חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ללא בעיות הביטחון, ישראל היתה בין 30 המדינות המשגשגות בעולם

העולם השתנה רבות ב-6 השנים האחרונות. המשבר הכלכלי של 2008 גרם למדינות מערביות רבות להעריך מחדש את יסודות השגשוג הכלכלי שלהן. האביב הערבי הביא בפעם הראשונה את טעם החופש למיליונים בעולם המוסלמי, ולאחרונה נוסף איום האבולה על מדינות אפריקה והעולם כולו.

על רקע כל אלה מפרסם מכון המחקר Legatum את אינדקס השגשוג העולמי המעריך את העושר ואיכות החיים של אזרחים ב-142 מדינות ברחבי העולם, המדורגות לפי חלוקה ל-8 קטגוריות: כלכלה, יזמות והזדמנות, ממשל, חינוך, בריאות, ביטחון, חופש אישי והון אנושי. "בעולם בו מידע הוא המטבע החדש, אף פעם לא סובלים ממחסור בחומרים לניתוח. יחד עם זאת, בסביבה כזו, זה עשוי להיות חכם לקחת צעד אחורה ולהתבונן על המצב ממרחק", כותבים המחברים.

כל קטגוריה מורכבת ממספר תת קטגוריות שהאינפורמציה לגביהן נאספה ממקורות שונים כמו אינדיקטורים של הבנק העולמי וסקר Gullop העולמי. בסך הכל נכללים בדוח 89 מדדים שונים.

הדוח שמפורסם זו השנה השישית מדרג את ישראל במקום ה-38 בעולם – עליה של מקום אחד לעומת השנה שעברה ושל שני מקומות לעומת 2012. מבין מדינות המזרח התיכון ממוקמת ישראל במקום השלישי לאחר איחוד האמירויות וכווית.

הדירוג של ישראל לפי קטגוריות ב-2012 וב-2014 | מקור: דוח Legatum

את הציון הגבוה ביותר מקבלת ישראל בקטגוריות החינוך (מקום 18) ובקטגוריית ההון האנושי (19) בה בולטת במיוחד התשובה לשאלה "האם אתם מרגישים שניתן לסמוך על חברים ומשפחה?". 90.9% ענו בחיוב לעומת ממוצע של 79.9% בעולם.

הקטגוריות בהן קיבלה ישראל את הציונים הגרועים ביותר הן החופש האישי (מקום 97) וביטחון (מקום 105). בקטגוריה הראשונה מקבלת ישראל ציונים נמוכים באופן יחסי במדדים המעריכים עד כמה טוב למיעוטים ומהגרים לחיות בישראל, ואילו בקטגוריית הביטחון בולט לרעה מדד "העוולות שנעשו כלפי קבוצות".

גם שאר הקטגוריות חושפות מספר נתונים מעניינים לגבי עמדותיהם של הישראלים. כך למשל רק 14.1% מרוצים ממאמצי הממשלה להילחם בעוני (לעומת ממוצע של 38.2% בעולם). 81.9% בוטחים בצה"ל לעומת 57.9% בלבד שתומכים במערכת במשפטית, ו-74.1% מאמינים שהמערכת העסקית והפוליטית מושחתות (לעומת 66.4% בממוצע בעולם). עוד עולה מהדוח כי רק 71.3% מהישראלים מאמינים שניתן להתקדם על ידי עבודה קשה (לעומת 80.5% בעולם), אך 70.4% (לעומת 59.4% בעולם) מרוצים מרמת החיים.

את המקומות הראשונים תופסות נורבגיה, שוויץ וניו זילנד, כאשר ארה"ב מדורגת רק במקום העשירי. אוקראינה מקדימה את רוסיה ב-5 שלבים וממוקמת במקום ה-63, אירן מדורגת במקום ה-107, מצרים במקום ה-116 ובמקומות האחרונים מככבות מדינות מרכז אפריקה: קונגו, צ'אד והרפובליקה המרכז אפריקאית.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן