חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

לא יזמים, מנהלים: הכירו את בוגרי שלדג שמגלגלים מיליארדים

פורבס ישראל ממשיך בפרויקט דירוג המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות בצה"ל, והפעם – בוגרי יחידת הקומנדו של חיל האוויר – שלדג.

שלדג היא יחידת הקומנדו הכפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים (מכא״מ) בחיל האוויר, שנוסדה כחלק מלקחי מלחמת יום הכיפורים. ייעודה על פי פרסומים בתקשורת "סימון קרקע אוויר״ או במילים אחרות, איסוף מודיעין, הכוונה וציון מטרות על הקרקע, באמצעות לייזר, עבור תקיפות אוויריות. בימיה הראשונים שימשה שלדג כפלוגת מילואים של סיירת מטכ״ל (עד היום היא מכונה לעתים "האחות הצעירה של סיירת מטכ"ל"). ב־1977 הפכה גם היא ליחידה סדירה.

הדירוג המלא: המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות – לחצו כאן

מוטו היחידה: המעז מנצח.

הליך ההכשרה: כולל בין השאר קורס צניחה, קורס טרור וקורסים רבים נוספים בתחומי הקומנדו והשטח. משך: 22 חודשים.

מי ומי יוצאי היחידה: הרמטכ״ל בני גנץ; מוקי בצר (יוצא סיירת מטכ״ל ומגיבורי "מבצע אנטבה״); דורון אלמוג (אלוף פיקוד דרום לשעבר); אייל אייזנברג (אלוף פיקוד העורף); טל רוסו (אלוף פיקוד דרום); משה קפלינסקי מנכ״ל בטר פלייס; איש העסקים משה גאון ועוד.

דבר הפסיכולוג: אם יש מישהו שמגלם את תמהיל הניהול האולטימטיבי, הרי שזה מנכ״ל תנובה, אריק שור, ששאב בעת שירותו בצה״ל משני העולמות: "מאחר ששלדג היא יחידת קומנדו הכפופה לחיל האוויר, זכה שור לרכוש גם תרבות ניהול של חיל האוויר וגם כישורים ייחודיים ותרבות של לוחם קומנדו״.

לקבלת כל העדכונים מפרויקט היחידות המובחרות – עשו לנו לייק בפייסבוק

 

שם: אריק שור
גיל: 56
מה עושה: מנכ״ל קבוצת תנובה
במספרים: מחזור שנתי – 1.7 מיליארד דולר

החל את שירותו הצבאי יחד עם חברו הקרוב יובל דיסקין (ראש השב״כ לשעבר) בסיירת "שקד״. לקראת סיום שירותו, כאשר הוחלט להפוך את שלדג מפלוגת מילואים של סיירת מטכ״ל ליחידה סדירה, הצטרף לצוות ההקמה כמ״פ. בטרם מונה ב־2009 לעמוד בראש תנובה המעסיקה כ־8,000 עובדים, כיהן בין היתר כמנכ״ל חוגלה־קימברלי ומנכ״ל קניאל. שור נחשב למנהל מוערך ולכן גויס לנהל את חברת המזון הגדולה בישראל.

צילום: יונתן בלום

המחאה החברתית השפיעה על תוצאות תנובה, שפורסמו באופן נדיר בעקבות הסכסוך בין מבטח שמיר לאייפקס. הרווח הנקי של החברה נחתך ב־90% לכ־12.6 מיליון דולר ב־2011. עם זאת, טיפסו הכנסות החברה בניהולו של שור בכ־5% ליותר מ־1.7 מיליארד דולר. שווי חברת תנובה מוערך בכ־1.5 עד 2 מילארד דולר

שם: בעז צפריר
גיל: 55
מה עושה: מנכ״ל רכבת ישראל
במספרים: מחזור שנתי – 425 מיליון דולר

בעז צפריר מונה בשנה שעברה למנכ״ל הרכבת, אחת החברות הממשלתיות שצריכה לעשות את קפיצת המדרגה הגדולה ביותר. מדובר באחד התפקידים המאתגרים במשק: יהיה לא פשוט להפוך את רכבת ישראל לפלטפורמת תחבורה מובילה נוכח בעיות התחבורה בישראל בכלל וברכבת בפרט. בעברו שימש כמנכ״ל פטרוטק מקבוצת החברה לישראל, כמנכ״ל זוגלובק וכמנכ״ל שמן תעשיות.

צילום: דוברות רכבת ישראל

הוא בוגר תואר בכלכלה ובמדעי המדינה מטעם אוניברסיטת תל אביב. על פי דירוג דן אנד ברדסטריט, הגיעו הכנסות הרכבת, שמעסיקה יותר מ־2,000 עובדים, לכ־425 מיליון דולר ב־2011.


שם:
איתי רוזנפלד
גיל: 49
מה עושה: מנכ״ל ונשיא אפלייד מטיריאלס ישראל
במספרים: מחזור שנתי – 375 מיליון דולר

איתי רוזנפלד משמש קרוב לשנה כמנכ״ל ונשיא הסניף הישראלי של חברת הטכנולוגיה אפלייד מטריאלס, העוסקת בפיתוח וייצור מערכות בקרת איכות לשבבים, צגים ומוצרים סולאריים. לחברה כ־1,000 עובדים בישראל. אפלייד מטיריאלס העולמית נסחרת כיום בנאסד״ק לפי שווי של 13.5 מיליארד דולר והמחזור השנתי שלה חצה את רף ה־10 מיליארד דולר בשנה. החברה אינה מפרסמת את הכנסות החטיבה בישראל, אולם על פי הערכות הן קרובות לכ־375 מיליון דולר בשנה.

 

יח"צ, אייל לנדסמן


שם:
גל הירש
גיל: 48
מה עושה: ייסד את דפנסיב־שילד, מכהן כיו״ר החברה
במספרים: הכנסה שנתית מוערכת בעשרות מיליוני דולרים

גל הירש, תת אלוף (במיל׳), כיהן במהלך שירותו הצבאי בין היתר כמפקד שלדג. תחת פיקודו זכתה היחידה בשני פרסי רמטכ״ל וצל״ש יחידתי על תעוזה במבצעים עלומים. ב־2005 מונה למפקד עוצבת הגליל וקודם לדרגת תת־אלוף. הירש פרש מצה״ל על רקע ביקורת קשה שספג בתום מלחמת לבנון. לאחר שחרורו, הקים את חברת הייעוץ הביטחוני דפנסיב־שילד והיום הוא שותף בה עם עודד ודרור שחנאי.

צילום: ג'רוזלם פוסט

הכנסות החברה מוערכות בעשרות מיליוני דולרים בשנה. בפברואר 2012 נקרא לחזור לתפקיד מבצעי־פיקודי ומונה לסגן מפקד (במיל׳) מפקדת העומק החדשה שהקים מפקדו לשעבר והרמטכ״ל הנוכחי, בני גנץ.


שם:
יואב הורוביץ
גיל: 51
מה עושה: מנכ״ל AVIS
במספרים: שווי החברה – 70 מיליון דולר

בעברו שימש יואב הורוביץ כראש מטה הבחירות של בנימין נתניהו. הוא ייסד וניהל את חברת י. הורוביץ אסטרטגיה עסקית, שעסקה בקנייה ומכירה של רכבים, ניהול מכרזי קטרים ורכישת זכויות שידור. מכהן כמנכ״ל AVIS מאז 2008. AVIS היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה בתל אביב תחת השם קרדן רכב. שווי השוק שלה עומד על יותר מ־70 מיליון דולר.

הורוביץ הוא למעשה בוגר סיירת מטכ"ל, אולם בשנים האחרונות הוא משרת במילואים בשלדג.

צילום: יח"צ, יהודה הררי

כתבות קודמות בפרויקט:

דירוג 10 המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות בצה"ל

המיליונרים הגדולים שיצאו מסיירת מטכ"ל

המיליונרים הגדולים שיצאו משייטת 13

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן