חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

חצי הכוס הריקה: ועדת הכספים אישרה את העלאת המס על הבירה

מחירי הבירה ימשיכו להתייקר. בתום דיון סוער אישרה היום ועדת הכספים את העלאת המס על הבירה. משמעות הדבר, מחירו של בקבוק חצי ליטר בירה יעלה בשקל אחד. אישור הועדה הופך למעשה את צו השעה עליו חתם לפני תשעה חודשים שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ לקבוע. במסגרת הצו, הוכפל המס על הבירה מ-2.18 שקלים ל-4.19 שקלים. כתוצאה מכך מחיר הבירה יתייקר ב-5 שקלים לליטר, כולל מע"מ.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

הצו המורה על הכפלת המס על הבירה אושר ביולי 2012 כחלק מהרפורמה במיסוי על האלכוהול של משרד האוצר בהנהגתו של שטייניץ. על פי הרפורמה שאמורה להסתיים ב-2013, יהיה המס הסופי על הבירה 8.4 שקלים לליטר. בנוסף במסגרת הרפורמה יועלו המסים גם על סיגריות, צמיגים ומוצרי טקסטיל.

צילום:ingimage/ASAP

אישור צו מעורר את זעמם של יצרני הבירה בישראל. מנכ"ל חברת קוקה קולה יצחק תמיר, המשמש גם כיו"ר איגוד המזון של התאחדות התעשיינים אמר היום: ""מדובר בהחלטה אבסורדית שנוגדת את האינטרסים של מדינת ישראל. העלאת המס על הבירה, רק תפגע באלפי העובדים של תעשיית הבירה הישראלית, רובם מהפריפריה ותעודד בני נוער לצרוך משקאות חריפים זולים". חברת קוקה קולה היא אחת משתי יצרניות הבירה הגדולות בישראל. 

גם בחברת טמפו, יצרנית בירה גדולה גם היא, זועמים על החלטת הוועדה. לדברי יו"ר החברה ז'ק בר "החלטה זו פוגעת בעיקר באוכלוסיית 'האדם העובד', כפי שהגדיר זאת שר האוצר, יאיר לפיד ופוגעת ללא סיבה בתעשייה 'כחול לבן'. המס כבר הוביל לירידה של כ- 10% בצריכת הבירה בישראל, בהיקף של 170 מיליון שקל".

ח"כ אריאל מרגלית, חבר בוועדת הכספים שהתנגד היום לאישור העלאת המס על הבירה הביע דאגה למצבן של מבשלות הבירה הקטנות בארץ. בעמוד הפייסבוק שלו כתב היום מרגלית כי "אם הוועדה לא תחריג את המבשלות הקטנות, הם יקרסו, ועובדיהם ימצאו את עצמם מובטלים. לא אתן לפגוע ביצרנים הקטנים ובתעשייה כחול לבן". מרגלית מתח ביקורת על התנהלות משרד האוצר ואמר כי "נציגי משרד האוצר מדברים גבוהה גבוהה וזורקים חול בעיניהם של העסקים הקטנים והציבור היצרני בישראל. בעוד שמילותיהם גבוהות מעשיהם נמוכים".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן