Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

60 הנשים המצליחות בארה”ב שעשו את הונן בכוחות עצמן ב-2017

דירוג פורבס השנתי השלישי במספר המציג את 60 הנשים המצליחות ביותר בארצות הברית שעשו זאת בכוחות עצמן מכיל אישה חדשה במקום הראשון, שתי מיליארדריות חדשות, אישה טרנסג'נדרית שטיפסה בחזרה אל הרשימה לאחר שנה של היעדרות ממנה וחמש נשים שזו להן השנה הראשונה. זו קבוצה מגוונת של יזמיות, מנהלות ובדרניות שעשו את ההון שלהן בכל תחום שהוא, מאיפור, דרך מוזיקה ועד לאופנה, מזון וכלכלה. גילן נע בין 27 ל-90. רבים מהנשים הללו התחילו את דרכן כשניסו להמציא מוצרים טובים יותר שיוכלו לשרת אותן עצמן – לרבות המותגים Spanx, Vera Bradley ו-IT Cosmetics, אם לציין כמה מהם – ומצאו את עצמן בהמשך הדרך בונות חברות מצליחות. כל בנות הרשימה, שיחד הונן שווה לסכום שיא של 61.5 מיליארד דולר, חולקות תשוקה עזה כלפי המוצרים שלהן ולאופן שבו הן יכולות לעזור ללקוחותיהן.

במקום הראשון מובילה את הרשימה המייסדת המשותפת של רשת Little Caesars Pizza, מריאן איליץ'. הונה של מי שמוכרת יותר בכינוי Mrs. I, גדל ב-3 מיליארד דולר מאז השנה שעברה והיא טיפסה בדירוג 5 מקומות. הדבר קרה בעיקר בגלל שבעלה, מייק, שעמו היא הקימה וניהלה את העסק לפני מספר עשורים, נפטר בחודש פברואר האחרון. פורבס מעניק לה כעת את גם את אחזקותיו בעסק, נוסף לאחזקותיה שלה בקבוצת ההוקי של דטרויט, Red Wings, ובמלון הקזינו MotorCity. בחישוב הונה לא נכלל שוויה של קבוצת ה-Detroit Tigers שהייתה בבעלות מייק בעלה, שכרגע מוחזקת בנאמנות של המשפחה.

איליץ'. לאחר פטירת בעלה המצערת, הונה האישי צמח בכ-3 מיליארד דולר | צילום: יוטיוב

בין 18 המיליארדריות שברשימה, מספר שיא בה, ישנן שתיים שזו הפעם הראשונה שלהן תחת התואר. אלו הן קרולין רפאליאן במקום ה-18, מייסדת מותג הצמידים הפופולארי Alex and Ani, שהיא כעת התכשיטנית העשירה ביותר בארצות הברית, ובמקום ה-16 ארן אוזמן, מייסדת משותפת של חברת הקבלנות לענייני ביטחון וחלל, Sierra Nevada, שמכירותיה ב-2016 עלו ב-15%; לחללית של החברה (Dream Chaser) יש כעת חוזה שותפות עם האו"ם ועם נאס"א.

השתיים מצטרפות למיליארדריות מעט מוכרות יותר שמופיעות ברשימה, כמו אופרה וינפרי (מקום 3) ומנהלת התפעול של פייסבוק, שירלי סנדברג (מקום 12), שמשפיעות באופן פעילו ביותר על הפוליטיקה והתרבות בארצן. בעוד שאופרה חוזרת לשורשיה כעיתונאית מדווחת בהופעת האורח המיוחדת שלה בסתיו בתכנית 60 דקות, סנדברג דיברה לא אחת בגנות פערי השכר המגדריים וביקרה את איסורי הכניסה והאמצעים כנגד הפלות שנקט הנשיא טראמפ. "לכל אישה מגיע לקבל תשלום במידה שהיא שווה", כתבה סנדברג בפוסט בפייסבוק לכבוד יום השכר השוויוני שצוין באפריל. "היכן שנשים מקבלות שכר נמוך מגברים, זה לא פוגע רק בהן. זה פוגע גם במשפחות שלנו, בעסקים שלו ובקהילות שלנו".

המצטרפת החדשה העשירה ביותר היא אן דאינינג, שהונה הנקי מוערך בכ-600 מיליון דולר. כמדענית מחשבים בהכשרתה, היא סייעה בניהול אחת מקרנות הגידור הכמותניות בוול סטריט, D. E. Shaw, במשך כמעט שני עשורים. היא אחת מחמש נשים מתחום הפיננסים ברשימה, קבוצה שכוללת עוד מצטרפת חדשה, ויקטוריה זולנר, נשיאת קרן הגידור Alpine Associates Management המנהלת נכסים בשווי 1.7 מיליארד דולרים.

הן אמריקאיות, עשירות ועשו זאת בעצמן | צילום: Fotolia

פנים חדשות נוספות הן אלה של קנדרה סקוט, מייסדת מותג התכשיטים הנושא את שמה, שנודע בעגילים, בצמידים ובשרשראות המותאמים אישית שלו. הופעתה הראשונה ברשימה התאפשרה בעקבות השקעת פרייבט אקוויטי שהפכה את שווי החברה לגבוה ממיליארד דולר; היא עצמה שווה כ-500 מיליון דולר. מומחית המייק-אפ ג'יימי קרן לימה נכנסה גם היא לרשימה בעקבות מכירת מותג הקוסמטיקה שלה IT Cosmetics ל-L'Oreal עבור 1.2 מיליארד דולר במזומן באוגוסט האחרון; היא שלשלה לכיסה סכום המוערך בכ-410 מיליון דולר.

המצטרפת החדשה ג'סיקה איקליסוי תופסת את המקום האחרון ברשימה, כשהיא מדורגת בשוויון עם מומחית הנדל"ן דוטי הרמן שנמצאת במקום ה-59, עם שווי נקי של 260 מיליון דולר, רף המינימום הדרוש כדי להיכנס לדירוג 2017 (10 מיליון דולר יותר מ-250 מיליון הדולרים שהיוו רף המינימום ב-2016). איקליסוי השיקה את California Baby בשנת 1995. כיום היא מוכרת מוצרים בשווי 80 מיליון דולר – כ-90 סוגים של מוצרים אורגניים ולא רעילים לטיפול בתינוקות, בחנויות כמו הול פודס וטארגט. איקליסוי, שבבעלותה 100% מהחברה, מעולם לא הכניסה משקיעים חיצוניים; יש לה מתקן ייצור משלה והיא אף מגדלת חלק מהמרכיבים בחוותה הפרטית.

מייסדת Sirius Satellite Radio וחברת הביוטכנולוגיה United Therapeutics – מרטין רוטבלט – חוזרת אל הדירוג לאחר שנה של היעדרות ממנו, לאחר עלייה בשווי מניותיה ובעקבות מידע חדש שהגיע לפורבס בנוגע למניות נוספות שהיא מחזיקה. רוטבלט, שעברה ניתוח לשינוי מין ב-1994 אך נותרה נשואה לאותה האישה, ביאנה, במשך למעלה מ-3 עשורים, הקימה את United לאחר שאצל ביתה ג'נסיס התעוררה בעיה של יתר לחץ דם ריאתי. רוטבלט היא הטרנסג'נדרית היחידה בדירוג.

האדם הצעיר ביותר ברשימה היא פעם נוספת טיילור סוויפט, כעת בת 27, ששוויה 280 מיליון דולר. המבוגרת ביותר היא אליס שוורץ, בת ה-90. 23 מהנשים העצמאיות הללו מתגוררות בקליפורניה, יותר מכל מדינה אחרת, בפער גדול. ניו יורק נמצאת במקום השני עם תשע נשים, אבל לניו יורק סיטי, שבה כולן גרות, יש את מלוא הזכות להתרברב בתואר העיר המובילה.

שש נשים נשרו מהדירוג במהדורת 2017, בהן סופיה אמורוסו, שמותג קמעונאות האופנה האינטרנטי שלה, NastyGal, הגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל בנובמבר, וג'סיקה אלבה, ששווי .Honest Co שלה הוערך ב-2016 על ידי מחזר פוטנציאלי שלה – Unilever – בהערכת חסר בהשוואה לגיוס ההון האחרון שלה. ארבע האחרות שנשרו מהרשימה השנה היא הדוגמנית שהפכה לסוחרת – קת'י אירלנד, המייסדת המשותפת של Vera Bradley ברברה ברדלי בייקגארד, ג'יין הסיאו מחברת הביו-טק Opko Health והכלכלנית לין טילטון.

מתודולוגיה

על מנת לגבש את השווי הנקי של הנשים הערכנו את שווים של הנכסים שבבעלותן, לרבות שווי המניות בחברות ציבוריות, בהתבסס על מחירי המניות נכון ליום 28 באפריל 2017. הערכנו גם את שוויין של חברות פרטיות באמצעות שיחות עם מומחים חיצוניים והשוואה שמרנית של החברות עם מתחרות שלהם שנסחרות ציבורית. על מנת להיות ראויות להיכנס לרשימה, הנשים היו חייבות לעשות נתח משמעותי מההון שלהן בכוחות עצמן ולהיות אזרחיות או תושבות קבע של ארצות הברית. במקרים שבהם הן הקימו עסקים יחד עם בני זוגם ועדיין חולקות אותם איתם, הקצנו לזכותן חצי מההון המשותף. השתדלנו לאמת את המספרים הללו עם כל הנשים שנכנסו לרשימה. חלקן שיתפו פעולה; אחרות לא.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן