חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
"מקודם מדי להיות שורי" | צילום: Shutterstock
"מקודם מדי להיות שורי" | צילום: Shutterstock

הנפילות בשווקים לא הסתיימו: כמה המדדים עוד עלולים לרדת?

בזמן שמכירת חיסול בת שבוע - שדחפה את המדדים הגדולים אל סף הטריטוריה של השוק הדובי - מתעצמת, בנקי ההשקעות מזהירים שהגרוע מכל עוד לפנינו. "החורף כבר כאן, והנזק מתחת לפני השטח היה קטסטרופלי עבור מניות רבות"

קריסת שוק המניות ממשיכה – מומחים מזהירים שמדד ה-S&P 500 עלול לצנוח עד 11% יותר אם רווחי החברות ימשיכו לאכזב כשהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית.

מדד ה-S&P 500 נגרר מטה לאחר חמישה ימים רציפים של הפסדים תלולים במגזר הטכנולוגי וירד בכמעט 4% ל- 4,236 נקודות בבוקר יום שני, מה שהשלים ירידה של יותר מ-10% מתחילת השנה, למרות תיקון קל בסוף היום שעזר לו לעלות ב-0.4%.

התחלה "מאכזבת" לעונת הדו״חות של הרבעון הרביעי עלולה להוות בעיות במניות השנה, דיוויד קוסטין מבנק ההשקעות גולדמן זאקס כתב בשני, שהוא צופה כי ה-S&P עשוי לצלול עד 11% מהסגירה ביום שישי (ל-3,914 נק') אם העלאות ריבית וצמצום ההרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי יביאו לירידה של 4% ברווחי החברות השנתיים לעומת 2021.

מייקל ווילסון ממורגן סטנלי המשיך בטון דומה, כאשר הציע ללקוחות "להוריד את הראש לכמה חודשים נוספים", שכן האטה בצמיחה ברווחים מצטרפת לאי ודאות במדיניות המוניטרית כדאגות העיקריות בשוק.

"מוקדם מדי להיות שורי", אמר ווילסון, והזהיר שה-S&P עשוי לצלול בעוד 10% תוך שהוא מצביע על "החלקים הספקולטיביים ביותר" בשוק נפגעו בצורה הקשה ביותר, עם שמות כמו Peloton אשר ירדו ב-75% תוך שישה חודשים.

לאור הציפיות לריסון האינפלציה כתוצאה מציפיות השוק להעלאת הריבית על ידי הפד, וילסון אומר שהוא "דובי ביותר" לגבי מוצרי צריכה, ביגוד ומניות הקשורות לדיור שנהנו מעליית המחירים.

לפי קוסטין, זרז כלשהו – כמו האטה באינפלציה – יהיה נחוץ כדי לבלום את מכירת החיסול בשווקים, אך כלכלני גולדמן לא צופים שהמחירים יתקררו עד הרבעון השני; זרזים פוטנציאליים אחרים כוללים עונת דו"חות כספיים "חזקה במיוחד" או שינוי מדיניות של הפד.

"המשקיעים צריכים להיות מוכנים לתנודתיות ולתשואות כלליות יותר שקטות בשוק המניות ממה שהורגלנו אליהן בשנים האחרונות"

פרנק פאנאיוטו, UBS Private Wealth Management

"החורף כבר כאן, והנזק מתחת לפני השטח היה עצום ואפילו קטסטרופלי עבור מניות בודדות רבות", אמר ווילסון. "הפד רציני במאבק באינפלציה, ולא סביר שהוא יהפוך מ׳ניצי׳ ל׳יוני׳ בקרוב בהתחשב בחומרת האיומים הכלכליים הללו והתמיכה הפוליטית".

קונטרה

לא כולם ״דוביים״ בטווח הקצר של השוק. פרנק פאנאיוטו, מנהל מנכ"ל UBS Private Wealth Management, טוען כי הצניחה במחירי המניות השנה "נראית מוגזמת ומייצגת הזדמנות רכישה למשקיעים לטווח ארוך". הוא מציין שבראייה היסטורית מניות הציגו ביצועים טובים בחודשים שקדמו להעלאת הריבית הראשונה של הפד, אך מזהיר שהשווקים יהיו תנודתיים מהרגיל. "המשקיעים בשווקים צריכים להיות מוכנים לתנודתיות גבוהה יותר ולתשואה נמוכה יותר מאלו שחווינו בשנים האחרונות".

למה לצפות

שלל אירועים יכווינו את כיוון השוק השבוע. ביום רביעי צפוי הפד למסור עדכון לגבי מתי הוא עשוי להעלות את הריבית. בנוסף, חברות טכנולוגיה גדולות כמו אפל, מיקרוסופט וטסלה יתחילו לפרסם את הדו״חות הכספיים של הרבעון הרביעי.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן