חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
Forbes Musk Bezos - Wesley Bedrosian
יריבים בחלל: ג'ף בזוס נגד אילון מאסק | By Wesley Bedrosian

מרוץ המיליארדרים לחלל: הסכסוך המתמשך בין בזוס למאסק

בחודשים האחרונים מחריפה היריבות בין שני האנשים העשירים בעולם על רקע עסקי החלל שלהם. הפעם אמזון הגישה מכתב תלונה לממשל האמריקאי בבקשה לדחות את תכניות הצמיחה של חברת הלוויין של מאסק. התגובה לא איחרה לבוא: "בזוס פרש כדי להגיש תביעות נגד SpaceX במשרה מלאה"

שני האנשים העשירים בעולם, ג'ף בזוס ואילון מאסק, מצאו סיבה נוספת להתקוטט בפומבי. אחרי שבמהלך השנה האחרונה הספיקו להתחרות על חוזה ארוך טווח בנאס"א, הפעם הם ממשיכים להעמיק את היריבות שלהם על רקע עסקי החלל של השניים, כשבלב המשבר הפעם עומדות שתי חברות לוויין קטנות.

בתחילת החודש הגישה חברת החלל Blue Origin של ג'ף בזוס תביעה נגד ממשלת ארה"ב על רקע חוזה בשווי 2.89 מיליארד דולר לחברת SpaceX של אילון מאסק, שהעניקה לחברת הלוויין שברשותו יתרון מבחינת היקף פריסת לוויינים בחלל וכן בקשה לעצור ולדחות את תכניות החברה לפיתוח הדור החדש של הלווינים שלה.

<

התביעה לוותה במכתב תלונה חריף שנשלח למשרד התקשורת האמריקאי, בו נטען כי חברת הבת של SpaceX, חברת הלוויינים Starlink, עוברת על חוקים ורגולציה בנוגע לפריסת הלוויין בחלל וכי התכנית שהציגה החברה של מאסק רחבה מידי ובכך מפרה את חוקי ה-FCC לפריסת לוויין.

חברת הבת של Blue Origin, הנקראת Kuiper Systems, נוסדה בשנת 2019. החברה עסקה בפריסת לווייני אינטרנט וסיפקה שירותים בפס רחב. נכון להיום, החברה מעניקה שירותים בעיקר בארה"ב, בבריטניה, גרמניה, צרפת ועוד תשע מדינות נוספות.

למרות ההתקוממות מצידו של בזוס, מומחים מציינים כי לשירות של Starlink יש יתרון משמעותי על פני המתחרה שלה, עם מעל ל-100 אלף תחנות לוויין שמספקות לקוחות מהירות גלישה גבוהה יותר. החברה של בזוס לעומת זאת זכתה לאחרונה במכרז שיאפשר לה להגדיל את כמות התחנות שלה ברחבי העולם, ואף הצהירה רשמית כי תשקיע סכום של 10 מיליארד דולר לטובת צמיחה עתידית.

ג'ף בזוס בהשקת טיל New Shepard. צילום: Blue Origin
ג'ף בזוס. מיליארדר שני בחלל | צילום: Blue Origin

התלונה שהוגשה מטעם Kuiper Systems לא עברה בשתיקה, ומאסק הודיע בתגובה כי יפתח דור שני של לוויינים חדשניים וזולים יותר לייצור. "חברת SpaceX תיארה שתי מערכות חדשות שהיא צפויה לפתח, וביקשה מהממשל לבחור בין האופציות האלו בהמשך. הם נענו בחיוב, וזה ישפיע גם על המהלכים של אמזון בעתיד. חוסר שביעות הרצון של בזוס לא מפתיע", מסביר טים פראר, ראש מחלקת הייעוץ והמחקר בחברת TMF Associates.

מלחמה מתמשכת

בתלונה שצירפה אמזון לתביעה הועלו האשמות חמורות כלפי החברה של מאסק, בעיקר בטענה למעבר עקבי אחר הנהלים, התעלמות מכללים וניסיונות לעגל פינות מול הגורמים הממשלתיים. "הגישה של SpaceX היא להשמיט במכוון כל החלטה סופית שחה, הם אפילו לא מציינים מה תהיה הכמות הסופית של הלוויינים שהם צפויים לספק. ההצעה שלהם נכשלת בכל פרמטר מבחינת נהלים", כך לפי כתב התביעה.

מאסק לא נשאר חייב והגיב בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, בו התייחס ישירות ליריבו בזוס: "מסתבר שבזוס פרש מאמזון כדי לעבוד במשרה מלאה בהובלת תביעות נגד SpaceX". מאמזון לא הוגשה תגובה רשמית בנושא.

אילון מאסק. צילום: Shutterstock
אילון מאסק. צילום: Shutterstock

יצוין כי אמזון אינה היחידה שגילתה בעיתיות בגישתה של SpaceX למכרזים הממשלתיים ובייחוד להתקנת הלווינים של חברת הבת Starlink. אתר חדשות המדע והחלל Spacenews פרסם מוקדם יותר החודש כי בכוונת מפעילת הלווינים Viasat החליטה להגיש תביעה נגד כוונתה של חברתו של מאסק להגדיל את צי הלווינים שלה ואת פריסתם.

כזכור, זוהי לא הפעם הראשונה שישנה התנגשות בין שני המיליארדרים בנוגע לעסקיהם בחלל החיצון. בפעם שעברה, לפני מספר חודשים, מרכז הדיון היה חוזה ארוך שנים עם סוכנות החלל האמריקאית NASA, שהתחייבה במספר חוזים לחברות שונות, לרבות החברה של בזוס, אך לבסוף העניקה בלעדיות ל-SpaceX.

חברת Blue Origin התלוננה באופן רשמי, אך התלונה נדחתה בטענת הממשל כי מדובר בהחלטה סבירה והגיונית וכי סוכנות החלל זכאית לבחור איזו חברה שתרצה. כאמור, בזוס לא הסתפק בכך והגיש תביעה רשמית נגד הממשל האמריקאי בטענה כי "יש להשיב את התחרות ההוגנת לשוק החלל, לטובת המדע ולטובת ארה"ב ומטרותיה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן