חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

FXCM ישראל: "לאור קריסת הדולר והאירו מול השקל, בנק ישראל ייאלץ להתערב"

הדולר-שקל פותח את שבוע המסחר על סף שבירה קריטית מתחת לגבול התחתון של הטווח ב-3.454. גם נתוני התעסוקה החיוביים שפורסמו בשישי בארצות הברית לא סייעו לאושש את הדולר למול השקל. "ירידה מתחת לרמה זו עשויה להאיץ את הירידה ולסלול את הדרך לעבר השפל שנקבע במאי ב-3.432. מנגד, טיפוס מעל 3.47 עשוי להטות שוב את הכף כלפי מעלה", מציינים היום בבית במחלקת המחקר של FXCM ישראל.

בשוק המט"ח העולמי, הדולר נסחר במגמה מעורבת: מצד אחד, אנו עדים להתחזקות של הדולר למול מטבעות כגון האירו והין, וזאת בעיקר בשל המדיניות המרחיבה של הבנקים המרכזיים במדינות הללו, ומנגד הדולר נחלש אל מול מטבעות כגון השטרלינג, הדולר האוסטרלי, וגם השקל, שבהן הבנקים המרכזיים נוקטים מדיניות ניטרלית יותר וחלקם אף מאותתים על הקשחת המדיניות.

"נראה שכרגע ציפיות הריבית הן הגורם המכריע המכתיב את המסחר בין המטבעות. ההחלטה של בנק ישראל לנקוט במדיניות ניטרלית ולא להוריד את הריבית ממשיכה לתמוך בשקל ולהעניק לו יתרון למול הדולר", מציינים בבית ההשקעות.

גם האירו-שקל מצוי על סף שבירה קריטית, וזאת לאחר שהבנק של אירופה הדהים את
השווקים בשבוע שעבר והודיע כי הוא מוריד את גובה הריבית לרמה שלילית, לראשונה
בתולדות האיחוד המוניטרי. הורדת הריבית הופכת את האירו למטבע עם התשואה הנמוכה
ביותר מקרב המטבעות המרכזיים, אף מתחת לדולר ולין. המהלך נועד לעודד את שוק
ההלוואות הבנקאי במדינות הגוש וגם לנתב את כספי המשקיעים לאפיקים מסוכנים יותר
כגון מניות.

"עבור האירו מדובר במכה אנושה. הבנק האירופי, שעד כה דווקא נקט במדיניות מוניטרית נוקשה יותר לעומת הבנקים המרכזיים של ארצות הברית ויפן, ניצב כעת בקצה ה"יוני" של הבנקים המרכזיים, שחלקם, כגון הבנק הפדרלי, כבר מאותתים על הקשחת המדיניות. כעת הספקולציות הן כי הבנק האירופי יודיע בחודשים הקרובים על תוכנית לרכישת נכסים, במטרה לעודד את הפעילות הפיננסית באזור. הספקולציות הללו צפויות להכביד על האירו בטווח הקרוב."

הפיחות הצפוי של האירו למול שקל יפגע במגזר היצואנים | צילום: shutterstock

האירו-שקל צנח בשבוע שעבר פעמיים מתחת לרמה הקריטית של 4.70, לשפל של 4.695 – הרמה הנמוכה מאז יוני 2011. "אירופה היא יעד הייצוא הראשי של ישראל, ואין ספק
שהפיחות הצפוי של האירו למול שקל יפגע במגזר היצואנים. מנגד, מוצרי ייבוא מאירופה צפויים להיות זולים יותר. הצמד פותח את שבוע המסחר מעל רמה זו, אך אם נראה נעילה יומית מתחת ל-4.70 הדבר צפוי להאיץ את הירידה לעבר רמות שפל חדשות."

"לאור סכנת השבירה של שערי החליפין של הדולר-שקל והאירו-שקל לרמות שפל חדשות
המסכנות את הייצוא הישראלי, הלחץ על בנק ישראל לעשות מעשה ולהתערב בשוק המט"ח
יגבר. לאור העבודה כי בנק ישראל בחר שלא להוריד את הריבית, לא תהיה לו ברירה
אלא לנקוט צעדים אגרסיביים כדי לבלום את התיסוף המסוכן של השקל", מסכמים בבית ההשקעות.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן