4 מיליארד דולר לא מספיקים? כך "ניפח" דונלד טראמפ את שוויו פי 2 כשהכריז על מועמדותו לנשיאות

הגזמות ואמירות מופרכות הן אינן חלקן הבלעדי של מערכות הבחירות בישראל, מסתבר. גם במקומות רבים נוספים ברחבי העולם נוטים המועמדים השונים להפליג בדבריהם, לסלף מעט את המציאות, ולהתאים אותה לצרכיהם שלהם. כל עוד מדובר בהגזמה סבירה, נראה שגם הציבור מוכן לכך, ומבין כי אלו הם "כללי המשחק" הנהוגים כיום. אך לפעמים, הגזמות אלו הופכות להגזמות פרועות, והאחיזה במציאות נראית תלושה במיוחד. זהו המקרה עם אחת ממסיבות העיתונאים המסקרנות של השנים האחרונות, במהלכה הכריז השבוע המיליארדר דונלד טראמפ על מועמדותו לנשיאות ארה"ב, לא פחות.

המיליארדר האמריקאי ידוע בזכות דמותו הצבעונית, ולאורך השנים האחרונות הוא הספיק לחדור ללב הפריים-טיים הטלוויזיוני בארה"ב (עם תכנית הריאליטי "המתמחה" בה שימש כשופט הראשי) ועם שלל אמירות וציטוטים מוכרים. לפני מספר שנים שמו של טראמפ השתרבב גם לעמודי הפוליטיקה בעיתונים, לאחר שניהל קמפיין לאיתור וחשיפת תעודת הלידה של נשיא ארה"ב ברק אובאמה, עקב הטענה כי אובאמה כלל לא נולד על אדמת ארה"ב (ולפיכך אינו רשאי לכהן כנשיא). טראמפ אמנם כשל בניסיון להשפיל את אובאמה, אך בהחלט הצליח להכניס את שמו גם לזירה הפוליטית. השבוע, כאמור, הוא החליט "ללכת על הפרס הגדול" – ולהתמודד על נשיאות ארה"ב.

וכמה שווים הפוליטיקאים שלנו? לחצו כאן לדירוג הפוליטיקאים העשירים ביותר בישראל

אך בניגוד למועמדים אחרים, טראמפ לא מביא עמו ניסיון רב שנים בזירה הפוליטית או המדינית. למעשה, בזירות אלה, הוא חסר ניסיון כלל. הוא גם לא נהנה מייחוס משפחתי מיוחד (כמו מתמודד אחר על הנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית, ג'ב בוש), משנות שירות צבאי או היכרות מעמיקה עם מוסדות האו"ם. ה"קלף" היחיד אשר טראמפ מחזיק הוא הצלחתו העסקית המרשימה – ועם הקלף הזה הוא מתכוון לשחק בכל הכוח. "אני גאה בכסף שלי", אמר השבוע באותה מסיבת עיתונאית מסקרנת. "עשיתי עבודה מדהימה כאיש עסקים. מה שארה"ב צריכה זה מנהיג שיודע איך לסגור עסקה – וזה בדיוק אני", הכריז.

כדי לתחזק את דמותו כאיש עסקים מצליח, טראמפ חשף במסיבת העיתונאים המדוברת את "שוויו האמיתי", לדבריו. על פי אותם נתונים, טראמפ שווה לא פחות -8,737,540,000 דולר, נתון מרשים לכל הדעות, אשר היה מציב אותו על סף מועדון "50 האנשים העשירים בארה"ב". אך למרבה ההפתעה, מדובר בהערכת שווי שונה מאוד מזו שהעריכו תחקירני מגזין פורבס. ולא סתם שונה – אלא מוגזמת ומנופחת במיוחד.

בקרוב בבית הלבן? טראמפ | צילום: מתוך ויקיפדיה

עקב דמותו הצבעונית והמסקרנת, טראמפ הוא אחת הדמויות אחריהן עקבו תחקירני המגזין באופן מיוחד, מעמיק ורצוף – כבר למעלה מ-30 שנה. למעשה, מאז שנת 1982 תחקירני המגזין שומרים על מעקב ישיר אחר נכסיו של טראמפ, הונו האישי, החברות בבעלותו ושווי המותג הנושא את שמו. לאחר שיכלול כל אלו, הגיע שנה צוות התחקירנים להערכת שווי כוללת בגובה 4.1 מיליארד דולר. נתון מרשים בהחלט – אך כאמור, רחוק מאוד מזה שהציג טראמפ עצמו במסיבת העיתונאים.

אז היכן נמצא אותו פער אדיר ובלתי מוסבר? באשר למרבית הנכסים והחברות, המספרים שהציג טראמפ והמספרים המוכרים לנו זהים לחלוטין. הסעיף היחיד בו קיים פער משמעותי בין הגרסאות הוא בשווי המותג הנושא את השם "דונלד טראמפ". על פי הערכת המגזין, אשר מתבססת על חוות דעת של אנשי מקצוע, נתוני מכירות והערכות שוק שונות, שוויו של המותג עומד על 125 מיליון דולר. אם תשאלו את טראמפ עצמו כמה שווה המותג הנושא את שמו, תקבלו תשובה מפתיעה במיוחד: 3.3 מיליארד דולר. לא פחות. המותג מוכר כיום ליין של הלבשה לגברים, מותג וודקה, ספרים, הרצאות ואפילו טקס פרסי מלכת היופי האמריקאי, הקרוי על שמו. בנוסף, להערכתנו טראמפ "הגזים" מעט בהערכת כמה נכסים נוספים בבעלותו, אך אלו הן הגזמות מתקבלות על הדעת.

הגישה בה נוקט טראמפ מסקרנת במיוחד עקב השוני הגדול בינו לבין יתר המתמודדים ברחבי העולם. על פי גישה מסורתית יותר, מרבית נבחרי הציבור נוטים לטעון שאין ברשותם סכומי כסף אדירים שכאלה. מספיק לראות את הפוליטיקאים העשירים פה בישראל, שמרביתם סירבו לשתף פעולה עם תחקיר מגזין פורבס באשר לפוליטיקאים העשירים ביותר במדינה. לראייתם של מרבית הפוליטיקאים, כסף רב מעיד כי לאו דווקא האינטרסים של הציבור הרחב הם שעומדים לנגד עיניהם. טראמפ, כאמור, נוקט בגישה הפוכה לחלוטין: הוא רואה בהון שצבר "קבלה" על יכולות הניהול וההנהגה שלו, ובמקרה כזה, ככל שאותה "קבלה" מרשימה יותר, כך גם יכולותיו שלו מוצגות באור חיובי יותר.

לכן, אנו מאמינים, טראמפ בחר "לנפח" את ההון האישי שלו, והציג נתון גבוה פי 2 (ואף מעט יותר) מההון אשר אנו מעריכים אשר קיים ברשותו. האם הגישה בה נוקט טראמפ תביא אותו כל הדרך עד לבית הלבן? אמנם כרגע נראה כי הסיכויים לכך קלושים, אך טראמפ כבר לימד אותנו בעבר שלעולם לא כדאי להספיד אותו. גם אם בכיסו באמת יש "רק" 4 מיליארד דולר, ולא 8.7 כפי שהוא טוען.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן