חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

375 אלף יורו והיא שלכם: היאכטה שמגיעה מהעתיד

זו אומנות על המים, פסל המונע כנגד כוח הגדולים, עיצוב בשיא הדינמיות. היא סקסית, מעוצבת, מגניבה ונוצצת, ונודדת בין אוקיינוסים. היא סירת המנוע שעוצבה בידי הארכיטקטית הדיקונסטרוקטיביסטית העתידנית הנודעת זאהא חדיד עבור סוחר האומנות והכותב הלונדוני קני שכטר, שתצא להפלגתה המתוכננת הראשונה באביב הקרוב.

הסירה, Z-Boat שמה, הדומה דמיון מפתיע לדארת' ויידר מ'מלחמת הכוכבים', היא כלי-שיט באורך 8 מטרים, מורכב סיבי פחמן ופיברגלס – ותוצע למכירה במהודרה מוגבלת של 12 יחידות בלבד, כל אחד מתומחרת ב-375 אלף יורו. התכנון הנוכחי הוא להפיק את הסירה במגוון צבעים – כולל לבן, אפור וכחול, אם כי קרוב לודאי כי האבטיפוס השחור שעוצב עבור שכטר עצמו יהא הפופולארי ביותר. הפרויקט ממשיך שותפות נושנה בין שכטר וחדיד – ה"Z-car", מודל רכב בן 3 גלגלים שלמעשה מעולם לא הגיע לכדי ייצור: האבטיפוס הוצג ב-2006 במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק, והגיע להופעה במסגרת רטרוספקטיבה של עבודותיה של חדיד במוזיאון לאומנות של פילדלפיה בשנה שעברה.

סקסית, נוצצת ומגלה דמיון מפתיע לנבל קולנועי אגדי. ה-Z-Boat | צילום: Terndhunter.com

לדברי שכטר, המקושר מזה שנים ארוכות לארכיטקטית ילידת עירק, העיצוב הא-סימטרי "הוא אלמנט מובדל ייחודי בעולם הסירות, המשווה לסירה נוכחות פיסולית, גם אם מאיימת קמעא". פנים הסירה, הוא אומר, "יורכב מחומר וינילי חדש לשוק", שידגיש את האסתטיקה הפוטוריסטית של חדיד. וכוחות סוס? "אני לא בטוח", אומר האמריקני המתגורר בלונדון, "אבל הכי הרבה שלקוחות יעזו ללכת עליו ועדיין בטיחותי לשימוש", הוא מוסיף ומודה כי הוא "סוג של חולה-מהירות" בעצמו. 

הודעה משותפת לתקשורת מטעמו ומטעמה של "שוֹר-טים" הצרפתית , שבנתה את היאכטה, מסבירה כי "הרעיון הוא הוא לחשוב על כדי שיט ורכב כעל ביטויים עצמאיים לחלוטין של אומנות, ארכיטקטורה ועיצוב, המשקפים את רצה האפשרויות ומשתמשים באמצעים המתקדמים ביותר – כולל חומרים, מערכות תוכנה ושיטות בינוי". 

חדיד, שהפכה לאישה הראשונה אשר זכתה בפרס פריצקר לאכיטקטורה כשקיבלה אותו ב-2004 (לצד ציונים מרשימים אחרים כמו מיקום ברישמת "100 הנשים החזקות" של פורבס ו"100 האנשים המשפיעים" של הטיים), היא לא הארכיטקטית הראשונה שכובשת את הים: נורמן פוסטר מ"פוסטר ושות'" בנה יאכטת פאר באורך 40 מטרים, שהורכבה באיטליה, ב2008 – שאתר ה-Slate (מגזין תרבות משפיע) תיאר כ"פריאוס עצומת מידות". ממש לא פנינת העיצוב העליל הקסומה והאולטרה-קוּלית שהZ-Boat מבטיחה להיות. הזמינו לכם אחת כבר כעת!

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן