חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

OECD: המשק הישראלי יצמח ב-3.9% ב-2013 הודות לגז מתמר

ישראל תצמח ב-2013 ו-2014 ב-3.9% ו-3.4% בהתאמה – כך מעריכים היום בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי, ה-OECD, בדוח העולמי התקופתי שפורסם. על פי ההערכה, צמיחת המשק בניכוי הגז הטבעי תהיה קטנה ב-1% מהיעדים הללו.

על פי הארגון, הסיכונים הגיאופוליטייים והמצב הכלכלי בעולם נותרו האיום הגדול ביותר לצמיחה בישראל, כשגם המצב הפיסקלי אינו ודאי. בארגון מציינים כי "למרות שתקציב המצמצם נמצא בשלבי אישור, קיימת אי ודאות לגבי יישום העלאת המסים והקיצוצים בממשלה, המכוונים להשיג את יעדי הגירעון". בארגון מוסיפים גם כי העלייה במחירי הדירות צפויה להוסיף מתחים למדיניות המוניטרית של בנק ישראל.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

"הצמיחה המשיכה להאט, אך התמ"ג יקבל דחיפה מהפקת הגז הטבעי. הדרישה החיצונית תאיץ את הפעילות ב-2014, אך האפקטים של הקיצוצים בתקציב הממשלה יהיו משמעותיים", נכתב בדוח.


שר האוצר לפיד | צילום: מרק ישראל סלם

ב-OECD טוענים כי "הישארות בתוך יעד ההוצאות חייבת להיות בעדיפות גבוהה, יחד עם השארת החוב במסלולו". המדיניות המרחיבה של בנק ישראל, אומרים שם, יכולה להישאר על כנה בהתחשב בסביבת האינפלציה הנמוכה, אך מציינים כי במחצית השנייה של 2014 יידרש ככל הנראה הידוק מוניטרי של הבנק, במטרה להתמודד עם לחצים אינפלציוניים הצפויים להתגבר במהלך 2014 בשל תוכניות הקיצוצים והעלאות המסים של הממשלה.

ב-OECD מציינים כי אחרי הגירעון הגדול ב-2012, שונו יעדי הגירעון ל-2013 ול-2014 ליעדים פחות שאפתניים – 4.65% ב-2013 ו-3% ב-2014. בשל היעדים הללו, אומרים ב-OECD, התקציב שמציעה הממשלה ל-2013 ובייחוד ל-2014 היה חייב לכלול קיצוצים חדים בהוצאות ומדיניות של העלאת מסים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן