חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
ג'ף בזוס. מחלק את הונו למחוסרי הבית | צילום: Amazon
ג'ף בזוס. מחלק את הונו למחוסרי הבית | צילום: Amazon

"עוזר למאות משפחות": למה מיועדת תרומת הענק של ג'ף בזוס?

בשנת 2018 הקים המיליארדר קרן צדקה שתורמת מיליוני דולרים מידי שנה, רובם על ידי חלוקת מניות אמזון. הפעם העניק סכום שיא לעמותות המסייעות למחוסרי בית לצד תרומת ענק לקרן של נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה. מה יהיה הצעד הפילנתרופי הבא במסע התרומות של המיליארדר?

מייסד אמזון ג'ף בזוס סיים לאחרונה סבב תרומות מסיבי שככל הנראה רחוק מלהסתיים. המיליארדר תרם השבוע 96.2 מיליון דולר לארגונים המסייעים למשפחות חסרות בית ברחבי ארה"ב באמצעות קרן הצדקה שלו. התרומה התחלקה בין 32 ארגונים הפועלים ב-21 מדינות בארה"ב, כאשר הסכומים השתנו מארגון לארגון ונעו בין 750 אלף דולר ל-5 מיליון דולר.

בזוס התחייב בעבר יחד עם אשתו לשעבר, מקנזי סקוט, לתרום כשני מיליארד דולר במהלך חייו. מאז שהקים את Bezos Day One Fund בשנת 2018, הקרן תרמה כ-100 מיליון דולר מידי שנה לארגונים מתחומים שונים. עד כה נתרמו באמצעות הקרן כ-398 מיליון דולר סך הכל.

"אנחנו נרגשים מאד. נוכל לעזור למאות משפחות", מספרת אן מיסקי, מנכ"לית האיגוד האמריקאי למשפחות חסרות בית. מיסקי סיפרה כי הארגון צפוי לקבל 5 מיליון דולר במניות אמזון בימים הקרובים וכי מדובר בתרומה הגדולה ביותר שהתקבלה בארגון עד כה.

כספי התרומה ישמשו את העמותה לצורך הרחבת פעילותה בחמש השנים הבאות, לצד גיוס עובדים ושיפוץ בתים משותפים המיועדים לשיכון משפחות מחוסרות דיור. "אנחנו רוצים להפיק יותר מהמתקנים שלנו כדי להעניק טיפול טוב יותר למשפחות שסובלות מטראומה הנובעת מאורח החיים שלהן. אנחנו רוצים לאפשר למשפחות שמגיעות אלינו פרטיות וחלק גדול מזה כרוך בבניית מגורים הולמים כך שהם לא יצטרכו לחלוק חדרים עם משפחות אחרות. מעל לכל, אנחנו רוצים לספק לדיירים שלנו נוחות ותחושת ביטחון שתסייע להם להשיג מגורי קבע בסופו של דבר", הוסיפה מיסקי.

שובר שיאים

לצד תרומת הענק לארגוני הצדקה, בזוס העניק תרומה משמעותית נוספת בסכום דומה לקרן צדקה שהוקמה על ידי נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה ורעייתו מישל. מדובר בתרומה הפרטית הגדולה ביותר שהתקבלה בארגון זה עד כה. "ללוחמי חופש מגיע מקום מיוחד בפנתאון. אני חושב שהתרומה הנוכחית, המוענקת לזכרו של הפוליטיקאי הדמוקרטי ג'ון לואיס, הולמת את הרוח הזו. אני נרגש לתמוך בבני הזוג אובמה ולתמוך במסעם לאמן ולעורר השראה בקרב מנהיגי העתיד", אמר בזוס לאחר התרומה.

אם בזוס יעמוד במילתו, הוא צפוי להעניק בקרוב תרומות גדולות נוספות בסכום של 100 מיליון דולר לפרשן הפוליטי האמריקאי ואן ג'ונס ולשף זוכה הפרסים, חוזה אנדרס, כך לפי ראיון שהעניק בחודש יולי האחרון.

עם זאת, הגיוני יותר שהצעד הבא בסבב התרומות הנוכחי יכלול תרומה של 200 מיליון דולר שהובטחה למוזיאון החלל של סמית'סוניאן, כך לפי הצהרה שהעניק בזוס לתקשורת לאחר ששב מטיסתו לחלל. בנוסף, המיליארדר הכריז על כוונתו לתרום 10 מיליארד דולר להקמת קרן צדקה המיועדת לארגונים אקולוגיים בשם Besoz Earth Fund. הוא דיבר על הנושא בפתיחות בראיון שהעניק בתחילת השנה במהלך כנס בוושינגטון, אך לא העלה את הנושא באופן פומבי מאז.

נכון להיום, בזוס הוא האדם השני העשיר ביותר בעולם, עם הון מוערך של 250.5 מיליארד דולר, כך לפי נתוני פורבס. התרומות האחרונות שלו שוות ערך לפחות מאחוז אחד מהונו הכולל. 27 מיליארד דולר מהונו של בזוס מגולם במניות אמזון, ענקית הקמעונאות שהקים. מאז הקמת קרן הצדקה שלו, הוא העניק 16,283 מניות השוות ערך ל-58 מיליון דולר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן