Forbes Israel Logo
חללית ספייס X. צילום: Pexels
חללית ספייס X. צילום: Pexels

הכירו את קרן ההון סיכון של תעשיית האירו-ספייס. ״חזון לאומי: להפוך את ישראל לאומת ספייס-טק״

קרן ההון סיכון הישראלית TYPE5 המגייסת 110 מיליון דולר תאפשר לראשונה גישה למשקיעים הישר אל תוך תעשיית החלל הצומחת במהירות שיא

רקטה שיכולה לשוב חזרה לכדור הארץ, יישוב מאדים על ידי רובוטים, ייצור חמצן בחלל, תקשורת דרך נאנו לווינים, שילוח אנרגיה מהחלל, יישומי רפואה, מחשבי קוונטום ותחבורה חדשים הופכים לאחרונה מרעיונות שהיו שמורים עד היום לעולמות המדע בדיוני לחברות טכנולוגיה משגשגות ונראה שתעשיית החלל והמגזר העסקי הגיעו אל נקודת המפגש שעתידה לשנות תעשיות שלמות בקרוב מאוד.

גשושית. צילום: Pexels

ירון שגיא, מייסד ושותף בקרן TYPE5, ובעל ניסיון עשיר בייעוץ ואסטרטגיה לחברות בינלאומיות, התייחס למצב ואמר כי "השינוי הדרמטי בתעשיית החלל, החל לאחר שבמשך שנים הוחזק הסקטור על ידי ממשלות וגופי ביטחון בלבד – וכיום נמצא בתהליך של מודרניזציה, התייעלות וכניסת יזמי הייטק כגון אילון מאסק עם SpaceX וג'ף בזוס עם  Blue Origin. זה הופך לסקטור הגדל והולך של כלכלת הספייס-טק".  

עוד הוסיף שגיא כי "ישראל תהיה חייבת להפוך לאומת הספייס-טק כדי לשמור על הרלוונטיות שלה בכלכלה העולמית. ה״מובילאי״ הישראלית הבאה בתחום החלל כבר בפיתוח ובמוח של מישהו או מישהי, והם רק צריכים את צוות המשקיעים הנכון שידע להצמיח אותם ולשים אותם באותו חדר עם NASA או אילן מאסק, – ובשביל זה בדיוק אנחנו כאן״.

ירון שגיא – מייסד ושותף הקרן. צילום: יורם שרף

ההון-סיכון עולה לחלל

האסטרטגיה של קרן האירוספייס TYPE5 מתמקדת בחברות עם מוצר המאופיין בשימוש דואלי לא רק לחלל, אלא עם שוק גם בכדור הארץ, וזאת על מנת לספק למשקיעים בטוחות ותשואות בטווח הבינוני ותוך יצירת אקוסיסטם בר קיימא.

לצד קרן ההשקעות, קבוצת TYPE5 מובילה מספר פרויקטים בתחום כמו: פרויקט עולמי הנקרא ״Space-Cities״ (ערי-חלל) שמאגד ומחבר את כל הערים בעולם המקדמות ומהוות מרכז של פיתוח, תיירות והדרכה על חלל.

בנוסף, ל-TYPE5 יש את קהילת ה״ספייס-טק ניישן״ שמטפחת כבר כיום בישראל ובקנדה, מגוון של אירועים וכנסים בתחום. כמו כן יש לקרן מאיץ ייחודי לסטארטאפים בתחום האירו-ספייס, שיהוו מרכז מחקר ופיתוח והדרכה לחברות צומחות בתחום.

עו״ד אודי דנהירש, אחד המייסדים והשותפים בקרן, מספר כי "אחת הסיבות העיקריות שמאפשרות את ההתפתחות המואצת של התחום בעשור הנוכחי הוא כניסתם של גופים בעלי ידע, מומחיות וכסף, שמסייעים בגישור פערי הידע והניסיון הנדרשים לקידום יוזמות מסחריות רבות בתחום החשוב הזה, וככה הם מעלים את הפופולריות ומאפשרים פריצת דרך משמעותית".

בהקשר זה, הקרן חרתה על דגלה להיות גוף המאגד ידע, ניסיון וכסף ובצד הקרן שנמצאת בהקמה, מציעה ליזמים סיוע, תמיכה וערך רב בקידום האינטרסים העסקיים שלהם במסגרת פעילות האקסלרטור.

עינת ברקוביץ' – שותפה וחברת בורד בקרן. צילום: רמי זרנגר
"חזון אדיר"

עינת ברקוביץ', מנכ"לית קרן מוריס קאהן לשעבר, חברת בורד לשעבר ב SpaceIL וכיום שותפה וחברת בורד ב- TYPE5 מספרת כי "הסקרנות והמעורבות שלי בתחום החלל התחילה במקרה: ביום בו הכרתי שלושה יזמים מבריקים (יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב), שהיה להם חזון אדיר: להנחית חללית ישראלית ראשונה על הירח".

"שמעתי אותם לראשונה על במת כנס בתחום החלל באוניברסיטת תל אביב ובדיוק אז התחילה להתגבש אצלי המחשבה שמיזם מסוג זה חייב שיהיה ברמת מיזם לאומי כי יש ביכולתו לעצב את האבולוציה האנושית ולעורר את הדור הבא. במעמד אותו כנס יצרתי את החיבור בין היזמים למוריס קאהן- וצ'ק בסך 100 אלף דולר וברכת הדרך הפכו ליריית פתיחה של הרפתקה שלא חשבנו עליה", הוסיפה ברקוביץ'.

מייסדי הקרן מימין לשמאל: אודי דנהריש, ליאור הרמן, ירון שגיא ועינת ברקוביץ׳. צילום:  יח"צ
מייסדי הקרן מימין לשמאל: אודי דנהריש, ליאור הרמן, ירון שגיא ועינת ברקוביץ׳. צילום: יח"צ

"הרפתקה של 100 מיליון דולר וכמה הישגים מרשימים בדרך ל"אפקט אפולו" הישראלי, בדומה לאפקט השיגור הראשון של חללית אפולו לירח ע"י NASA". כמנכ"לית קרן קאהן דאז וכמי שהייתה אמונה על זיהוי ופיתוח מייזמים מובילים ופורצי דרך, אני נושאת עמי עד היום תחושת סיפוק עצומה על הזכות שניתנה לי לתת לאנשים הזדמנות להגשים את החלום שלהם".
לדבריה, לאחר מסע של שנים עם בראשית, TYPE5 היא ההזדמנות לעצב את ישראל כמעצמת חלל עבור הטכנולוגית של המחר: "המדינה שלנו – למעשה האנושות כולה – תזדקק לניצוץ ורוח החיפוש".

"במשך 50 שנה, תכניות חלל אזרחיות וביטחוניות סיפקו את האתגר של חקר החלל, ובעוד שהוא מוגבל על ידי טכנולוגיה, מימון ופוליטיקה, הרווח האמיתי של החלל עדיין נמדד בידע ושולי הרווח מעודדים יזמות חסרת גבולות. אני מאמינה שכור ההיתוך המקומי מתאים באופן אידיאלי כדי לעודד את ישראל ואת כלל האנושות למתוח את גבולות הפוטנציאל והאפשרי".

"רק בשנה שעברה, לראשונה בהיסטוריה האנושית, בני אדם הגיעו לחלל באמצעות רכב שנבנה על ידי תאגיד פרטי. זה היה הצעד המשמעותי הראשון לקראת בניית כלכלה בחלל. ההשלכות על עסקים, מדיניות וחברה הן אדירות", הוסיפה ברקוביץ', והדגישה כי "המגזר הפרטי מתוכנן לספק את הביקוש החדש וזו בדיוק ההזדמנות עבור TYPE5 להיות קרן מובילה ומשמעותית בתחום".

השותפים הנוספים הם ליאור הרמן, שהוא גם אחד משלושת המייסדים של הקרן. ליאור בעל רקע עשיר בניהול מוצר וייעוץ בתחומי ה-IT. ברט רוס, שניהל בעבר פמלי אופיסס – קרנות הון משפחתי, ובכיר לשעבר מסיטי ו- Maryl Lynch. כמו כן שותף בכיר ממשרד הביטחון לשעבר, מייעץ לקרן בנושא חברות הפורטפוליו, כמו גם גורם בכיר בנאס"א המייעץ לקרן על פיתוחים טכנולוגיים חדשים ואסטרטגיית ההשקעות.

Brandvoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.