חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

72% מהישראלים מאמינים: בפועל ירושלים כבר מחולקת

ארבעים ושש שנים אחרי שמלחמת ששת הימים איחדה את ירושלים תחת שלטון יהודי, 72% מהישראלים היהודים מאמינים כי בפועל העיר מחולקת בין יהודים וערבים, כך עולה מסקר של הג'רוזלם פוסט בשיתוף מכון הסקרים רפי סמית'.

עם זאת, 74% מהנשאלים דחו את הרעיון של בירה פלסטינים בכל חלק של ירושלים, ומשמעות הדבר כי הם מעדיפים ירושלים מאוחדת. רק 15% אמרו כי יתמכו בתוכנית חלוקה של העיר, לפיה ישראל תוותר על ריבונותה בחלק מהאזורים במזרח העיר כדי לאפשר לפלסטינים לקבוע שם את עיר הבירה שלהם.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

מבין הנשאלים, 67% תומכים בפיתרון שתי המדינות לשני עמים, אבל רק 8% מעוניינים שהפיתרון הזה יתבסס על קוי 1967 כפי שהוצע על ידי הפלסטינים והליגה הערבית. 21% מ-500 הישראלים היהודים שהשתתפו בסקר הם דתיים או חרדים, 29% מסורתיים ו-50% חילוניים.

צילום: מרק ישראל סלם

הסקר נערך על רקע מאמציה של ארצות הברית להניע מחדש משא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים, מגעים שבפועל הוקפאו מאז 2008. ההנהגה הפלסטינית ברמאללה אמרה באופן רשמי כי היא מעוניינת בפיתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967 כולל חלוקת ירושלים, ועל בסיס תוכנית הליגה הערבית שתאפשר חילופי שטחים.

מנגד, הממשלה הישראלית תומכת בפיתרון שתי המדינות, כולל ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית, ושמירה על גושי התנחלויות גדולים בשטחי C בגדה המערבית כולל מעלה אדומים, אריאל וגוש עציון.

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי מתכוון לחזור לישראל לביקורו השישי באזור מאז חודש מרץ, בתקווה לסייע לישראלים ולפלסטינים לצאת מהמבוי הסתום אליו הגיעו.

היום, לבקשת יו"ר מפלגת מרצ זהבה גלאון, הצעתה החדשה של הליגה הערבית לפיתרון הסכסוך תובא בפני מליאת הכנסת בנוכחותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אחרי שגלאון החתימה את כל 52 חברי הכנסת מהאופוזיציה על עצומה המחייבת את רה"מ לעשות זאת.

ביום שני דחק קרי בישראלים לאזור את האומץ הדרוש כדי להשיג שלום כשנאם בפני הוועידה האמריקאית-יהודית בוושינגטון, אבל על פי סקר מכון סמית', מזכיר המדינה האמריקאי דיבר בעיקר אל המשוכנעים, שכן רק 33% מהישראלים דוחים את רעיון שתי המדינות לשני עמים.

השאלה המטרידה את 67% האחרים מהנשאלים היא באיזה הסדר קבע הם יתמכו. רק 8% מהישראלים יתמכו בפיתרון שתי מדינות על בסיס קווי 1967. 40% אמרו כי הם יתמכו בפיתרון שתי מדינות במסגרתו ישראל תשמור על גושי התנחלויות מרכזיים, ו-19% נוספים הביעו תמיכה בפיתרון שהציעה מפלגת הבית היהודי ולפיו ישראל תספח את רוב, אם לא את כל, שטחי C, כך שהיא תוכל לשמור על כל ההתנחלויות.

בשאלת פיתרון שתי המדינות היו הבדלים משמעותיים בין הנשאלים מהמגזר החילוני לאלו מהמגזר הדתי. רוב המשיבים החילוניים בסקר, 83%, וחלק מועט מהמשיבים הדתיים, 28%, תמכו ברעיון שתי המדינות לשני עמים. באופן דומה, 72% מהמשיבים הדתיים ו-17% מהמשיבים החילוניים אמרו כי הם מתנגדים לרעיון.

לסקר טעות דגימה של 4.5%.

לאתר דה פוסט

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן