Forbes Israel Logo

נושאים בנטל: הסיבה המפתיעה שבגללה מיליארדרים מבצעים בעצמם את מטלות הבית

סקר פורבס מצא שאף שאותם עשירים יכולים להסיר מעצמם את האחריות על מטלות הבית, רבים מהם בוחרים לבצע חלק מהן בעצמם | צילום: Shutterstock
סקר פורבס מצא שאף שאותם עשירים יכולים להסיר מעצמם את האחריות על מטלות הבית, רבים מהם בוחרים לבצע חלק מהן בעצמם | צילום: Shutterstock
אנשים עשירים ודאי יכולים לוותר על מטלות יומיומיות כמו קניות, פינוי אשפה או טיול עם הכלב, אבל מתברר שרבים מהם אינם עושים זאת. סקר חדש של פורבס, שנערך בקרב עשירי העולם, מצא שאפילו עשירים מופלגים מעדיפים לבצע בעצמם מטלות בבית. אילו מטלות, למה הם עושים זאת ומה המשימה הכי פחות אהודה?

עולמם של העשירים המופלגים אמנם כולל מטוסים פרטיים, אחוזות ענק וכמות עצומה של מזומנים, אבל חיי היום-יום שלהם הרבה יותר רגילים ממה שאנחנו חושבים. כך לפחות על פי תוצאות סקר שערך לאחרונה פורבס בקרב 65 מהאנשים העשירים ביותר על פני כדור הארץ. הסקר מצא שאף שאותם עשירים יכולים להסיר מעצמם את האחריות על מטלות הבית, רבים מהם בוחרים לבצע חלק מהן בעצמם.

יותר משליש מהנשאלים אמרו שהם קונים במכולת ומוציאים את האשפה בקביעות, ו-40% מבשלים ומטיילים עם הכלבים שלהם. יותר ממחצית מהנשאלים אמרו שהם מגיעים למשחקי הספורט של ילדיהם או נכדיהם (ואולי זה האינסטינקט התחרותי שלהם). ובכל זאת, למיליונרים יש גם גבולות, כך עולה מהסקר. רק 10% מהנשאלים דיווחו שהם עושים עבודות גינון על בסיס קבוע ורק 8% אמרו שהם עושים כביסה.

יש אינספור סיבות לכך שלפחות חלק מחבריי הסופר-עשירים עדיין מבצעים את המטלות ה"רגילות" הללו. מייסד אמזון ג'ף בזוס ומייסד מיקרוסופט ביל גייטס – המדורגים במקום השני והרביעי ברשימת עשירי העולם עם שווי מוערך של 146.8 מיליארד דולר ו-105 מיליארד דולר, בהתאמה – דנו בעבר על הרגלי שטיפת הכלים שלהם. "אנשים אחרים מתנדבים לעשות זאת, אבל אני אוהב את הדרך שבה אני עושה את זה", הסביר גייטס בפשטות כשענה על שאלות של Reddit ב-2014.

עבור חלקם, כמו משקיע הנדל"ן צ'רלס כהן, שהאימפריה שלו, המוערכת בשווי של 3.6 מיליארד דולר, כוללת בנייני משרדים יוקרתיים בניו יורק ואת רשת בתי הקולנוע Landmark Theatres, ביצוע מטלות זאת דרך להירגע לאחר שעות העבודה. "זה מצחיק שאתה מעלה את זה כי אני בדיוק נוסע חזרה מהום דיפו עם כמה צינורות ונורות שקניתי", אמר כהן בשיחת טלפון לאחרונה. "אני אוהב לצאת החוצה ולעשות דברים בעצמי".

מייסד אמזון ג'ף בזוס ומייסד מיקרוסופט ביל גייטס, המדורגים בצמרת עשירי העולם, דנו בעבר על הרגלי שטיפת הכלים שלהם. "אנשים אחרים מתנדבים לעשות זאת, אבל אני אוהב את הדרך שבה אני עושה את זה", הסביר גייטס בפשטות

איל הנדל"ן תיאר משימות כמו קניות במכולת ובישול על הגריל כ"דרך מצוינת לסיים את השבוע". כהן אמר שהוא גדל בפרברי וסטצ'סטר של ניו יורק עם עוזרת בית, ושהוא ואשתו מנסים לעשות יותר מעבודות הבית בעצמם, בין השאר כדי להוות דוגמה לילדיהם. "אני מאמין שצריך ליצור אורח חיים שמגדיר את הדרך שבה אתה רוצה שהילדים שלך יתפסו אותך, ואת הערכים שאתה רוצה שהם יאמצו", אמר כהן (כהן ומשפחתו לא חיים בחסכנות יתרה: בבעלותם אחוזה בקונטיקט בשטח 39 דונם עם חדר הקרנה פרטי, וכרם בצרפת).

פרנק ונדרסלוט, המייסד והיו"ר הבכיר של עסקי הבריאות מלאלוקה, והאדם העשיר ביותר באיידהו, אמר שביצוע מטלות הבית טבעי עבורו בגלל הדרך שגדל בה. כבנו של עובד מסילת ברזל, ונדרסלוט זוכר שהתעורר לפני בית הספר כדי לחטוב עצים ולחלוב את הפרות בחווה של משפחתו בצפון איידהו.

"אנשים חושבים שאתה אדם אחר בגלל גודל חשבון העובר ושב שלך, אבל זה לא עובד ככה, לפחות אני לא חושב כך", אמר ונדרסלוט. הוא ציין כי הוא ואשתו, בלינדה, שכרו מישהו שיעזור בניקיון הבית, המכיל 15 חדרים המיועדים ל-14 ילדיהם ו-54 נכדיהם בבואם לבקר. אבל הם מטפלים ברוב מטלות הבית, כולל בישול וכביסה; הם משלמים לנכדיהם כדי שיבצעו את עבודות הגינון שלהם.

"אני חושב שעושר או הצלחה יבחנו את האופי שלך יותר מכישלון, ואתה צריך לעמוד במבחן הזה", הדגיש. "אם ההצלחה משנה אותך, אז אני חושב שהחמצת את משמעות החיים". מיליארדר אחר, שביקש שהתשובות שלו יישארו אנונימיות, אמר לפורבס שהוא עושה הכל, החל מהוצאת האשפה וכלה בכיבוס בגדיו – "כן, אפילו גיהוץ מדי פעם", כי "פשוט לא נוח לו לקבל שירותים אישיים מאחרים".

תוצאות סקר פורבס בקרב 65 מיליארדרים | צילומים: Shutterstock, MiamiFilmFestival, Wikipedia

מעדיף לבלות עם ילדיו הקטנים

לא כולם חולקים את אותה פילוסופיה. אחרי הכל, כפי שעולה מהסקר, הרוב לא עושים את המטלות הללו: 60% אמרו שהם לא מבשלים; 62% אמרו שהם לא מוציאים את האשפה שלהם ו-92% לא עושים כביסה.

לחלקם עשויות להיות סיבות טובות. ג'ף גרין, איל הנדל"ן מפאלם ביץ', שהרוויח לראשונה את הונו מהימור נגד שוק משכנתאות הסאב-פריים במהלך המיתון הגדול, מספר שרוב מטלות הבית מטופלות על ידי הצוות שלו. "אני מנהל עסק של מיליארדי דולרים. יש לי הרבה דברים על הראש, אז ברור שזה לא השימוש הטוב ביותר של הזמן שלי כאשר אני יכול לשכור מישהו שיעשה זאת", אמר.

כשיש לו זמן חופשי, גרין אמר שהוא מעדיף לבלות זמן עם שלושת ילדיו הקטנים, אותם הוא מסיע לבית הספר וממנו בכל יום. "אנחנו מאוד מעורבים בחיי הילדים שלנו", אמר והוסיף: "אני מעדיף להיות עם הילדים במקום לריב עם איזה קבלן על מועד בנייה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.