלפון ועריכת חוזים, הגעתי להסכמים עם יותר משישה אמני קעקועים, המייצגים עבודות של לפחות שמונה ספורטאים, כולל לברון ג'יימס וקובי בריינט".

לאחר שזכה ברישיון ל-"Chosen 1", נוסף על רישיונות אומני הקעקועים האחראים לציורים של בראיינט, כריס בוש, ריי רייס, קניון מרטין, דיאנדרה ג'ורדן, מייקל ביזלי ואריק בלדסו, מוכן סיגלר לרשום רווחים.

"במקרה אני מוצא את עצמי עם תיק השקעות נחמד בקניין רוחני, שאיתו אני מתכנן להיכנס בקרוב לתחומי הביגוד, ההלבשה וסחורות אחרות, בתקופה שבה חברות וספורטאים עומלים קשה על איסוף הקניין הרוחני הזה", אומר סיגלר. והוא צודק בהערכה שלו את הסביבה. איגוד שחקני ה-NFL לוקח את העניין ברצינות. לא יחלוף זמן רב לפני שתאגידים ואיגודים נוספים של שחקנים יעשו כמוהו.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן