חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

BDI: טבע, כיל ואינטל – חברות התעשייה הגדולות במשק

טבע כיל ואינטל, אלו הן שלוש חברות התעשייה הגדולות במשק הישראלי לשנת 2013, כך על פי דירוג שעורכת חברת המידע העסקי BDI. בעוד טבע וכיל שמרו על המקומות הראשון והשני, אינטל קפצה ב-4 מקומות לעומת הדירוג בשנה שעברה.

"המחזור השנתי של אינטל כמו גם הייצוא שלה יותר מהכפילו את עצמם ותרמו לעלייה בדירוג כאשר גם מספר המועסקים שגדל בכ-10% השפיע לטובה", אמר איל ינאי, מנכ"ל משותף ה-BDI. "הסיבה לשיפור בנתוניה הכלכליים של אינטל נעוצה במכירה של מוצר חדש. אינטל ישראל בהחלט סיפקה את ההפתעה השנתית בדירוג".

חדש: אפליקציית האייפון של פורבס ישראל – להורדה לחצו כאן

מתודולוגית הדירוג משקללת מספר פרמטרים כמותיים ואיכותיים בניהם היקפי ההכנסות של החברות, שיעור הרווחיות, שיעורי צמיחה לאורך זמן, דירוג הסיכון של החברה ב-BDI ומוסר התשלומים שלה. זאת לצד הערכת מנהלי החברה במשק וכמו כן דירוגה בדרוג החברות שהכי כדאי לעבוד בהן.

טבע כאמור שמרה על המקום הראשון עם גידול של קרוב ל-20% בהכנסות ל-78.34 מיליארד שקלים וכ-46 אלף עובדים. במקום השני נמצאת כי"ל שהכנסותיה גדלו ב-1.6% ל-25.7 מיליארד שקל ומספר עובדיה הסתכם ב-12,280.


צילום: רויטרס

במקום הרביעי מדורגת התעשייה האווירית שדורגה במקום השלישי אשתקד. ההכנסות של התעשייה האווירית זינקו בכ-5% לכ-12.9 מיליארד שקל ומספר עובדיה עמד על 16,258. סוגרת את החמישייה הראשונה חברת אמדוקס, עם גידול של 10% במחזור ל-12.52 מיליארד שקל. אמדוקס נדחקה אף היא מקום אחד למטה בדירוג בשל הקפיצה של אינטל ישראל.

"בשני העשורים האחרונים התעשייה הישראלית עברה וממשיכה לעבור שינוי מבני המאופיין על ידי הגדלת משקל של תעשיית ההיי-טק לעומת ירידה ממשקלם של הענפים המסורתיים", מוסיף ינאי.

300 החברות המובילות בתעשייה על פי הדירוג מעסיקות 365,528 עובדים והמחזור המצרפי שלהן מגיע לכ-411 מיליארד שקל, גידול של כ-13% לעומת אשתקד. שליש מהחברות נסחרות בבורסה בתל אביב או בבורסות זרות.

עוד אומרים ב-BDI שמבין החברות המובילות בתעשייה, כ-78% הרוויחו במהלך 2012 לעומת 22% שהפסידו. כ-190 חברות רשמו גידול בהכנסות ורק 55 רשמו ירידה במחזור, כשבמגזר התעשייה כולו עלה הפדיון בכ-10%.

ב-BDI מוסיפים ש-72 חברות בדירוג קיימות מעל 50 שנה; בהן ניתן למצוא את החברות אקרשטיין, טמבור, נטו ,חד אסף, רפאל, קליל, איטונג, התעשייה האווירית, פקר, רדימיקס, והנסון.

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן