חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

7 השנים הרעות של יוון: מידת שביעות הרצון והסיפוק של האזרחים מחייהם צנחה, זו של הישראלים דווקא זינקה

באופן לא מאוד מפתיע, מידת הסיפוק של אזרחי יוון מחייהם צנחה באופן דרסטי במהלך 7 השנים האחרונות – כך עולה מדו"ח מיוחד שפרסם לאחרונה "המכון הלאומי לסטטיסטיקה" בבריטניה, לאחר שאנשי המכון חקרו את השינוי במידת הסיפוק העצמי של אזרחים מכל רחבי העולם. עורכי המחקר בחנו את תוצאותיהם של עשרות סקרים אשר נערכו במהלך השנים האחרונות ברחבי העולם, בהם נשאלו אזרחי המדינות השונות עד כמה הם מרוצים ומסופקים מחייהם. לאחר מכן, עורכי המחקר בחנו את מידת השינוי בתוצאות במהלך 7 השנים האחרונות, ודירגו את המדינות השונות מהשינוי הגדול ביותר לחיוב – ועד לשינוי הגדול ביותר לשלילה.

בתחתית הרשימה, כאמור, נמצאת יוון – שם ירדה מידת שביעות הרצון של האזרחים מחייהם בלא פחות מ-27.3% במהלך 7 השנים האחרונות. על פי המחקר, מידת הסיפוק של האזרחים הלכה וירדה באופן קבוע לאורך השנים, יד ביד עם הידרדרות המצב הכלכלי במדינה והמשך שקיעתו של המשק היווני. הנתון לא מתייחס, כמובן, להחרפה האחרונה במשבר במהלך השבועות האחרונים ולכניסתה של יוון למצב של חדלות פירעון, אשר עשוי להשפיע לרעה על המשק היווני כבר בזמן המיידי. בין אם יוון ואירופה יגיעו להסכמות באשר להישארותה של יוון בגוש היורו ובין אם יוון תודיע בקרוב על פרישתה מהאיחוד, הרי שלאזרח יוון מצפים ימים לא קלים בעתיד הקרוב, וניתן רק לשער מה יקרה למדד שביעות הרצון של אזרחיה בהמשך.

את תוצאות המשבר הכלכלי אשר פוקד מדינות שונות באירופה ניתן לראות בברור בדו"ח, כשבין המדינות ה"מככבות" בתחתית הדירוג נמצאות כמה ממדינות האיחוד אשר נמצאות גם הן במשבר כלכלי חריף. כך, שביעות רצונם של אזרחי איטליה במהלך 7 השנים האחרונות ירדה ב-9.1%, בעוד אזרחי ספרד ירדו ב-7.1% ובאירלנד ירד הנתון ב-4.8%. נתון מעניין מגיע דווקא מארה"ב, שם למרות הצמיחה הכלכלית בשנים האחרונות נרשם נתון שלילי – כשמידת שביעות הרצון והסיפוק של האזרחים ירדה ב-4% במהלך התקופה.

צילום: thinkstockphotos

ובאילו מדינות נרשם גידול מרשים במידת שביעות הרצון והסיפוק של האזרחים? בניגוד מוחלט לאזרחים היוונים, נראה כי תושבי גרמניה דווקא נהנים מחייהם, והמצב רק והלך ומשתפר עבורם; כך, לפחות, עולה מהדו"ח הנוכחי, לפיו מידת הסיפוק של אזרחי גרמניה טיפסה בשנים אלו ב-9.4%. בסלובניה המתפתחת זינק הנתון ב-15.1%, ואת המקום הראשון בדירוג תפסה צ'ילה, שם שביעות רצונם של האזרחים זינקה ב-17.5% במהלך 7 שנים בלבד (וזה עוד בטרם זכיית הנבחרת המקומית בטורניר ה"קופה אמריקה" היוקרתי השבוע).

והיכן ממוקמים אזרחי ישראל בדירוג? עורכי הדו"ח בחנו במסגרת המחקר 39 מדינות ברחבי העולם – מתוכן הגיעה ישראל במקום ה-4. על פי הנתונים המפורטים בדו"ח, במהלך 7 השנים האחרונות מידת שביעות הרצון והסיפוק של הישראלים צמחו ב-8.8%, ועורכי המחקר מקשרים זאת בעיקר להתחזקות הכלכלה הישראלית בשנים אלו.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן